Én ​vagyok a te 9 csillagozás

Esterházy Péter: Én vagyok a te

A szerző az Urat egyszerre rajzolja meg bibliai értelmezhetőségben, ugyanakkor madáchi értelemben. De leginkább annak az önellentmondásokkal küszködő középkorú férfiembernek ábrázolja, aki az alkotás nehézségeivel vívódik, bíbelődik a teremtéssel, hangosan elmélkedik az elmúláson. Esterházy felszabadító és filozofikus iróniája, bölcs humora, játékos „társalkodó” kedve lenyűgöző nyelvezetben mutatkozik meg.

Eredeti megjelenés éve: 2011

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nemzeti Színház Színműtár Nemzeti Színház

Nemzeti Színház, Budapest, 2011
72 oldal · ISBN: 9786155119002

Frank_Waters I>!

Régen a japánok is magyarul beszéltek, az aranykorban. Az ősmagyararanyban. Csak ezek a rohadtak letagadják. Pedig a japánok sejtjei is ugyanolyanok, mint a magyaroké. Hát a sárgát leszámítva.

Frank_Waters I>!

Phoebe megpróbálja felvidítani a depressziós Joey-t a világ legvidámat kutyájával. Ross bevallja Monának, hogy Rachel odaköltözött hozzá. Ez a cselekmény? Kell még cselekmény? Nesze, nesze. Monica és Chandler Valentin-napi románcát megzavarja egy videokazetta, amelyen Phoebe egyik barátnője szül…

2. jelenet

(az Úr hosszan és brutálisan ütlegeli az egyik arkangyalt)
ANGYAL: (zokogva) De miért? Miért?
AZ ÚR: Az Úr útjai kifürkészhetetlenek.

FIÚ
[…] Bármelyik férfi ölhöz jó bármelyik nőjijöl. Tudtad te ezt?
(az Úr pofát vág; tudta)
Ez engem összekavart. Megdöbbentett. Én nem ezt vártam, nem erre voltam fölkészülve… Bugyi. Ez a legszebb magyar szó, apa, ne is vitázzunk ezen.

labdarozsa>!

Ah! Tele vagyunk jó kezdésekkel és szánalmas folytatásokkal.

Frank_Waters I>!

AZ ÚR (gőgösen) Ez nem kitérés, ez maga a mű.

1. jelenet

ANGYAL: az Úr dicstől környzetten trónján; Angyalok serege térden, a négy Főangyal a trón mellett áll. Nagy fényesség.
ANGYALOK KARA: (hosszú csönd) Hosszú csönd, mondta, így kezdődjék, ez legyen az est első szava, a csönd, nem a hallgatás, mondta, nem a ki nem mondott szó, mondta, hanem éppen a szótlanság, mondta.

szasulja>!

… ha a kuruc a jó, a hősies, a nemzeti, a labanc meg a rossz, a megalkuvó, a kozmopolita, akkor egyszerre vagyunk kurucok és labancok.