Rabtábor ​a meddőhányón 2 csillagozás

Jó szerencse, semmi más
Ernst Ervin: Rabtábor a meddőhányón

Az 50-es évek utolsó magyar internáló táboráról és a Rákosi rendszer embert nyomorító ügyeiről szóló feszes, jó stílusú visszaemlékezés, megrázó emberi sorsokkal jelenítve meg a magyar történelmet.

Papirusz Book, Budapest, 2015

Ernst Ervin: Rabtábor a meddőhányón

Ernst Ervin: Rabtábor a meddőhányón Jó szerencse, semmi más

Családi indíttatásból olvastam el a könyvet, hiszen ebben a táborban raboskodott unokatestvérem édesapja, a keresztapám is. Innen a rabok 1956. október végén, a forradalmi események hatására szabadultak ki.
A szerzőt 20 évesen, már szovjetunióbeli egyetemistaként ítélték 11 évre izgatásért és szervezkedésért, ez is egy koncepciós per volt, mint annyi más az 50-es években, bár nem a legnagyobbak közül való. A könyv tényszerűen ismerteti a szerző ifjúkorát, majd a pert és a tábori életet, amikor is a rabok a csolnoki bányában dolgoztak, gyakorlatilag bányászként, minimális felkészítés vagy oktatás után. Megható, ahogy az igazi bányászok segítették az elítélteket, a kapcsolattartásban és az élelmezésben. A szerző foglalkozik a társakkal, és az őrökkel is, utóbbiakkal nem éppen dicsérő hangnemben.
A könyv utolsó harmada a forradalom utolsó napjaiban, majd 1956. november 4. után mutatja be a szerző tevékenységét, aki fegyvert is fog, majd sokáig bujkál, míg végül a 60-as években sikerül egyetemi diplomát is szereznie.
Azoknak ajánlom, akiket érdekel az 50-es évek Magyarországa, egy munkatábor élete, hitelesen bemutatva, egy ottlakó szemével. spoiler

gesztenye11 >!

A börtönben töltött évek kétszeresen számítanak, de lehet, hogy többszörösen. Az embert nem érhetik meglepetések.

Kapcsolódó szócikkek: börtön · meglepetés
gesztenye11 >!

Itt van már a nyaralási idény,
Én Csolnokon nyaralok az idén.
Álom, álom, édes álom,
Smárolom a szalmazsákom
És itt ülök a priccsem tetején.

Ernst Ervin: Rabtábor a meddőhányón Jó szerencse, semmi más

Kapcsolódó szócikkek: álom · Csolnok · Munkatábor · nyaralás · priccs (ágy) · szalmazsák
gesztenye11 >!

A závárt kivettem, ezt valahol egy szemétkupacba dobtam. Magát a fém tartozékot pedig egy közeli eliszaposodott kútba hajítottam. „Nekik sokat – neked kevés, neked sokat – nekik kevés.” Vége.

Kapcsolódó szócikkek: Budapest - 1956 · géppisztoly
gesztenye11 >!

A hatóságok gyűlölete minden megalázott ember vérében ott van. És kit ne alázott volna meg, kit ne kezelt volna le Magyarországon ávós, smasszer, rendőr, ügyész, bíró vagy egyéb senkiházi?