Vándorünnep ​/ Tavaszi zuhatag / Az ötödik hadoszlop / Cikkek, vallomások 6 csillagozás

Ernest Hemingway: Vándorünnep / Tavaszi zuhatag / Az ötödik hadoszlop / Cikkek, vallomások

E ​könyvből, az író tudja, miért, sok hely, sok ember, sok megfigyelés és élmény kimaradt. Olyasmi is, ami titokszámba ment, olyasmi is, amit tudott mindenki, meg is írt mindenki, s amiről bizonyára még sokat írnak majd ezután is. Nem esik szó a Stade Anastasie-ról, ahol bokszolók szolgáltak fel a fák alatt az asztaloknál, s a ring kint volt a kertben. A Larry Gainsszel folytatott edzésekről meg a Cirque d'Hiverben vívott húszmenetes mérkőzésekről. Még az olyan jó barátokról sem, mint Gharlie Sweene, Bili Bird és Mike Strater, sem André Massonról, sem Miróról. Nem esik szó a Fekete-erdőn tett kirándulásainkról, s egész napos barangolásainkról a Párizst övező, számunkra oly kedves erdőkben. Pompás volna, ha mindez benne volna, de hát nincsen, s így kénytelenek vagyunk most meglenni enélkül is. Ha az olvasónak jobban tetszik, tekintse e könyvet kitalált történetnek. Hiszen hébe-hóba még az efféle kitalált történettel is megesik, hogy némi fényt derít arra, amit megírtak már. San… (tovább)

Magyar Helikon, Budapest, 1971
714 oldal · Fordította: Bart István, Göncz Árpád, Szász Imre

Mussolini

Párizs

kaporszakall

Haladjunk sorjában:

Vándorünnep: többszöri újraolvasás, csak azért, hogy ismételten megállapíthassam: ez a kis visszaemlékezés Hemingway életművének egyik – jóllehet aprócska méretű – koronagyémántja. A párizsi húszas évek s az elveszett nemzedék eleven képekből egybefűzött emlékkönyve.*

Tavaszi zuhatag: elolvastam, s amúgy mucsaiasan így szóltam: Hátemmögmivót…? Ez a vadnyugati macsópárbeszédes blődli – babcsárdástul, pumpagyárostul – valaminek a kifigurázása lehet… S igazam lett: az utószóból kiderült, hogy ez a marhaság Sherwood Anderson Dark Laughter című regényének paródiája. Háát… nem tetszett spoiler, de arra jó volt, hogy ezek után Anderson regényét nagy ívben elkerüljem…**

Az ötödik hadoszlop: Rettenetes… Ha van nálam más könyv is, a zötykölődő villamoson és buszokon, mint ez, akkor tuti félbehagyom. Így végigszenvedtem a száztíz oldalt (bár ez színdarabnál gyorsan megy), de állítom: egy átlagos szovjet szerző (mondjuk Szimonov) erre a témára Éjszakai küldetés címmel még a sematizmus markában vergődve is jobbat ír. Brrr…

Cikkek, vallomások: Válogatás, mely – mivel Hemingway csak arról tudott írni, amit személyesen megtapasztalt – Önéletrajzom újságcikkekben jelleggel is olvasható. Ez a gyűjtemény a húszas évektől a második világháborúig terjedő időszakot öleli fel (kis ráadással a kubai marlin-horgászatról). Tömör, helyenként stilisztikailag a nagy művekkel vetekedő írások – mellesleg szinte minden ’nagy’ téma ezekben a cikkekben is felbukkan, néha szinopszis gyanánt előlegezve a végleges alkotást.

Összefoglalva: A Vándorünnep igazi jutalomfalat ínyenc molyoknak, utána a Tavaszi zuhatag-ra Pósalaki úrral szinkronban azt mondanám: ’Ugorgyunk’. Az ötödik hadoszlop-ot csak azok a bűnbánó molyok olvassák el, akiknek gyóntatója ezt szabta ki penitenciául (viszont a jó magaviseletűek újra átfuthatják a Vándorünnep-et). A cikkek informatívak, és vannak remek – néha lírai, de legtöbbször szarkasztikus – jellemzéseik.

A csillagozás súlyozott átlag gyanánt képződött, s mivel a selejt a terjedelemnek kevesebb, mint 1/3-a, így nem húzta le túlságosan a végeredményt.

* egyben inspirál, hogy Irwin Shaw negyvenes évekről szóló memoárját (Párizs! Párizs!) is újraolvassam…
** Egy indián mellékszereplő nevére (Maradi Görény) viszont sokáig emlékezni fogok…

Chöpp

A Tavaszi zuhatag és az Ötödik hadoszlop maradt parlagon. Ezeket nehéz főzés közben olvasni. Másik konyhai Hemingway-t választok. Nagyon szeretem a cikkeit, tudósításait!

lilaköd P

A Vándorünnep, igazi különlegesség.
A Tavaszi zuhatag, furcsa. Furcsán romantikus.
Az Ötödik hadoszlop, még furcsább.
A cikkei, tudósításai, akár a háborúról, akár halászatról vagy utazási élményről szóljon, igazi gyöngyszemek.

Chöpp

– Sose bízzon meg olyan férfiban, aki keresztbe fésüli a haját a kopasz feje búbján – mondtam.

Cikkek és vallomások: Ablaknyitás jól értesült körökre [Ken. 1938. szeptember 22.], 630.o.

Kapcsolódó szócikkek: kopasz
Chöpp P

– Minden csak trükk – mondta Lopez Mendez. – Az élet a legnehezebb trükk.
    – Nem – mondta Carlos. – Nem, señor. Az élet harc. De sok trükköt kell ismerni, hogy megéljen az ember.

Cikkek, vallomások: Ott a bálna! Avagy Moby Dick a Morrónál [Esquire. 1936 május], 580.o.

Kapcsolódó szócikkek: élet
Chöpp P

(…) addig nem tör ki a háború, amíg háború nélkül is lehet pénzt csinálni.

558. oldal, Cikkek, vallomások: Jegyzetek a következő háborúról (Esquire. 1935. szeptember)

Kapcsolódó szócikkek: háború
Chöpp P

Egy modern háborút senki sem nyer meg, mert addig vívják, hogy mindenki már csak veszíthet.

566. oldal, Cikkek, vallomások: Jegyzetek a következő háborúról (Esquire. 1935. szeptember)

Kapcsolódó szócikkek: háború
Chöpp

– Tegnap – mondta a nagyon karcsú és előkelő külsejű Lopez Mendez – Enrique csak egy szalmakalapot és három gyertyát evett meg.
    – Nem nagyon szívesen eszem szalmakalapot – mondta Enrique –, de ha valaki előhozakodik vele, természetesen elfogyasztom azt is.
    – Remekül tud szalmakalapot enni – mondta Lopez Mendez.
    – Mit mond? – kérdezte maestro Arnold Minnesotából, akit azért hívtak így, mert tudott hegedülni, és aki fényképészi minőségben tartózkodott a hajón; nagyon rossz fényképészi minőségben.
    – Azt meséli, hogy megevett egy szalmakalapot – magyaráztam neki.
    – Mi az ördögnek eszik szalmakalapot? – kérdezte a maestro.
    – Nézze, maestro – mondta Lopez Mendez. – Nálunk, Venezueláben sok a nagyevő. Általában késő éjjel, ha egy férfi valami szokatlan és rendkívül bátor tettet akar végrehajtani, és be akarja bizonyítani, hogy nem törődik a következményekkel, akkor rendszerint ehetetlen tárgyakat eszik.
    – Maga tréfál – mondta a maestro.
    – Nem. Esküszöm az Istenre, hogy Enrique tegnap este megevett egy szalmakalapot.
    – Meg – bólintott Enrique szerényen.
    – Tegnapelőtt este a szövetségi titkár házában leette az asztalról a összes virágot, és még egy csomó gyertyát is megevett.
    – Az semmiség volt – mondta Enrique. – Egy gyertya az semmi. Csak a kanóc rágós egy kicsit.

Cikkek és vallomások: Ott a bálna! Avagy Moby Dick a Morrónál [Esquire. 1936 május], 580-581.o.

Chöpp

A bikaviadal nem sport. Soha nem is volt az. A bikaviadal tragédia. Megrendítő tragédia. A bika haláláról szól. Három, egymástól jól elkülöníthető felvonásban adják elő.

Cikkek, vallomások: A bikaviadal tragédiája, 507.o.

Kapcsolódó szócikkek: bikaviadal
Chöpp P

Franciaország egy ország, Nagy-Britannia több ország, de Olaszország egyetlen ember, és Németország is egyetlen ember, Hitler. Egy embernek becsvágyai vannak, kormányoz, amíg nem keveredik gazdasági bajokba; és akkor háborúval próbál meg kimászni a bajokból. Soha egyetlen ország sem akar háborút, amíg valaki a propagandagépezet erejével meg nem győzi róla.

563. oldal, Cikkek, vallomások: Jegyzetek a következő háborúról (Esquire. 1935. szeptember),

Kapcsolódó szócikkek: háború · propaganda
Chöpp P

A modern háborúban nincs győzelem.

Kapcsolódó szócikkek: győzelem · háború
Chöpp

A szövetségesek néha hasznosak lehetnek. Néha románok.

Chöpp P

Oroszlánra lőni autó védelméből úgy, hogy az oroszlán még csak nem is látja, hogy mi támad rá, nemcsak a törvény szerint tilos cselekedet, hanem gyáva és gyilkos merénylet minden nagyvadak legnemesebbike ellen.

545. oldal, Cikkek, vallomások: Céllövölde vagy sport

Kapcsolódó szócikkek: oroszlán