Bevezetés ​a szépirodalomba 22 csillagozás

Esterházy Péter: Bevezetés a szépirodalomba Esterházy Péter: Bevezetés a szépirodalomba Esterházy Péter: Bevezetés a szépirodalomba

»Fülszöveg, ​avagy a posztmodern kelgyó enfarkába harap.

Élt egyszer egy Olvasó.
Szegényt ide-oda vezették – kelet-európai Olvasó volt –, ám nemcsak az orránál fogva, hogy tudja meg, mi a dörgés, a zörgés, hogy merre hány centi, hogy hol lakik az Úristen, hogy merről esik az ajtó sarka, merre a lakatja, hogy fedőként tudja, mi fő a fazékban, s tudja a járást, mint tarka macska a házhíján, és nemcsak a Szépséges Irodalomba, hanem már a bevezetésbe is kezdték bevezetni.
    Hogy miként sétáljon ebben az Irodalmi Beaoburg-ban, melynek legtöbb szobáját már ismeri vagy ismerheti, az épület maga mégis új, ismerős és idegen; hogy mi volna ez a két kifordult zárójel közé zárt Tér, ez a telt Tér, ahol minden szöveg, a szünet is, melyet ép(p) szövegek tagolnak és értelmeznek (és nem fordítva), illetve hogy épp ez volna kívül, és az volna zárójelbe téve, ami nem ez, hogy tehát, itt, most, ez és csak ez az, ami van…, hogy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1986

Magvető, Budapest, 2004
Magvető, Budapest, 1995
724 oldal · ISBN: 9631420191
Magvető, Budapest, 1986

Kodály Zoltán

György_Dragomán IP
Esterházy Péter: Bevezetés a szépirodalomba

"Bizony, aki író akar lenni, annak magyarul a Bevezetés a szépirodalombant kell olvasni angolul meg az Ulyssest tizenhatévesen, nyilvánvaló, hogy ez a helyes megoldás, van egy idevágó szép angol mondás, what could possibly go wrong, szabad fordításban: hát ugyan már, mi baj történhetne?
Nyilvánvaló, hogy aki bátor annak szerencséje is van (vagy nem, de ezt most hagyjuk), én akkor nagyjából ugyanannyit tudtam Joyceról mint Esterházyról, semmit. Ők viszont nekem úgy tűnt, hogy mindent tudnak, és mindent akarnak. Vagyis nem ők, hanem a szövegeik. A könyveik, azok. Az a két könyv, az a két számomra legyőzhetetlennek tűnő monstrum, az mindent tudott és mindent akart. Ez már anélkül is nagyon gyorsan nyilvánvalóvá vált, hogy magukat a szövegeket értettem volna. Én meg azt akartam érteni, hogy mit és hogyan, és mért akarnak, és ezért csak azért is el- és végig- akartam olvasni őket. Be akartam lenni vezetve. Joyce sok szempontból könnyebbnek tűnt, legalább lehetett szótárazni.
Kamasz voltam. A szövegeket nyilvánvalóan nem értettem meg, de ezt szerencsére tudtam is. A szövegekben munkáló akaratról viszont azt gondoltam, hogy azt képes vagyok megérteni. Képes vagyok arra, hogy felfogjam, hogy mit akarhatnak ezek a szövegek. Mindent. A létezést, a hagyományt, az irodalmat, a világot. Mindent, mindent, mindent."
A teljes szöveg: http://gyorgydragoman.com/…

SignorFormica
Esterházy Péter: Bevezetés a szépirodalomba

A Nagy Fehér Könyv! Szerzőnk enciklopédikus összeállítása. Saját, jól elrendezett műveinek galaxisa. Benne az Univerzum Esterházy szerint. Persze majd még megírja pontosabban is. Posztmodern barokk, ravaszdi cselvetések sora, és egy lírai csúcspont: a Fuharosok..

Viktoria_Agnes_Takacs P
Esterházy Péter: Bevezetés a szépirodalomba

Hangoskonyvben hallgattam meg, Esterhazy felolvasasaban. Szamomra az egyik legjobb irodali elmeny, mikor egy iro a sajat muvet olvassa fel. Sokkal inkabb ra lehet erezni a kis rezdulesekre, a fanyarr humorra, a kiszolasokra.

Frank_Spielmann I

A szövegben szószerinti vagy torzított formában, többek közt, szószerinti vagy torzított formák vannak.

395. oldal (A fogadós naplója)

Frank_Spielmann I

S megnyugtatóbb, ha bizony az író nem népben-nemzetben gondolkodik, hanem alanyban-állítmányban. Nem mert hazátlan bitang. Hanem mert ha egy kicsit is jó, akkor úgyis nyakig az egészben, ha meg kicsit se jó, akkor hiába mondja: csak cifrázza… A hazaszeretet minőség kérdése.

402. oldal, Kis magyar pornográfia - I. (egy Pobjeda hátsó ülésén) (Magvető, 2004)

Szabadság!* szerelem!

*Az kéne, meg eső (a nép ajkáról)

458. oldal, Kis Magyar Pornográfia - II. (anekdot), Szabadság!* szerelem! (Magvető, 2004)

Frank_Spielmann I

…az isten szerelmére, eszetekbe ne jusson megfeledkezni arról hogy Krisztus is zsidó volt, gyerekek, körül is metélték, nem olvasátok?, mi a Népszabadságot járatjuk, így Korom…

Kapcsolódó szócikkek: Népszabadság
Frank_Spielmann I

…ők, fiúk, őszintén szólva a futást önmagában, azaz labda nélkül, egyöntetűen valamiféle perverziónak tartották…

180. oldal (Függő)

Frank_Spielmann I

Olyan lány volt, aki nem azt mondta, hogy ekkor vagy akkor, hogy hétfőn, márciusban vagy 72-ben, hanem hogy „akkoriban, amikor bajom volt Baudelaire-ral”…

404. oldal (KMP)

Frank_Spielmann I

Miért magázol? Az asszonyból száraz sírás szakad ki, mert szarnom kell.

Testületi boldogság

Ávós, kapa, nagyharang válasszon el titeket egymástól! – Úgy is lett: addig éltek, míg meg nem haltak, akkor azután meghaltak.

456. oldal, Kis Magyar Pornográfia - II. (anekdot), Testületi boldogság (Magvető, 2004)

Rossz, kicsi, magyar mese
Piroska és a farkas mihály.

438. oldal (KMP, margó)

Említett könyvek