Tobacco ​Road – A semmi közepén 36 csillagozás

Erskine Caldwell: Tobacco Road – A semmi közepén

Teljes munkásságát a társadalmi igazságtalanságok (általában pedig: az alávalóság) elleni harcnak szentelte, egészen természetes hát, hogy azt, amit tett, honfitársainak nem kis része egyszerűen hazaárulásnak tekintette. A büszke Dél nemes lakóit a nagyközönség a Tobacco Road előtt leginkább Margaret Mitchell szörnyűséges epopeiájából, az Elfújta a szélből ismerte, s nem csoda, hogy sokan és fölöttébb megütköztek azon, amit Caldwell elébük tárt.

Tobacco Road – Dohányföldek címmel is megjelent.

Cartaphilus, Budapest, 2007
226 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789637448997 · Fordította: ifj. Kőrös László

Dude · Jeeter

n P>!
Erskine Caldwell: Tobacco Road – A semmi közepén

Dohány és föld illatát érzed, tarkódat égeti a nap, ha van nálad nagy, lehetőleg vászon (de lehet olajfoltos törlő rongy is) zsebkendő, hát törölgesd is meg, közben néhány fura figurát látsz egy farmon bóklászni.
Leülsz a verandájukra (az amcsi filmekben ott mindig van egy hintaágy), oda leülsz, kezedben pipa, na jó, legyen kötőtű meg fonal és nézed ezt a komédiát.
Nem fogsz hinni a szemednek!
Úgy érzed magad mint egy Kusturica filmben, nagy család, még nagyobb szegénység és ha lehet mondani annál is nagyobb eszementség.
Délen vagyunk, valaha jobb napokat is élt farmerek közt. Nem tudnak írni, olvasni, de szükségét nem is ennek érzik, hanem arra várnak hogy a Jóisten pillantása rájuk essék végre.
Nem értik miért nincs és soha nem is lesz semmijük, életük megoldhatatlan rejtélyével telnek napjaik.
Tervük, vágyuk viszont van!
Itt van például Bessie Nővér…

(folyt.köv. http://norahblogja.blogspot.com/)

Erskine Caldwell: Tobacco Road – A semmi közepén

Egyszerre rettentően dühítő és szórakoztató ez a könyv. A téma persze komoly (a kilátástalan élet Amerikában a 30-as években, a válságot követően), de a könyv karakterei olyan életképtelenek és tehetetlenek, hogy nem lehet őket sajnálni, csak nevetni meg bosszankodni rajtuk. Az események hihetetlenül abszurdak, de közben fáj olvasni, hogy hogyan tesznek mindent tönkre ezek a totálisan ellenszenves alakok, miközben egész életükben ugyanazokat a köröket futják.

tgorsy>!
Erskine Caldwell: Tobacco Road – A semmi közepén

Ezek … annyira… hm … idióták…h., az már fáj. Eleinte szántam őket, de amikor hangosan felröhögtem – elszégyeltem magam- majd felismertem: nem kell szégyenkezni. Ezek ekkora barmok: megérdemlik a sorsukat.
Viszont szöget ütött a fejemben: tipusos-e, h. a déli íróknál a pusztulásra ítélt életmódot tűz emészti el?

P_Misaly>!
Erskine Caldwell: Tobacco Road – A semmi közepén

Sokszor hozza kellemetlen helyzetbe az olvasót ez a könyv; az egyik pillanatban kényszeredetten nevetne az ember, a másikban pedig legszívesebben szívlapáttal vágná hátba a könyv összes szereplőjét. De egytől-egyig, mindegyiket. :)
Mesteri, ahogy az író még véletlenül se hagyja, hogy azonosulni tudjunk a szereplőkkel, vagy akár szemernyi sajnálatot is érezzünk velük szemben, a sorozatos szerencsétlenkedéseik ellenére sem. Az, hogy Dude állandóan nyomta a kocsi dudáját, engem konkrétan kikészített.

Outwar>!
Erskine Caldwell: Tobacco Road – A semmi közepén

Igazán nyomasztó történet és én igen is érzem benne a nyomor gyönyörét. Míg Zola a lealjasodás folyamatát teljes egészében bemutatja, itt egyszerűen a végkifejletbe botlunk bele. Ez esetben talán felesleges is lett volna a szócséplés, az eleve elrendeltetett sorsú karakterek passzivitása nem kívánt különösebb magyarázatot …. bár …. most éreztem először, hogy a naturalizmus atyjával töltött hosszú estéimnek gyakorlati haszna is van.
Nem hiszem, hogy az író valóban szerette volna, hogy az olvasói felleljék a sorok között a humort, ugyanis sajátosan groteszk vonásokat mutat, amivel a cél nem feltétlen a feszültségoldás ( mint pl. Rideg-bakterház ), hanem sokkal inkább az elállatiasodás érzetét kívánja fokozni.

Lamond>!
Erskine Caldwell: Tobacco Road – A semmi közepén

Néha együtt nevettem a család együgyűségén, néha átkoztam őket a saját tehetetlenségük miatt és ez a tehetetlen düh követte végig az olvasást. Hiányzott a cselekvés az emberkből, belenyugodtak sorsukbe, elhitték, hogy elrendeltetett. Szomorú történet ez a társadalomrajz, Mark Twain biztos kiszínezte volna…

n P>!

Bessie orra sajnos nem fejlődött ki rendesen. Hiányzott belőle a porc, ennek következtében hegye sem volt, vagyis orrlyukai szabadon tátongtak. A lyukak pedig olyan benyomást keltettek a szemlélőben – ezt egyszer Dude állapította meg –, mintha egy kétcsövű sörétes puska csőtorkolatai szegeződnének rá.

Kapcsolódó szócikkek: orr
entropic P>!

Nyúlszájától eltekintve Ellie May éppoly kívánatos volt, mint bármelyik fiatal lány a Fuller környéki homokdombok között. Lov ezt pontosan tudta, tekintve, hogy kipróbálta valamennyit, a fehéreket és feketéket egyaránt.

entropic P>!

Ada valóban úgy festett, mint aki alighanem Jeeter előtt hagyja itt az árnyékvilágot. Összes foga kihullott; nyolcéves kora óta bagót rágott. Miután férjhez ment, meglehetősen rövid idő alatt elveszítette a fogait. Ada egyetlen problémája, leszámítva a bagó utáni folyamatos vágyát, saját halála volt. Éjjel-nappal nyugtalanította a gondolat, hogy esetleg divatjamúlt ruhában temetik el. Nemigen bízott meg Jeeterben, nem hitte, hogy embere gondoskodik a ruháról, ha eljön a napja. Ezért is tartogatta, ezért nem viselte a régi ruháját: ha netán nem vesznek neki divatosabbat, hát adják majd rá ezt.

Cholito >!

Bárcsak több eszed lenne, mint amennyi jutott, hallod-e?

Kapcsolódó szócikkek: Dude
Szelén>!

A világon a két leghasznosabb dolog az ekekötél meg a bálakötöző drót. Ezzel a kettővel a világon mindent meg lehet csinálni.

Kapcsolódó szócikkek: Jeeter
Cholito >!

Az igazakra nem kellene olyan terheket rakni, mint a bűnösökre, akik meg is érdemlik.

– Talán az Úr akarja így – mondta Jeeter. – Ő biztosan többet tud erről, mint mi, földi halandók. Isten aztán igazán bölcs egy valaki. Őt nem lehet bolonddá tenni! Nem ám! De azokkal a csip – csup dolgokkal keveset is törődik, melyeken mi, emberek folyton az eszünket járatjuk.

Kapcsolódó szócikkek: Jeeter
entropic P>!

[Jeeter] Elméjében mindig készen állt néhány alaposan átgondolt terv, azzal kapcsolatban, amit tenni szándékozott, ám a terveket soha nem sikerült tettekre váltania. Egyik nap múlt el a másik után, de mindig sokkal egyszerűbb volt az mondania: majd holnap. Amikor pedig elérkezett a holnap, mindannyiszor újabb időpontot, alkalmasabb napot tűzött ki. Dolgai már szinte egy egész emberélet óta zajlottak e kényelmes módon; mindazonáltal e pillanatban ismét készen állt arra, hogy felégesse és felszántsa a földet. Gyapotot akart termeszteni.