Boszporusz ​Hotel 32 csillagozás

Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

Esmahan ​Aykol, a nemzetközi krimipiacon is előkelő helyen jegyzett török írónő Miss Marple vérbő, kissé szeleburdi és igen bájos húgát alkotta meg Kati Hirschel, az Isztambulban élő német hölgy alakjában, aki metsző logikával nyomoz egy gyilkossági ügyben, s közben vörös hajzuhatagával, spagetti-pántos topjaival török rendőrtiszteket és maffiózókat bolondít magába. A gyilkosság tehát ezúttal nem egy skót várkastélyban, hanem a Boszporusz partján esett meg, ide várta Kati, a talpraesett könyvkereskedőnő régi barátnőjét, Petrát, a filmszínésznőt. Milyen hátborzongató történetet mesél a török-német film főszerepére kiszemelt Petra Katinak, milyen különös eszközzel tették el láb alól a rendezőt, merre tapogatózik Kati, a műkedvelő detektív, aki könyvesboltjában kizárólag krimit árul? Mindezt megtudjuk, ha csatlakozunk Katihoz, aki buzgón nyomoz a forró isztambuli nyárban – s miközben lassan közeledünk a rejtély megoldásához, magunk is bejárjuk vele a szívének oly kedves, meseszép… (tovább)

Eredeti cím: Hotel Bosphorus

Eredeti megjelenés éve: 2011

Ulpius-ház, Budapest, 2005
238 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637253602 · Fordította: Czupi Fruzsina

gyuszi64>!
Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

2023/14, könyvtár, 15/29 eddigi értékelés (404 $)

Igen könnyen olvasható, friss hangú, modern könyv. A nyomozási szál elhanyagolható, de a főszereplő hölgy csacsogása felér egy folyamatos idegenvezetéssel a varázslatos Isztambulban; lebont jópár német-török sztereotípiát; és sűrűn megvillantja a török-német humort. Lehet, hogy a finnek a legközelebbi nyelvrokonaink, genetikailag pedig a törökök-ótörökök állnak hozzánk legközelebb – de ez a stílus engem az uruguayi Carmen Posadasra emlékeztetett leginkább. :)

KBCsilla P>!
Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

Nem tudom, hogy került a kezembe, véletlenül vettem le a polcról, hiszen azokat a könyveket is el kell olvasnom, gondolom én, amik régóta árválkodnak a sorban.
Nem éreztem annyira kriminek, sokkal inkább a széllelbélelt Kati történetének.
Ennek ellenére jó volt kikapcsolódásnak, bár – természetesen – találtam benne néhány kivetnivalót.
Példának okáért itt van a felügyelő, az a bizonyos Batuhan. spoiler
Sokáig azt éreztem a nevekből (Kati, Petra), hogy magyar az író, de utánanéztem, és valóban török.
Néha határozottan útikönyvnek éreztem, viszont mivel sosem jártam arra, amerre a szálak vittek, nem zavart, sőt érdeklődéssel olvastam.
A gyilkossági szál „erősen gyengécskére” sikeredett, maga a gyilkosság módja rögtön sejttette a gyilkos kilétét.
Azt hittem, ez az író első próbálkozása, és az utánajárás során bizony meglepődtem, hogy nem ez az első „elkövetése”.

Szabóné_Erdős_Gyöngyi>!
Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

Kati, a német-török vegyes házasságból származó fiatal nő egész családját és ismerősi körét meglepi azzal, hogy a németországi tanulmányai után visszatér gyermekkora csodált és azóta is varázslatosnak talált városába, Isztambulba. Letelepedve egy kis könyvesboltot üzemeltet. Német iskolatársa és elismert színésznővé érett barátnője, Petra, látogatása ad sodrást az eseményeknek, főleg mikor kiderül, hogy az eddig nem túl sikeres rendezőt, akire mégis egy nagyon híres könyv forgatókönyvének megfilmesítését bízták, még a forgatás megkezdése előtt meggyilkolják a szállodájukban. Katit, aki boltjában csak krimiket árul, teljesen beszippantja a nyomozás, amit nem túl megfontoltan, saját random ötleteire támaszkodva folytat, felkavarva és felélénkítve sajtós – újságíró összeköttetéseit és (igencsak) közelebb kerülve a nyomozást vezető török detektívhez, valamint a helyi maffiózókhoz…

encus625 P>!
Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

Az első 2 fejezet után szünetet kellett tartani (rögtön 2 naposat), mert majdnem félredobtam a stílus miatt. A fordítás nem a legjobb, a kedvenc kifejezésem a „vacsorázóhely” volt.
Kapkodós volt, néhol elég sok volt a mellékszál, ami nem vitte előrébb a történetet. A főszereplő sem úgy viselkedik, ahogy egy negyvenes nőhöz illene. Hogy ő lehetne Miss Marple huga?? Ugyanmár… Nem túl erős krimi, ellenben Isztambul összes nevezetességét felsorolja szerintem. :)

Ulpius-ház, Budapest, 2005
238 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637253602 · Fordította: Czupi Fruzsina
kolika>!
Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

Török szerző után kutakodva bukkantam rá erre a könyvre, s a fülszöveg egykettőre meggyőzött, hogy ezt válasszam. Így elolvasva, lehet jobban jártam volna, ha tovább nézelődök a török szerzőktől származó olvasmányok között. Miss Marple és a főszereplő közti párhuzam csak könyvet eladó reklámfogásnak bizonyult (holott épp ezért lettem kíváncsi a könyvre).. A két szereplő még csak köszönőviszonyban sem volt. Miss Marple megfontolt, nem rohan fejjel a falnak, hanem alapos megfigyeléseivel, éles elmével tud a dolgokra rájönni. Kati Hirschel? Hát, ő minden, csak megfontolt nem. Valahogy úgy érzem, hogy a krimiket áruló boltja, azt hivatott erősíteni, hogy mennyire otthon van a bűnüldözés terén. Valójában a módszerei hagynak némi kívánnivalót. Lehet, hogy kicsit többet kellene forgatnia a boltja könyveit, vagy hagynia, hogy az illetékes szervek végezzék dolgukat.
A krimiszál is elég gyengére sikerült. Ahogy megismerjük az áldozat előéletét, már nem nagy talány kikövetkeztetni, hogy mi történhetett.
A könyv pozitívumai a törökországi szokásokkal, az ottani látnivalók leírásával foglalkozó részek voltak.

meseanyu P>!
Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

Aranyos, könnyed kis könyv, szerethető a főszereplő, hangulatos a színhely, de kriminek azért igencsak gyengécske.

JoPiTi>!
Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

A fülszöveg alapján valami izgalmasra, pergőre, vagy legalább Agatha Christie-sre számítottam, de attól erősen elmaradt. Miután az elvárásaimat félre tettem, kezdett picit jobban tetszeni a történet. Kati egy szerethető, szeleburdi nő jó logikával, de a történet ettől még eléggé butácska maradt. Viszont amit sajnáltam, hogy a török/isztambuli kultúráról túl sokat nem tudtam meg.

Virzit>!
Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

Szerettem! Kati kicsit bohókás, olyan minden lében egy kanál szereplő – nekem szimpi volt nagyon! :) Kicsit elvesztem a közepén a nevekben, de lehet csak azért, mert egy hosszabb szünet után folytattam újra az olvasást! Viszont a végét határozottan faltam! :)

Lea_Petrenkó>!
Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

Én nagyon szerettem ezt a könyvet. Nem igazi krimi, de nekem nem számít, ha jó a cselekmény.

Coralie>!
Esmahan Aykol: Boszporusz Hotel

Amikor a kezembe került, a borító és a leírás alapján nem gondoltam volna, hogy ennyire tetszeni fog. Az elejétől kezdve magával ragadott a főszereplő, Kati könnyed, de magabiztos stílusa, és a város hangulata. Élvezetes volt gondolatban Isztambulban lenni, kicsit beleveszni a kávéházak és éttermek forgatagába, a nyüzsgésbe, végigjárni a bemutatott helyszíneket. Különösen tetszettek az informatív leírások, amelyekkel a törököket és a helyi emberek szokásait jellemezte. Voltak jelenetek, ahol pedig meglepődtem, nem gondoltam volna, hogy az írónő ilyen merész lesz! De a romantika helyén volt a történetben. A szereplők, Kati és a török barátai, a felügyelő úr, szimpatikusak voltak. Összességében ez egy könnyed, élvezetes kis krimi, a végén fordulattal. Ajánlom Isztambul és a török világ (hozzám hasonló) rajongóinak! :)
(Sajnálom, hogy a folytatás (a Baksheesh című második rész) nem jelent meg nálunk (még?), ha lesz rá mód, angolul mindenképp el fogom olvasni!)

Greywind>!

Soha ne hencegjünk, hogy lám, mire vittük, mindig kérdezzük azt, még mire vihetjük.

Coralie>!

– Ha tudna törökül, Isztambult is megszeretné – mondtam lelkesen, és ugyanilyen tónusban fűztem hozzá: – Ahogy egy itteni költő írta: „Aki Isztambult nem szereti, nem tudja, mi a szerelem!”

180. oldal, 7. fejezet