A ​szavak csodálatos életéből 60 csillagozás

Esterházy Péter: A szavak csodálatos életéből

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 2003

Magvető, Budapest, 2003

Várady Szabolcs

encsy_eszter>!
Esterházy Péter: A szavak csodálatos életéből

Mi a bánat is az irodalom?

A fenti kérdésre keresi a választ E.P., közben meg – ahogy szokott – elkalandozik. Ohó! Mi csak hisszük, hogy elkalandozik. A posztmodern irodalom a tárgytól való elkalandozás maga. Legalábbis szerinte, meg most már szerintem is.
Imádtam ennek a hetven oldalnak minden sorát, utólagos engedelmetekkel szana-szét is idéztem. Kedvenc lett. Szuper, felszabadító, okos, kemény, bátor, humoros. Imádom.

latinta P>!
Esterházy Péter: A szavak csodálatos életéből

A Mindentudás Egyeteme III. szemeszterének előadása majdhogynem hangoskönyv lett számomra.

Először az előadást, nem: az ELŐADÓt néztem meg, éltem vele: hol erősen bólogattam, hol hangosan fel-felnevettem, azaz érzékeltem, elraktároztam a hangot, a gesztusokat, a mimikát, meg még a technikás képbevágásokat, illusztrációkat is spoiler, majd aztán kezdtem el a verba volant – scripta manent-ügy miatt az írott (elektronikus) változatot spoiler.

Noha a felvétel 2003 szeptemberéből való, és a kis kötet is még abban az évben megjelent, de minthogy az irodalomról, a nyelvről, tehát rólunk szól, beszél, ír a szóló-beszélő író, és minthogy az élet(ünk a teremtésünktől fogva) folytonos, mégiscsak különös módon idő nélküliek, azaz időtállóak, másként szólva: nagyon is aktuálisak, sőt még azabbak a megfigyelései-megállapításai.
    Ó, az ő próféta lelke!

Jó-d-öntés volt. spoiler
                                                    ***
    Újraolvasás, a digitális változat után végre a saját, nyomtatott példányból.
    Igen, a szó elszáll, az írás megmarad. És ez a kötet most már megmarad.

sophie P>!
Esterházy Péter: A szavak csodálatos életéből

Csak megnéztem az előadást.
Szeretem, ahogy Esterházy felolvas.

Frank_Spielmann I>!

Mi az író?
Savanykás tejszerű folyadék, amely a tejszínből a vaj kivonása után marad vissza.

(Örkény után szabadon.)

Második olvasás után:
Hát ez már megint jóvót.

berg>!
Esterházy Péter: A szavak csodálatos életéből

Vázlatszerű, rövidke, esterházyasan humoros írás egy nehéz kérdésről: mi az irodalom? Egyértelműen tetszett, kétszer is elolvastam. Esszé, de nem nagyária, nem mondja meg a tutit. A szerző sok kérdést vet föl, töpreng, és rövid megállapításokat tesz. Vasadi Péter idézett gondolata nagyon találó: a jó irodalom a nyílt tengeren hajózik, nem a part mentén. A legérdekesebbnek a haza és irodalom problematikát találtam.
Vajon melyik a szerző kedvence: a mazsorettek, vagy a szilikátmérnökök? A mazsorettekre tippelek.

Esterházy Péter: A szavak csodálatos életéből

Nagyon-nagyon kellett már a lelkemnek egy kis Esterházy, de megmondom őszintén, hogy az Esti akkora csalódás volt, hogy szándékosan nem olvastam tőle most semmit.
Könnyed esti kikapcsolódásnak pedig azt hiszem, megnézem a Mindentudás Egyetemén tartott előadást. :))

Évuka>!
Esterházy Péter: A szavak csodálatos életéből

először az előadást hallottam a Mindentudás egyetemén, s úgy éreztem nekem ez a könyv kell.

csauperjel >!

Az akkor 8 éves fiam regénydefiníciója: az, amiben van midőn.

Kapcsolódó szócikkek: gyerekszáj · regény
madárka>!

Egy idézet Thomas Manntól – vagy Goethétől?, minden idézet vagy Thomas Manntól, vagy Goethétől való – mutatja az irányt: Író az, akinek gondot okoz az írás. Azért ez meglepő. Mert például pék az, akinek nem okoz gondot pékezni. Schumacher az, akinek nem okoz gondot autót vezetni. A Ferrari meg az, akinek nem okoz gondot a Schumacher. Elnézést.

danaida>!

Az irodalomban minden lehetséges, csak nem lehet tudni, mi a minden.

Kapcsolódó szócikkek: irodalom
gb_>!

Nem véletlen, hogy példáim a fasiszta diktatúrából valók, ez nem a sokat emlegetett kettős mérce, hanem rasszizmusban egyszerűen jobbak a nácik, a nyilasok, gazdagabb a nyelvük, mert ebben gazdagabb az életük, megígérték, hogy kiirtják az emberiség egy részét, és kiirtották az emberiség egy részét, ezzel szemben a kommunisták megígérték, hogy mindenki egyenlő lesz, és kiirtották az emberiség egy részét.

22-23. oldal (Magvető, 2003)

encsy_eszter>!

Babits: nincs okunk kisebbségi érzésre (világirodalom). – A kisebbségi érzés nem azért van, mert az ember kicsi, hanem mert azt érzi, hogy kisebb, mint szeretné. Ilyenkor vagy nőni kell, vagy mást és másképp szeretni.
    Nem aggasztó-e, hogy az irodalom egyre kisebb jelentőségű? Nem egyre, de valóban kis. De mi az, hogy kis és nagy? Merjünk nagyok lenni, szokták most mondani. Amire azonnal kieszelték az ellenajánlatot, hogy merjünk kicsik lenni. Az eszükbe se jut, hogy merjünk akkorák lenni, amekkorák vagyunk.

kata__>!

Kevés dolog van messzebb a finomságtól, mint a finomkodás.

latinta P>!

Tapasztalataink jórészt a diktatúrából valók, nyelvi tapasztalataink is. A diktatúrákat szenvedélyes, mit ne mondjak, vérmes kapcsolat fűzi a nyelvhez, elég ha Orwell 1984-ére utalok, a Newspeakre, az új nyelvre, az Újbeszélre. Mert az embereket meg lehet félemlíteni, és akkor az emberek megijednek, és mindent bevallanak és mindent elfelejtenek. A nyelv azonban fütyül a diktátorokra, mégcsak nem is röhög rajtuk, csupán vállat von, ezért igazuk van a diktátoroknak, ha meg akarják változtatni. De a nyelvet nehéz megváltoztatni. A nyelv persze nem jó és erkölcsös, azaz nem úgy van, hogy utálja a diktatúrákat és szereti a szabadságot, a nyelv van, s a vant nehéz megváltoztatni.
    De ha van, van a diktatúra is. És annak is van nyelve, teremt magának.

Kapcsolódó szócikkek: nyelv
h_fanny>!

…megváltozott a fikció és a nem fikció viszonya. Puha lett a határ. A groteszk, az abszurd mindennapi tapasztalatunk. Kafka realista író. Örkény realista író. Ha nem figyelünk, nem tudjuk, hogy a híradót nézzük-e még vagy az utána következő filmet.

Kihagyott mondatok jegyzéke

madárka>!

A drámanélküliség drámájáról szól, azt hiszem, az egész modern irodalom. A nincsben lévő vanról.

Említett könyvek