Gazdagok ​és szegények 19 csillagozás

Ernest Hemingway: Gazdagok és szegények Ernest Hemingway: Gazdagok és szegények

Hemingway ​új regénye Floridában játszódik, azon a földön, amelyet a filmekből mint az örök napfény, a könnyű élet és a nagyvilági szórakozások színterét ismerünk. Hemingway ennek a világnak sötét, hátborzongató oldalát ismerteti meg vetünk, tündöklő és sokszor visszataszító vonások egymásbasűrítésével. Keserű, vad írás, a floridai és kubai bárokba, a fény és gazdagság árnyékában meghúzódó, koncra leső, nehezen tengődő és épp ezért az erkölcs fényűzését nem ismerő halászok és csempészek világába vezet. Az emberélet olcsó errefelé, a /as bárkákon italt, dugárut és embereket csempésznek, a parti kocsmákban folyik a bor és a vér. Gyilkosságok, lövöldözések, bankrablás, csempészüldözés, férfiéhes, társaságbeli hölgyek szerelmei és tengernyi ital tarkítják a történetet, amely a floridai gazdagok és nincstelenek ellentétéről szól. Hőse a nincstelenek táborába tartozik, bár van háza és motoros hajója. Bármire hajlandó, csak egyre nem: nem tűri, hogy családja éhezzék, amíg mások… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1937

228 oldal · Fordította: Kassai Zoltán
228 oldal · keménytáblás · Fordította: Kassai Zoltán

Berike>!
Ernest Hemingway: Gazdagok és szegények

Harry Morgan kemény fickó, aki a gazdasági válság idején a floridai Key Westben lévő motorcsónakjával keresi a kenyerét. Bár általában horgászni visz embereket, néha másra is felhasználja a hajóját. Ha a felajánlott pénz megéri, Harry fegyvereket, rumot és embereket szállít Kubába vagy Kubából. De kockázatos játékot űz. Szerintem ő Hemingway legkeményebb hőse, aki nemcsak a megélhetését, hanem az életét is kockáztatja.
Azt mondják, hogy Hemingway írói munkásságára nagy hatással voltak a spanyol polgárháborúban szerzett tapasztalatai, ezért is van a Gazdagok és szegények című regényének olyan erőteljes, a társadalom kiegyensúlyozatlanságáról szóló üzenete. Ez tükröződik a könyv címében is, ahol azokról van szó, akiknek „van” és azokról, akiknek „nincs”. A főszereplő, Harry Morgan az élet minden aspektusával szemben cinikus. Állandóan dühös, és ez a kiábrándultság a mindennapjaira is kihat. Hajóját bérbe adja halászatra, és a megkeresett pénz néha elegendő ahhoz, hogy ételt tegyen az asztalra a feleségének és a gyerekeinek, máskor azonban a szerencse elkerüli, és Harry a feketepiacon próbál szerencséta megélhetése érdekében. Az illegális kereskedelem nagy kockázatokkal jár, és Harry Morgan igen kellemetlen emberekkel kerül kapcsolatba.
Hemingway könyvéből megismerhetjük Key West helyi lakosainak nehéz életét és az üresség érzését, amely rájuk nehezedik, miközben megpróbálnak boldogulni. A regény nagy részét a nagy mennyiségű alkoholfogyasztás és az erőszak leírása teszi ki, ami a lakosok elhanyagoltságával és szegénységével függ össze. És persze ennek ellentéteként ott vannak a turisták, a gazdagok, akiknek látszólag mindenük megvan, ugyanakkor nekik is megvannak a magiuk gondjai.
Számomra több szempontból is nagy kihívást jelentett a könyv, nem egy könnyű lektűr, sokkal inkább egy nagyon komor tartalmat hordozó olvasmány.
A mai társadalmi normák mások, mint a regény megírásának idejében, ma Harry Morgant azonnal rasszistának, nőgyűlölőnek és zsarnoknak neveznék.

Virág_Balázs_Face I>!
Ernest Hemingway: Gazdagok és szegények

Irányadó. A kritika nem sorolja a jobban sikerült munkái közé, de pont leszarom, engem megvett kilóra Harry Morgan karaktere. Belsőből külsőbe váltunk, E/1-ből E/3-ba, érdekes húzás, de kell is a szereplők pontosabb megismeréséhez. Morgan a hemingway-i férfi alfája, nem ijed meg, nem fél, megy előre, semmi sem tántorítja vissza, töri meg a kedvét s mindezt egy dologért, a családért teszi. Az a leírás, hogy mit gondol a felesége erről az emberről, na az, az, az… amit manapság nem hiszem, hogy gondolnak nők a párjukról, de ez egy kétirányú utca, ne menjünk bele. Harry Morgan egy programadó figura, önmegvalósításra fel!

Doma2 >!
Ernest Hemingway: Gazdagok és szegények

A helyszín Florida/Kuba, és körülöttünk a tenger: mindez akár lenyűgöző is lehetne. Mégis keserves (és egyre keservesebb) Harry élete, mindent igyekszik megtenni, a veszélyes vállalkozás sem riasztja vissza, hogy családját el tudja tartani, és nekik ne kelljen nélkülözni. De nem csak az ő élete kilátástalan, a társadalmi szakadék óriási, valaki mindent megtehet, másokkal meg mindent megtehetnek.
Érdekes regény, bár a magyar fordításon érződött, hogy nagyon régen készült, hozzá kellett szokni, volt néhány fura szóhasználat.

lazado>!
Ernest Hemingway: Gazdagok és szegények

Nem tudom szeretni ezt a regényt. Néha feléledt bennem a remény, hogy a sok felvillanó szál végül egy összetett, ötletes befejezésbe fut ki, de sajnos csalódnom kellett. A szereplők elég egysíkúak, a gazdagok semmirekellők, a szegények meg szerencsétlen sorsúak, de nem sokkal szimpatikusabbak. Van néhány karakter és néhány jelenet, ami jobban eltalált, például a főszereplő Harry Morgan felesége, de nem használja ki az író a bennük rejlő lehetőségeket, hanem ugrál jelenetről jelenetre, csak fel-felmutat szereplőket. Mint egy tabló. De valahogy nem áll össze. Kár, mert benne volt a lehetőség, hogy jobb legyen.

Estocada>!
Ernest Hemingway: Gazdagok és szegények

Korábban már olvastam eredetiben, ott írtam hozzá bővebb értékelést. (https://moly.hu/konyvek/ernest-hemingway-to-have-and-have-not/en-es-a-konyv/estocada)
Magyarul is remek hangulatú könyv, bár néha vannak benne csúnya félrefordítások (meg érdekes nyelvtani megoldások, de ezt nézzük el, 1948-as fordításról lévén szó), ám ezek a mű élvezeti értékéből nem vonnak le érdemben, inkább csak megmosolyogtatóak. Remek könyv, igazi Hemingway.

228 oldal · Fordította: Kassai Zoltán