Kis ​Magyar Pornográfia 77 csillagozás

Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

A cím nem az olvasók megtévesztésére szolgál. A könyv valóban kicsi, pornográf és mindenekelőtt magyar: kicsinységében és pornográfiájában is; minden sorát a magyar közel- és távolabbi múlt hatja át, az anekdotákat ugyanúgy ez a valóság teremtette, ahogy a nekünk szegeződő, véget érni nem akaró kérdéseket, az első fejezet „hibás magyarsággal, remegve írt” jelen-történetkéit éppúgy, mint a tükörfejezetben „a lélek mérnökének” kalandjait.
Indulatosság és részvét az írások mozgatója; itt és most ezért és ezért így meg így élünk: lehetne-e és kellene-e másképp, és hogyan, ha igen… Vagy ahogy a könyvben idézett klasszikus kérdések szólnak: „Mit tudhatok? Mit kell tennem? Mit szabad remélnem?”

Eredeti megjelenés éve: 1984

Magvető, Budapest, 2016
Magvető, Budapest, 1986
Magvető, Budapest, 1984

Sztálin

Pécs · Andrássy út 60., Budapest

I. A mondatokrul

Szokott olyan benyomásom lenni, mintha minden valamirevaló mondatot Esterházy Péter már leírt volna egyszer. (Néha nem először, és néha nem is egyszer.) Ide értve azokat is, amelyeket emberi ésszel ki sem lehetne találni (Vö.: „Félénkségéről pedig akképp gondolkoztam, hogy majd elveszíti dőlvén higgadtan rokokó szofámra.” – egy ilyen mondat erős érv a pangloss-i értelemben vett legtökéletesebb világ mellett. Mert az a világ tökéletes, ahol épp egy ilyen mondat van.) Aki ilyen mondatokat ír, annak hovatovább cselekményre sincs szüksége: mondatai beszélgetnek egymással, és maguknak írnak történetet.

II. A nyelvrül

A beszélt nyelv, bár évezredeket ölel fel, mégis alkalmanként egyidejű – térben és időben egyetlen pontba sűrítve is előfordulhat. Ez a pont (vessző, szóköz, satöbbi) pedig az Esterházy-regény.

II. A lábjegyzetekrül*

* Itt jegyezném meg, hogy e könyv újraolvasása azért vált szükségessé, mert annyi mindent hall az ember. Rémhíreket. Hogy valaki nincs már, aki volt, teszem azt. Most, becsukván ezt a könyvet, megnyugodtam: nagyon is él.

Bla I
Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

Esterházy Kis magyar pornográfiája emlékezetes írás – szerintem – mindenkinek, aki kézbe vette, és belekezdett olvasni. Mert ugye sok mindent vehetünk kézbe – akár magunk is („Magad uram, ha szolgád nincs!”) – s persze ilyen esetekben garantálható a siker és boldogság, öröm, de sokkal izgalmasabb, ha más veszi kézbe dolgainkat, mert tudjuk tán valamennyien – kiknek már van személyije –, hogy együtt, s közösen könnyebb bármi cél elérése is, s az öröm is nagyobb, legalábbis kettős, ha mindenkinek sikerül. Bár azt is tudjuk, hogy ehhez nekünk jobban oda kell figyelnünk, s nagyon igyekeznünk ajánlatos.
Szóval ez a hol sejtető és másutt öncenzúrázó mégis túlnyomóan költői írás, a szilaj ugrálás a különböző helyszínek és idősíkok közt bizony próbára teszi az olvasót a gondolatok követésében és esetleges megértésében. Mert ez bizony nem mindenkinek sikerül 100%-osan, nekem legalábbis ez volt a tapasztalatom, bár nagyon törekedtem. S törekvésem többnyire eredménnyel járt – helyenként egész meg voltam magammal elégedve, hogy értem, amit a mester meg akart értetni velem – és hát igen ilyen a mi kis magyar életünk: kicsi is, kicsit örömtelen, kicsit pornográf is, van mit szégyellni és lenne min javítani…
S mindezt azzal a szinte felülmúlhatatlan nyelvi leleménnyel (azaz faszán – pardon) mondja el nekünk, ami a vájtfülüek dobhártyáit simogatja, de a durvábban szabdalt fülekbe, nyílásokba egyszerűen képtelen – bármíly kemény is – behatolni…
Nekem a Mester munkálkodása néhány kellemes órát szerzett, bár neki sajna már nem tudom ezt elmondani! Nagy veszteség! Szerencsére gondolatai, üzenetei itt vannak velünk – s ha ebben a kötetben kicsit sikamlósabbak is, az csak jó, mert a jelenlévő síkosság megkönnyíti a szándékok megvalósítását, s az előismeretek birtokában, s az előjáték fontosságának ismeretében és gyakorlásával nem szükséges fölös kiegészítőkhöz nyúlni…

Frank_Spielmann I
Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

„Csak a szabad népeknek van figyelemre méltó történelmük. Zsarnokság alá vetett népek történelme csak anekdotagyűjtemény.”
(Szerb Antal)

Tilla
Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

Az öcsém néhány oldal után letette, mert szerinte zagyvaság, hát én viszont ilyenből ezer oldalt is elfogadnék bármikor, szóval azt hiszem, Esterházy nem fekszik mindenkinek, nem olyan, mint az a bizonyos Trabant a mottóban, ami az útra és hogy kiválóan… részemről e harmadik elolvasott könyv után Esterházyt kedvenc írómnak jelöltem.

Egy fejezetnyi csupa kérdő mondat? Ijesztő? Félelmetes? Tragikus?

szigiri
Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

A könyv útfekvése kitűnő és gyorsulása kifogástalan, ez azonban nem szabad, hogy könnyelműségre csábítson minket. Olvassatok az idézetekből és el fogjátok olvasni. Még ha nem is ért az ember mindent, úgy is megéri.

lizke
Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

Annyira jó lenne, ha mindenki, aki Esterházy-t olvas, legalább egyszer hallaná felolvasni az írót, mert szerintem ez sokat segít kibogozni a szálakat. Én legalábbis egész végig hallottam azt a jellegzetes hangsúlyt mármint, amit én leszűrtem magamnak a felolvasóest során , azt ugyan nem állítom, hogy minden egyes gondolatát értem vagy helyén tudtam kezelni, volt amin többször is végigmentem s nem esett le, volt amin többször is végigmentem s azt mondtam, hogy … [öncenzúra]
Ami számomra kiemelendő:
I. (egy Pobjeda hátsó ülésén) » nekem erről annyira az Egy nő jutott eszembe..
III. ("?") » most aztán megtudtam hogyan lehet oldalakon keresztül csakis kérdőmondatokban olyan dolgokat mondani, hogy attól feláll az ember hátán… különösen az utolsó előtti ilyen nagy lélegzetvétele (HÉV) ütött nagyot így késő este…

entropic P
Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

Erősen hónalj- és kissé izzadság-tetszelgésszagú magyarpornó. Asszem, értem. És sokszor igen jónak érzem. Másik sokszor viszont hülyét kapok tőle, mert öncélú művész-posztmodern-okoskodásnak érzem.

iniesta
Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

Kult – ez világos és érthető is; nagy, szórakoztató (értsd: nagystílűen szórakoztató) mű, de igazi klasszikussá (irodalmi értelemben tehát) szerintem csak a III. része off tudott válni (már van rálátás az eltelt évtizedek miatt – ez esetben, tessék elhinni, nem tévedek). Úgy is mondhatnám, hogy ez a fejezet: remekmű. Szándék és megvalósítás összeér – egyszerű pedig: ahhoz, hogy kiűzzük a szótalanságot, kérdezni kell, értelmetlenül is, hülyén is akár.

Belle_Maundrell
Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

Esterházy sosem lesz a szívem csücske. Az első része még elmegy, értem a címet meg a trabantos áthallást, de rettenetesen erőltetettnek éreztem az egészet. A stílusa továbbra is idegesít, annyira értelmetlen és irritáló, sokszor olyan, mintha csak mindenáron be akarna rángatni a mondat közepére valami minél hülyébb szót. Ezt az öncenzúrázgatást meg végképp nem tudom, minek kellett, amikor máskor meg csak úgy dobálózik a trágárságokkal.
Az anekdotázás még elmegy, de a csupa kérdőmondatból álló fejezet nem hogy mélypont, de egyenesen a halálom volt, csak azért igyekeztem minél előbb átrágni magam rajta, hogy minél előbb megszabaduljak tőle. Régen találkoztam ennyire bosszantó dologgal.
Továbbra sem értem, mitől volt olyan nagy író Esterházy, amikor a könyvei nyolcvan százaléka másoktól összelopkodott gondolatokból áll. És még így sem jó.

Holdranéző
Esterházy Péter: Kis Magyar Pornográfia

Azt hiszem, ki lehet jelenteni, hogy ez a könyv a „vagy szereted, vagy utálod” dichotómiát képviseli. Lehet sejteni, hogy én melyik gondolati iskolához tartozok.
Pedig eleinte nehéz volt belerázódni ebbe a könyvbe: Esterházy a gondolatoknak, történeteknek és sziporkáknak olyan karneváli tobzódását zúdította rám, hogy csak kapkodtam a fejem. De amikor sikerült felvenni a ritmust, akkor következett az igazi öröm, ahogy Esterházy tollának hegyéből magvas gondolatok áradtak elmém széttárt falai közé.* Mert tényleg, van ebben a könyvben minden, amitől fülig ér az egyszeri irodalmár szája: anekdoták és történetek, nyelvi ezerarcúság, az akadémikusok kedvéért margó- és lábjegyzetek sokasága, humor, a sugalmazottól az <öncenzúra>ig terjedő sikamlósság, a magyar élet sírvavigadós realitásai, és olyan eszmefuttatások, amiken tényleg érdemes elgondolkodni. (Ilyenekre gondolok például: https://moly.hu/idezetek/570078 )
Azt a nemjóját, hogy ez milyen jóleső… olvasmány volt. Megyek is és elszívok utána egy cigarettát.

*Bocsánat, ezt muszáj volt.

Kuszma P

Azt hiszem, elvetettem a sulykot. A sulyk-ra azonban ez rá is fért. De hogy ezt a részt megírhassam, ahhoz nekem magamnak mélységes, mennyei vidámságra van szükségem: mert a legmagasabb rendű pátosz csak akkor sikerülhet nekem, ha játék.

39. oldal (Magvető, 2016)

Kuszma P

Késő estig hallgatóztam (a falnak is füle volt: az enyém).

18. oldal (Magvető, 2016)

Kuszma P

Nézd – mondtam, egy darab elmegy belőlem, azzal a céllal, hogy nálad legyen, föltéve, hogy te engemet, mint Nálad-lévőt elfogadsz.

27. oldal (Magvető, 2016)

Milyen a mai prózaíró?
A mai prózaíró csöndes férfi vagy/és nő.

166. oldal (Magvető, 2016)

NEM EGYIK VAGY MÁSIK ÁLLÁSFOGLALÁSA KÖTELEZI EL,
HANEM ÉPPEN A HŰTLENSÉGE:
AZ IRODALOM AZÉRT LEHETSÉGES,
MERT A VILÁG MÉG NEM KÉSZ.

13. oldal (Magvető, 2016)

Mafia I

A Trabant útfekvése kitűnő, és gyorsulása kifogástalan.
Ez azonban nem szabad, hogy könnyelműségre csábítson.

Kapcsolódó szócikkek: Trabant
Kuszma P

A férfiak gazemberek a parti Áfészból, melyek minket kimondott vagy kimondatlan erőszakkal, kibontottak minket ruhánkból, MINT DIÓT A HAJÁBÓL, arravaló hivatkozással, hogy emelik fizetésemelésünket. Ami sajnos igaz, így a kezükben vagyunk.

26. oldal (Magvető, 2016)

csend_zenésze

Boldogan vártam az estét, mert szeretem a szlovák nőket, és több okból előnyben részesítem őket a cseh nőkkel szemben: elsősorban, mert elegánsabbak, másodsorban, mert kevésbé emancipáltak és harmadszor, mert az eksztázis pillanataiban azt mondják: joj.
(Milan Kundera: A hírnök)

I. (egy Pobjeda hátsó ülésén) - mottó

Ezt a könyvet itt említik