Rousseau, ​Kant, Goethe 2 csillagozás

Ernst Cassirer: Rousseau, Kant, Goethe

Kant sohasem vett rólam tudomást – mondja Goethe –, jóllehet én, tulajdon természetemből eredően hasonló úton jártam, mint ő.

Róluk szól: Immanuel Kant, Johann Wolfgang Goethe, Jean-Jacques Rousseau

Atlantisz, Budapest, 2008
182 oldal · ISBN: 9789639165991 · Fordította: Horváth Károly

Fehérló_Filozó_Fia>!

A mély filozófiai eszmék nem csupán a saját körükben hatnak. Szellemi fényforrásokká válnak, melyek minden irányba szerteárasztják sugaraikat. Ám hogy e sugarakból mi lesz, az nemcsak a fényforrás fajtájától függ, hanem azon tükörtől is, amely felfogja és visszatükrözi őket. E visszatükrözés módja pedig más volt Schiller, Goethe és Beethoven esetében. Schiller számára A tiszta ész kritikája és Az esztétikai ítélő erő kritikája vált útmutatóvá és meghatározóvá, Goethe A teleológiai ítélőerő kritikájá – n át jutott el Kanthoz, Beethovent A gyakorlati ész kritikája fogta meg és ragadta magával. Ők mindnyájan ugyanazt a Kantot olvasták – s mindnyájuk számára mégis mást és újat jelentett, mert más termékeny erőket, szellemi, erkölcsi és művészeti természetű erőket elevenített meg és mozgósított bennük.

181

Fehérló_Filozó_Fia>!

Egy híres szerző azt mondja, hogy csak a gonosz ember van egyedül. De én azt mondom, hogy csak a jó ember van egyedül. […] Ha a gonosz ember egyedül lenne, mi rosszat tehetne? A társadalomban szövi hálóját, hogy másoknak ártson.

Fehérló_Filozó_Fia>!

Önmagamhoz és a külvilághoz való viszonyom ismeretét igazságnak nevezem. Ily módon mindenkinek meglehet a maga igazsága, s ez mégis mindig ugyanazon igazság. – Goethe: Maximák és reflexiók 777. old

180