Hrabal ​könyve 97 csillagozás

Esterházy Péter: Hrabal könyve Esterházy Péter: Hrabal könyve

Az ​Úristen leküldi két angyalát a földre – akadályozzanak meg egy angyalcsinálást. Csocsó és Balázska emberi formában, állami rendszámú Ladában riogatja a környék lakóit. (Kelet-európai paranoia: az ember azt képzeli, üldözik – és tényleg üldözik.) Az író eközben mesterségével viaskodik: ezúttal egy másik kelet-európai író, Hrabal a tárgy. ("Mint két tojás, úgy különböztek.") Anna, az író felesége nem viaskodik a történtekkel, hanem éli őket. Beleszeret a cseh kollégába, megosztja vele gondolatait és történeteit. (A csaknem egészen közös Duna-táji sorsot, ezt a formás rémdrámát csakúgy, mint kétségeit afelől, világra akarja-e hozni negyedik gyermekét.) Az úristen pedig – aki epikus természetű, de van érzéke a drámai fordulatok iránt – walkie-talkie-n irányítaná az eseményeket. Bár mint köztudott: a Teremtő mindenható, de ember fájdalmán mégis csak a másik ember segíthet. Mi lesz a regény szereplőinek sorsa, s mi van, mi lesz ezzel az elfuserált teremtett világgal? Van-e… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1990

Magvető, Budapest, 2020
Magvető, Budapest, 2001
Magvető, Budapest, 1990

Bohumil Hrabal · Charlie Parker

Magyarország

Bla IP>!
Esterházy Péter: Hrabal könyve

– Képzelje Bohumil. Boldog vagyok, de jogtalanul boldog – mert már nem él, ezért boldogtalanná leszek, hogy nem lesz már újjá tett olvasás, azaz a gondolatai és tettei meghatározta entitás – írás, kit mi Esterházynak hívtunk, s nem más. Hogy Hrabal, vagy nem Hrabal, nem kérdi senki más, csakis a postás.

Biedermann_Izabella>!
Esterházy Péter: Hrabal könyve

És látá az Úr, hogy könnyekre szükség van, ezért küldött az Úr könnyeket az embernek, ám egy diszlexiás angyal egyszer elszúrta a másolást (figyelt pedig, aligha szerelmes nem volt), így lettek aztán könyvek is. Például Hrabalé.

Hrabal könyvében az az érdekes, hogy csak egy kicsit a cseh íróé, szinte alig, nagyrészt inkább Annáé, akinek több ura (Ura) is van: egyészt az Úr, akihez imádkozik gyakran éneklés formájában, aztán az uram, az a kedves, hisztérikus ember, és hát maga (Maga) is Bohumil. Magad Uram, ha szolgád… Szolga pedig van, Csocsó, meg a másik, a Balázska, angyalok Ladában szívárványos sebváltóval.
Az angyalok, meg az író miatt is könnyen lehetne azt mondani, hogy ez egy megfigyelési ügy. Mi, a feleség, megfigyeljük az írót; ahogy ír, meg ül a szobájában, repked a haja izgatottságában, aztán bámul maga elé (bambán). Jó, természetesen magát is megfigyeljük Bohumil, csak másképp, pedig kedvelem. A Maga ölébe fekszem délutánonként, hát olvasson nekem, nem baj, ha szavát se értem, cicázok magával, bár lehet, hogy ezt nem is így mondják csehül. Aztán megfigyeljük Annát is, hol mint egy angyal, távolról, kívánva csak, elérhetetlenül, hol mint egy férj, közelről, szeretve és gyűlölve, ahogy a férfi a feleségét nézi; egyik éjjel ismerős, meleg testét imádva, másnap hideg, gyűlöletes idegenként. Azt figyeljük meg főként, hogy lesz egy gyerek, meg hogy van egy család. Hát a családok ilyenek. Hol Istenről vitatkoznak, hol valami földi dologról. A regény végére aztán Isten is sorra kerül. Hát mit mondjunk, elég szarul szaxofonozik.
Ilyen ez a világ, mindenkit megfigyel valaki. Beszervezett béke. Szerencsés az, akit csak Isten vagy egy író figyel meg.

Jelen aktákat a mai nappal továbbőrzésre a Mennybiztonsági Történeti Levéltárba utaltuk. Pecsét, dátum, aláírás, Angyal János alezredes.
Lábjegyzet: Az irat a következő kulcsszavakkal kutatható: szeretet, szerelem, istenbizonyíték, Heisenberg, pörköltszaft, blues, Charlie Parker, angyaltan, Bohumil Hrabal, író.

Esterházy Péter: Hrabal könyve

Csöppség. 3 kicsiny falatka. De nagyon jól esett!

fióka P>!
Esterházy Péter: Hrabal könyve

Anna-regény. EP-könyv. Angyalok missziója. Hrabal. Hommage a Hrabal. Pre-nekrológ. Elhrabalás, kihrabalás. Kaparás. Ó, lehet ez bármi, gyönyörű, sodró szófolyam, szerelem, nem élveztem még könyvét ennyire a Harmonia óta. Az meg rég volt.
S ha majd egyszer nagyon unatkozom, elolvasom, hogy mit is olvastam, bár jó nekem így is, csekélyértelműként (ah, Micimackó már foglalt), saját értelmezésben, akár szó szerint is véve a leírtakat. Merthogy ez a hrabal nem az a Hrabal. Ám egyelőre nem érdekel :-).
Pár oldallal odébb: Isten egészen szerethető, az Esterházy-féle legalábbis. Kár, hogy nem ex cathedra, pedig az. A kanonizált belefáradt önnön mivoltába. Kár érte.
És végül: „tehetetlenség, egyszeriség és teljesség”.
Szép volt.

Magvető, Budapest, 1990
catnipthief>!

Kicsit már nyom.
Eleinte jókat röhögtem a két botcsinálta angyalon a rakoncátlankodó, repülni vágyó dinnyésfehér Ladában, aztán elkezdett leesni, hogy mi mindenről van itt szó, megelevenednek a maszatos szélvédőn a múlt század véres eseményei, olyan jó kis tört légiességgel, hogy meggebedek bele.
Meg ott van Anna is, jaj, Bohumil, elvetesse, ne vetesse, van ez a fránya, végtelen, törékeny limbó. Szemein át nézzük, figyeljük, jelentjük a narrátort/írót, ahogy egyik pillanatban még fontos, és szétomlanak ficsúros fürtjei a párnán, másikban már ballaszt. Idegesítően kapirgálja a papírt, nem kell.
Mi mind, vamzerek.
Aláfesti a botfülű atyaúrissthen, fújja, harapja, szopkodja, most gyomorból vagy tüdőből? franc tudja már, fújjad! el-eltéved azon az átkozott szaxofonon, Bird a maradék haját tépi önkívületben, figyeljél már, $@!%, miazisstentcsinálsz?!

latinta P>!

Három fejezet.

Három(?) nézőpont. (Nyilván több, mert ha egy is, akkor ha Moebius-szalagszerű, már rögtön nem egyértelmű, hogy mégis, ki beszél/ír/gondolkodik.)

Asszonykönyv, -könyv (pedig latinul a könyv férfi: liber, libri m).

Ám ez a könyv mégiscsak nő. Egyre nagyobbra, az emb(rió)er(tól)ektől az angyalokig, Charlie Parkeren keresztül is az Úrig.

(A szaxofonos részeket ma is Dés László hangján hallom, ahogy 2016. július 5-én este a Petőfi Irodalmi Múzeum udvarán felolvasta. Annak az estnek is a hatása alatt vagyok. Még mindig. Örökké.)

Grapefruitossy P>!
Esterházy Péter: Hrabal könyve

Fél csillag a szaxofonozni tanuló, és evégett a szaxofonosok elejét mind magához rendelő Úristen ötletéért.

Cukormalac P>!
Esterházy Péter: Hrabal könyve

Tipikusan az a könyv, amiről elmondhatató, hogy nem értem, mit olvastam, de tetszett. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy maradéktalanul bele tudtam feledkezni ebbe a hármas regénybe, de (bízom benne) valamelyest értettem és a tetszéssel sem volt baj. Pár éve azt mondták nekem, hogy a Sörgyári után kell elolvasni és akkor üt be igazán. Nos, direkt az utasításnak megfelelően cselekedtem, de elmondhatatom, hogy szerintem anélkül is működött volna. Mindenesetre most így jött ki a lépés. Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem ez teljesen olyan volt, mintha a jó öreg Menzel helyett Szőke András és Badár Sándor road movie-ját néztem volna. Ebbe talán az is közrejátszik, hogy a közelmúltban néztük meg újra a Nyugattól keletre című klasszikust.

Kérdés azonban rengeteg maradt bennem: mennyire befolyásolja földi létünket, ha két angyal egy fehér Ladában leskelődik utánunk? Beleszerethetünk valakibe pusztán az írásai miatt? A Teremtő tud szaxofonozni? Hol ér véget az evokáció és kezdődik (folytatódik) a mű? És végül: ki az a Zsuzsi, akinek ezt a könyvet ajándékozta egy – minden bizonnyal – szerelmes ifjú lélek 2001 karácsonyán? Sőt, hogy ez utóbbit egy kicsit tovább gombolyítsam: mi lett kettejük sorsa, ha már egyszer szegény könyv az antikváriumban, majd az én kezemben kötött ki?

Számtalan kérdésre talán soha nem kapunk választ. De minden jel arra mutat, hogy ez így jól is van.

Magvető, Budapest, 2001

danaida>!

A világ nem egyre rosszabb, hanem egyre kevésbé ártatlan.

forElle>!

Az Úr óvatosan kézbe vette Charlie Parker szaxofonját. Ujjrend, támaszték, gyomor, cirkuláció, ajakcsuszi, ismételgette a tanultakat. Izgult. (Botfüle volt, ennek legcáfolhatatlanabb bizonyítéka Bach. Johann Sebastian Bachot maga helyett teremtette az Úr.)

Kapcsolódó szócikkek: Charlie Parker · Johann Sebastian Bach · szaxofon · zene
Frank_Waters I>!

A sör: idő, jött rá, mondta. Ezt megtanulhatnánk a csehektől, mondta.

Kapcsolódó szócikkek: sör
danaida>!

Mi volna, ha megtartanám Magát egyedüli bűnömnek?

Chöpp >!

Évelő növénynek szánom magamat a kertjébe. Szükségem van a mogorvaságára.

Chöpp >!

Megjegyzem, annyi éves vagyok, amennyinek lennem kell, azt hiszem, nem túlzás, mindig is annyi voltam.

danaida>!

A leves szerintem türelem plusz alapanyag. Türelmem nincs, piacra utálok járni. Az igazság órája, az a húsleves, ott nem lehet csalni.

danaida>!

Budapest a róla elnevezett tenger partján fekszik, halászati központ, híres a langusztája, melyet a magyarok gulyásnak hívnak.

Chöpp >!

Szerette az idő múlását is. Még nem félt.

15. oldal (Magvető, 2001)