A ​Sacher szálló 4 csillagozás

Ágyaidban hált Ausztria
Ernst Hagen: A Sacher szálló

Ausztriában és Bajorországban egy csapásra bestseller lett Ernst Hagen újságíró-író könyve, amely a bécsi Sacher-dinasztia keletkezését, tündöklését és elmúlását meséli el, s emellett egy-egy képben, vázlatban felvillantja az elmúlt százötven esztendő néhány érdekes pillanatát. Mert a cégalapító Franz Sacher az 1830-as években nem kisebb személyiségnek, mint Metternichnek volt a kuktája, fiának az Opera mögött nyitott híres szállodájában pedig olyan hírességek fordultak meg, mint Rudolf trónörökös, Ferenc Ferdinánd, idegen uralkodók, milliomosok – első vendégeként éppen Apponyi Albert gróf. A Sacher Szálló szeparéi sok romantikus szerelemnek és tragédiának is tanúi voltak. – A kötet kedvelt olvasmánya lehet mindenkinek, aki vágyódón gondol a béke idejére.

Európa, Budapest, 1990
268 oldal · ISBN: 9630750139 · Fordította: Bartos Tibor

Keja >!

Ernst Hagen: A Sacher szálló Ágyaidban hált Ausztria

A történelmi regényekkel az a baj, hogy attól még, hogy én tövig rágom a körmöm és azért imádkozom, hogy ne törjön ki az első, majd a második világháború, attól még kifog. Bár a könyvlapokon mindig más emberekkel és történetekkel találkozom, de a végkifejlett mindig ugyanaz lesz. Mindig.
De! Milyen zseniális író az aki ennek ellenére reményt tud bennem kelteni :)
A cím, alcím kivállóan tükrözi a könyv cselekményét (központját). Nagyon élveztem kicsit belassulni általa és hallani szinte minden említett név kis háttérsztoriját. A Sacher név felemelkedését, tündöklését, átalakulását! Bár a puccos helyekről mindig menekülhetnékem van, de egyszer meglátogatnám ezt a varázslatos szállót. Hátha az az elegancia és jóleső régimódiság, illem még megtalálható benne. Néha igazán hiányolom ezt a mai világból (pedig nem is éltem másikban :)
Számomra igazi útikalauzként és történelmikalauzként hatott. Szívesen látnám egy méltóbb öltözékben. Mondjuk egy olyan vörös bőrkötésben, amikbe a Jókai műveket bújtatták. És a cím vékony, kézzel írt aranybetűkkel lenne feltüntetve. Szerintem méltóbb lenne ehhez a kis gyöngyhöz!

ChEebor>!

Ernst Hagen: A Sacher szálló Ágyaidban hált Ausztria

Amikor kézhez kaptam, azt hittem, hogy egy dokumentumkönyv, netán tényregény lesz, helyette egy nagyon korrekt, de a valóságábrázolás mellett is dramatizált történelmi regény. De Ernst Hagen ügyes író, története végig pörög, és annak ellenére, hogy elég nagy kort ölel fel a bemutatott világ, otthonosan lehet benne mozogni. A végére megszerettem közegét, karaktereit, és velük együtt éreztem át a rengeteg megpróbáltatást, a történelem viharait.

Ernst Hagen: A Sacher szálló Ágyaidban hált Ausztria

Ausztria története, a Monarchia bukásától 1955-ig, egy becsületes ember sorsával szorosan és a Sacher Szálló mindenféle – becsületes vagy kevésbé becsületes – vendégeinek sorsával kevésbé szorosan összefonódva.
Kicsit nehezen indult az egész, de mire Hitler fenyegető árnyéka megjelent, már annyira szerettem az egész történetet, hogy belesajdult a szívem és azt kívántam, bárcsak mese lenne az egész.

Gelso>!

Ernst Hagen: A Sacher szálló Ágyaidban hált Ausztria

szűkszavú leszek: én mást vártam…

estherlamm P>!

A Metternich-család származása felől furcsa mesék keltek szárnyra a biedermeier szalonokban. A fáma szerint a család üke egy Metter nevű előkelő zsidó volt, Szent Henrik császár testőrségének kapitánya, s rettenthetelen bátorságáért a császár kegyeltje. Amikor egyszer az árulás gyanújának árnyéka vetődött rá, a császár e szóval tisztázta: „Metter – nicht!” A császári bizalom emlékezetére viselték az utódok a Metternicht nevet, mígnem az idők múlásával a „t”-t el nem hullajtották. Bár a szép történetből egy szó nem igaz, a szalonokban mégsem bizonyult hatástalannak. Maga Ferenc császár, bár utálta Metternich herceget, az állam mindenes kocsisának nevezte, és amikor tisztességét a kamarilla kikezdte, ő is ezzel a szóval mentette fel: „Metter – nicht!”

estherlamm P>!

Sebastian egyszer csak kibökte: – Olykor eltörpengek, mire való a háború.
    Apja és apósa döbbenten nézett rá.
    Anna Sacher mélabúsan mosolygott. – Mert az emberek ésszel fel nem érik, mire való a béke.

estherlamm P>!

Jelkép kerestetett az osztrák államiságnak, hogy a nemzetiszocialista kísértésnek ellene szegülhessen.

estherlamm P>!

A szövetségi kancellár, Kurt Schuschnigg doktor Hitlerhez utazott Berchtesgadenba. Mindent megtárgyalnak, mindent tisztáznak, és a béke egy ideig talán nem bomlik meg. Egy ideig talán…
    A Berchtesgadenba érkező Schuschnigg nagy doghányos létére cigarettára sem gyújthatott. Nem megbeszélésre hívták, hanem parancsosztásra: vegyen be kormányába nemzetiszocialista minisztereket, engedélyezze a náci szervezetek működését s tovább így. Schuschnigg mindenbe beleegyezett, aztán hazautazott, és megtette a legutolsó lépést. Az osztrák néphez fordult. Népszavazásnak kellett volna eldöneteni, vajon az osztrákok csatlakoznának-e Németroszághoz vagy sem. Nem látszott kétségesnek, hogy államuk függetlenségét akarják majd. A remény tehát élhetett tovább. Csakhogy a népszavazásra már nem került sor. Birodalmi küldöttek és az osztrák kormány náci miniszterei a német hadsereg bevonulásával fenyegetőztek, és lemondásra kényszerítették Schuschniggot. Még elmondott egy beszédet, a rádió is közvetítette. Ezzel a mondattal zárta: „Isten óvja Ausztriát!”

Népnek kicsiny, söpredéknek nagy

estherlamm P>!

Ezen a poszton én számítok Führernek, és élek is a kivételezés jogával.

estherlamm P>!

Én szívesen harcolok a Führerért. Nem sajnálom az életemet sem. A lelkiismeretem nem tiltakozik, ha ellenségre kell lőni. Hanem ezeket a nyomorult civileket bekalickázni, sanyargatni, ez nem nekem való munka.