Endurance 14 csillagozás

635 nap a jég fogságában
Ernest Shackleton: Endurance

Sir ​Ernest Shackleton (1874-1922) ír sarkkutató részt vett R. F. Scott antarktiszi expedíciójában (1901-1904), majd számos felfedezőutat tett a „fehér kontinensen”.
1910-ben Budapesten tartott előadást, amikor a Magyar Földrajzi Társaság tiszteletbeli tagjává választotta.
1921-ben az Antarktisz körülhajózására vállalakozott, útközben azonban Déli-Georgia szigetén meghalt.
A Déli-sark felfedezésének „hőskorát” zárja le Shackleton úttörő vállalkozása (1914-1916), amikor társaival gyalog akart átkelni az Antarktiszon. De az expedíció nem állt szerencsés csillagzat alatt: húszezer kilométer megtétele után, kétnapi hajóútra a céltól, az Endurance befagy a Weddel-tengerbe. A jégpáncél összeroppantja a hajótestet, és a legénységnek csak az utolsó pillanatban sikerül kimenekülnie. Három mentőcsónakkal, szánhúzó kutyákkal és a legszükségesebb felszereléssel egy jégtáblán telepednek meg. Hónapokat töltenek embertelen szenvedések közepette, amíg csónakba szállva végre… (tovább)

Eredeti cím: South: A Memoir of the Endurance Voyage

Bastei Budapest, Budapest, 2001
272 oldal · ISBN: 9789632964997 · Fordította: Farkas Tünde

kolika

Ernest Shackleton: Endurance 635 nap a jég fogságában

Hideg, éhezés. Éhezés, hideg. Egyiket sem lehet sokáig, végtelenségig elviselni, a tűrés határait feszegeti a könyv. Elképzelni sem tudom, hogy hogyan lehet túlélni ezeket a körülményeket, de nem szeretnék soha hasonlót sem tapasztalni. Egyhangú napok, egyhangú étkezés, egyhangú tennivalók a sorsuk az Endurance utasainak. Azt gondolnám, hogy ez az állapot leírás teljes rossz kedvvel ajándékozza meg az olvasóit. De nem, mert a felfedező megcsillantja azokat a dolgokat, amelyek a nap fénypontját jelentették. Látjuk a szenvedést, de látjuk a jégtáblán való focizást, halljuk a közös felolvasást, a bendzsózást, nagyokat szippantunk a közös, meleg (meleg!) étel illatából.
Az biztos, hogy egy ilyen útra hatalmas vállalkozó- és felfedezőkedv kell. Engem már az első útra sem tudtak volna rávenni, de hogy a szerző később újra vállalkozott hasonlóra …, hát elszántság az biztosan kellett hozzá.

Ernest Shackleton: Endurance 635 nap a jég fogságában

Nem olvastam még Shackletonról vagy magától tőle íródott könyvet, éppen ideje volt ezen változtatni. Persze tudtam róla egy s mást már. Ő az a figura az Antarktisz történelmében, aki megérdemelte volna, hogy eljusson a Déli-sarkra. De ez nem megrendelésre van, hány emberre mondjuk, hogy megérdemelt volna valamit: Olimpiai bajnoki címet, világbajnokságot, egy jobb munkát vagy valami kis apróságot. De Shackleton ettől még egy nagyszerű ember. Szimpatikus a fickó már az első fotón is a könyvben. Később kimagasló vezetői képessége és jó emberismerete segíti a csapatot a majd’ 2 éves viszontagságok alatt.
Tényleg izgalmas a könyv, én a felétől éreztem ezt főképp. Micsoda viszontagságokon kellett átmenniük. Miután hazatérnek, számomra teljesen meglepő, de a kornak valószínűleg megszokott módon, ők is bevonulnak az első világháborúba. Úgy mennek el, hogy szinte csak éppen kitört a háború, aztán úgyis hamar vége lesz. Megmenekülésük után pedig még mindig van 2 év hátra ebből is.
Hiába nem éri el a célját az expedíció, eredménye mégis van, ahogy írják is az utolsó fejezetben. Kutatásokat is folytatnak, és a mai napig használt Shackleton-modell sem születhetett volna meg.

Bastei Budapest, Budapest, 2001
272 oldal · ISBN: 9789632964997 · Fordította: Farkas Tünde
Csiper

Ernest Shackleton: Endurance 635 nap a jég fogságában

Az elején kicsit laposan indult, de aztán megtanultam figyelmen kívül hagyni a földrajzi koordináták gyakori említését, és miután el kellett hagyniuk a hajót, na akkor kezdődött az igazán izgalmas kaland. Hihetetlen, hogy mit ki nem tud bírni az ember, miközben idehaza a tévé meg a rádió is azon vinnyog, hogy micsoda hideg lesz (2012.02.01), hát kérem AZ volt a hideg, amiben ezek az emberek éltek majdnem 2 évig!
Megtanultam, hogy az Antarktiszon gyakori a délibáb, a meleg az ellenség, és hogy a fa sokkal jobb, mint az acél.
A könyvet egyértelműen az teszi naggyá, hogy Shackleton saját maga írta a naplójából.
Kalandregény imádóknak kötelező olvasmány!

NikiGT

Ernest Shackleton: Endurance 635 nap a jég fogságában

Ezt el kell olvasni. Az eleje valóban száraz kicsit a sok koordináta miatt, de aztán elindulnak a kalandok és onnantól az embert magába szippantja.
Bizony ezek aztán az emberek! Micsoda kitartás, tudás, tapasztalat, belső erő kell ahhoz, hogy valaki ezt végigcsinálja! Miért nem tanítják ezt a történetet az iskolában?
Hihetetlen, amit véghezvittek, nem csoda, hogy Shackleton azóta vezetői minta lett.
Ezt nevezem teljesítménynek és emberi nagyságnak.
Kötelező olvasmány!

encus625 P

Az embernek végül is igen kevés kell a túléléshez. A civilizáció kínálta kellemetességekről könnyedén lemondunk, ha az életünk forog kockán. És ha minimális lehetősége van arra, hogy tető legyen a feje felett és étel a közelében, akkor az ember már akármit túlél, sőt még a humorát sem veszíti el.

encus625 P

Az ilyen körülmények között az embereknek kellett valami, amire gondoljanak, kellettek a kézzel fogható tárgyi emlékek az otthonukról, a szeretteikről. A pénzt otthagytuk, a fényképeket magukkal vittük. Alexandra királyné két Bibliát is ajándékozott a hajónak. Az egyiknek kézzel írta az ajánló sorait, ezt letéptem, és kitéptem Jób könyvének a következő csodaszép sorait is: „Kinek méhéből jött elő a jég, és az ég daráját kicsoda szülte? Miként rejtőznek el a vizek mintegy kő alá, és mint zárul be a mély vizek színe?” (Jób könyve, 38./29., 30. Károli Gáspár fordítása)
A második Biblia, amelyet Alexandra királyné a szárazföldi csapatnak szánt, az alsó raktér egyik ládájában volt, amikor a jég megadta az Endurance-nak a halálos döfést.

berg

Amikor éppen nem élelmiszer után koslattunk, azt a kevés könyvet olvastuk, melyeket sikerült megmenteni a hajóról. E megmentett kincs legértékesebb darabja az Encyclopaedia Britannica egy kötete volt. Sok vita megoldódott a segítségével. Egy napon heves veszekedés alakult ki a matrózok között, melynek témája a pénz és a tőzsde volt. És mivel az enciklopédiában nem az végkövetkeztetés állt, mint amire ők kilyukadtak, megállapították, hogy hibás a könyv.

117. oldal, 5. fejezet - Ocean Camp (Bastei, 2001)

encus625 P

Aki vezető pozícióban van és döntéseket kell hoznia, az gyakran magára marad, de ha emberei vakon megbíznak benne, és habozás nélkül teljesítik az utasításait, akkor könnyebb a felelősség terhe, és biztosabb siker várható.

Ουροβορος

A levegő hőmérséklete 3 °C volt, tehát kellemesen meleg, (…)

Ουροβορος

Ez volt a harmadik kudarcot vallott kísérletünk, de továbbra is fenntartottam azt a véleményemet, hogy az Elephant-sziget körül nem fagyhat be a víz egész télen át – akármit mondtak is otthon az íróasztal mellett a fekete könyökvédős bölcsek.

berg

Hideg napokon pár csík nyers húst osztottuk ki az emberek között: bámulatos, mennyire megerősít a hideg ellen.

137. oldal, 7. fejezet - Patience Camp (Bastei, 2001)

berg

Reggeli után Mr. Sorlle motoros szánon bevitt Huvikba. Figyelmesen hallgattuk beszámolóját a háborúról, és mindarról, ami azóta történt, hogy elszakadtunk a civilizációtól. Szinte olyan volt, mintha halottainkból támadtunk volna fel, és hirtelen egy olyan világban találtuk volna magunkat, amely megőrült.

236. oldal, 11. fejezet - A megmenekülés (Bastei, 2001)

Ουροβορος

Másnap két további császárpingvint fogtunk, s míg Wordie a hajóhoz vezette az egyiket, Wild is arra jött a fogatával. A kutyák elvesztették a fejüket, rárontottak a madárra, és már szinte el is érték, amikor a szíjak elakadtak egy jégoszlopban, amelyet kétfelől akartak megkerülni, és a jég pillanatok alatt tele lett felfordult szánnal, hempergő kutyákkal, szíjakkal, emberekkel, miközben a pingvin ott állt három méterre a kavarodástól, és hidegen figyelte, mi történik. Meg sem fordult a fejében, hogy esetleg neki is köze lehet a dologhoz, hisz még sohasem látott ilyesmit.

Ουροβορος

Most láttuk csak, milyen nagy úr a megszokás: hosszú időn át olyan hőmérsékleti viszonyok között éltünk, amelyek a civilizált környezetben szinte elviselhetetlennek tűnnek – most pedig már kellemetlennek éreztük azt a hőmérsékletet is, amelyben a hétköznapi ember még mindig vacogott volna.