Rubens ​és a nemeuklideszi asszonyok 28 csillagozás

Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok

„Megkérhetném hogy lépjen közelebb a hölgyhöz. Konstatálja, hogy a háromszög szögeinek összege száznyolcvan fok és egyszersmint konstatálja, hogy a világban igazság van. A rendszer működik és a rendszer igaz. Van igazság és megismerhető”

Eredeti megjelenés éve: 2006

Magvető, Budapest, 2007
Magvető, Budapest, 2006

Kurt Gödel · Puskás Ferenc · Rubens

Juci P
Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok

Ó, de megnézném színházban. Mindhármat.
Az első egy rövidke monológ, amelyben ki leszünk okosítva közgazdaságtanilag, hogy aztán azért a végén meglepődjünk egy picit.
A második egy szintén rövid, de annál fájdalmasabb minidráma „családi” körben.
A harmadiknál Esterházy megint bebizonyítja, hogy kb. egy szerzői ívnyi szövegben is annyi elgondolkodtató dolgot tud mondani a nagy dolgokról (mint pl. Isten, apa, szenvedés, halál), hogy a végén csak nézel magad elé, és azt motyogod, hogy ezt majd újra fogod olvasni.
Egy biztos: ha fogást szeretnél találni a világon, akkor egy terebélyes rubensi segg pont olyan jó kapaszkodó, mint bármi más.

latinta SP
Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok

Szeretni-, sírni-, meghökkenni valóan maiak ezek a rövid sok(k)párbeszédes írások.

Ha úgy érzem, hogy dramolettekben is hiányos vidék lettem, van hova visszatérnem.

ervinke73
Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok

Onnantól, hogy hallgatod a szövegeit az ő előadásában, felolvasásában és miért ne tennéd, ha teheted hisz élmény nem akármilyen akár órákig is, onnantól kezdve ha nem is hangján hallod miközben magadban magadnak olvasod, de ott van. Érdekes. Az írása hangosan előadva él. Egy átlag/van ilyen?/ regénnyel elbújsz a világ elől, ettől olyan jó olvasni, a lehetőségétől, hogy kizárd azt, ami szar, az övé meg olyan, hogy… kimondva hangosan lesz élő. Mintha beszélve írna. Van mondani valója. Valóban.

Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok

Hát, nem mondanám, hogy minden szavát értem… Az első dramolett még meg is van. A másodikra már nem is emlékszem, de nem is fogtam fel igazán. Egy dolog maradt meg belőle, hogy „Don Juan csábító és a csábító nyelve a zene”, gondolom nem véletlen.:) A harmadik, az nagyon rendben van. Azért érdemes olvasni ezt a kis vékony kötetet.
Egyébként Esterházy mindig ambivalens érzéseket vált ki belőlem. Valószínűleg azért, mert mindig az orrom alá dörgöli, hogy hozzá képest mennyire alulművelt vagyok.:) Nah de érted, ilyen szavakkal dobálózik itt nekem mint a Neumann-féle játékelmélet, a nemeuklideszi geometria Bólyaival, Heisenberg-féle határozatlansági reláció, Berry-paradoxon, rekurzív függvények… Nem, ne ijedj meg, nem matekkönyv, de velem ellentétben ő tudja miről ír!:))

Dávidmoly
Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok

Első Esterházynak kifejezetten szerencsés választás.
De nem, mert hazudok tévedek nem vagyok elég pontos: első olvasott Esterházynak (a többi színház, minként az egész ésatöbbi). Mint mondottam, kifejezetten szerencsés választás. Nekem, mármint. Szinte már értem. Érteni vélem. És amikor nem: érteni vágyom. Teszek érte, hogy értsem. Ekképpen tesz a szöveg olvasása többé, mint előtte. (Rosszízűvé vált kifejezéssel: tanulok.) Önként, dal… dal nincsen. De Rubens és Gödel halálontúli érintkezése (mint a csupasz vezetékek: találkozásukkor felszikráznak) kárpótol. Egyet sajnálok csak. Nem láttam színpadon.
Négy és fél dúshúsú holland flamand dáma az ötből.

Minden a nők miatt van.
Ha mégsem miattuk, akkor a pénz miatt.
Ha egyik sem, akkor az hübrisz.

iniesta
Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok

Három dramolett (lásd még: az alcím, tudd még: Bernhard – olvasd még: EP).

Az első [Legyünk együtt gazdagok] összességében jóval mélyebb, és több lehetőséget is rejt magában, mint ami végül ki lesz belőle hozva. (5/10)

A második [Affolter, Meyer, Beil] jópofiskodó – és a posztmodern „irodalmi zsánerén” belül egyébként kellemetlenül konformista – ujjgyakorlat. Nemhogy felejthető, de felejtendő. Bántó, hogy nemcsak tudni, de (kurzívval:) érezni is lehet, hogy felkérésre íródott. (3/10)

A harmadik [Rubens és a nemeuklideszi asszonyok] helyenként lapos, helyenként briliáns. Tulajdonképpen rendben van ez, bár drámánál fokozottan nem jó az ilyesfajta „szórás”. Egészében picit összefércelt, de a „Rubens-Gödel világnézeti szembeállítás” még úgy is, hogy valójában mindössze csak egyetlen gondolat, nagyon jól és szépen, a feneketlen irodalmi mélység „ügyesen hamis képzetével” van végigpörgetve. (7,5/10)

Összességében: az első kettő hanyagolható, de mivel a kötettest nagy részét éppen a harmadik szövege adja, ezért alkalomadtán akár kézbe is lehet venni, menekülni nem kell előle.

Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok

Esterházy érdekesen ír, felkeltette a figyelmem. Ez a könyve mindenképpen újraolvasós lesz, mert túlzás lenne, ha azt mondanám, hogy megértettem. :)

lotaria
Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok

Végre egy olyan mű, amiben megjelenik a festészet, maga a festő és a festett tárgy. Nyelvi bravúr, mint mindig. Humoros, tele van játékkal és megmozgatja egy kicsit a memóriát és az ember sznob énjét. Többször olvasásra való.

metahari
Esterházy Péter: Rubens és a nemeuklideszi asszonyok

Esterházy és a nők – mindenképpen remek párosítás, igazolja ezt ez a három dramolett, az első kettő ugyan vékonyka, de a harmadik elég molett és igazán nem kell tudni sok matematikát, mindenképpen jól lehet szórakozni az olvasáskor.

Ne bosszantson Rubens
mert olyat mondok
hogy egy szót sem ért belőle

Te képtelen vagy társalogni
rémes
tartalmazzon valami lényegest
Ha nincs mit mondanod
hallgatsz
De hát ez embertelen fiam

krlany I+SMP

Az Úr szántszándékkal nem teremtett selejtet
Hogy úgy mondjam
nem bűnöst teremtett az Úr
hanem szabad embert
aki így szabad a bűnre is
Nagy különbség

Csi P

(…) a pokol mi magunk vagyunk, önmagunk önmagunknak.

Csi P

Nem kell ahhoz magyarnak lenni Beil
hogy egy magyart megértsünk
Minthogy ők se értik magukat
így szabad a pálya

A szenvedés a Teremtés butasága
Megalázza
csak megalázza az embert
Nem igaz hogy megtisztít
nem igaz hogy alázatra nevel
nem igaz hogy önismeretre nevel
hogy jobban megismerem magam
nem igaz
hogy jobban megismerem a világot
az Istent

A hús az ember
Ne félj a világtól
Ne menekülj
Kicsi fiam
Te az Istenhez is csak menekülsz
Az Isten nem egy életmentő csónak
fölfújható gumicsónak nem
ahová
az utolsó pillanatban
felkapaszkodhatsz
az élet gonosz árjából
Az Isten
nem mentőöv nem egy oxigénsátor egy vastüdő egy művégtag
Az Isten fiam nem egy Bayer-Aspirin

109. oldal, Rubens és a nemeuklideszi asszonyok (Magvető, 2006)

egy_ember

Képzeljünk el valakit, aki nem mi vagyunk. Nem egyszerű, hisz mást se tudunk mondani, mint én, én, én… Szóval valaki más. Mást gondol, más az értékrendje, másra szavaz, másféle nyakkendőtűket hord. Mindezekért kissé olyan, mintha őrült volna. Mióta csak önmagunkat látjuk, kénytelenek vagyunk a világot őrültnek mondani. (…)
Képzeljük el, hogy ez a másik beszélni kezd. Egy valóságsós. Vagy egy főpap. Egy hajléktalan. Egy romának nevezett, cigánynak tartott magyar. Vagy inkább egy pénzember. Korunk hőse, a menedzser. Persze azt vegyük figyelembe, hogy manapság senki nem akar rossznak, gonosznak mutatkozni. Szeretet, halljuk sziszegni minden bokorból, és kissé megcsikordulnak az összeszorított fogak. Na ja, a keresztény gyökerek… Szociális érzékenység, pihegjük, hogy elfedjük önzőségünket. Ja igen, a felvilágosodás…