A ​jéghegy csúcsa 22 csillagozás

Hemingway összes novellája
Ernest Hemingway: A jéghegy csúcsa

21 ​„új" novella – először magyarul!
Ernest Hemingway (1899-1961), a huszadik századi amerikai irodalom kultikus alakja, a modern prózaírás mestere. A rövidebb elbeszélésformáknak is nagy művésze volt. Legtöbb olvasójának is először egy kisregény, Az öreg halász és a tenger (1952) jut eszébe a neve hallatán, s ugyanezek az olvasók – Hemingway méltán híres regényei, a Búcsú a fegyverektől (1929) és az Akiért a harang szól (1940) mellett – rögtön sorolni kezdik felejthetetlen novelláit, a „Bérgyilkosok"-at, a „Francis Macomber rövid boldogságá"-t, „A Kilimandzsáró havá"-t és a többit; írói pályája is a novellaműfaj jegyében indult: első igazán fontos munkája az először 1924-ben Párizsban, majd 1925-ben Amerikában is megjelent A mi időnkben című elbeszéléskötet volt. Ma már látjuk, hogy Hemingway tollán a modernista prózaírás egyik alapműve született meg, mely szerzőjét még életében a huszadik század amerikai prózájának a klasszikusává avatta. Rangját csupán növelték újabb… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Aranytoll Könyvmolyképző

Solymár_András I>!

UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉS

Ha valaki fogta a kezében a kötetet, akkor az tudja, hogy súlyozni lehet vele. Mégis, ez a könyv járt a Csalhón, egy 1904 méter magas csúcson. Hogy került oda? Úgy hogy a túra ideje alatt olvastam. NA, azért én se vagyok annyira barbár, hogy hegymászás közben olvassak, de napi 10 óra gyaloglás után, sötétben az elemlámpán fényénél megpróbáltam. Kemény 6 percig tudtam nyitva tartani a szemem.

Na de álljon meg a rézbajszú bagoly kócolóhadjárata. Hogy lehet az, hogy egy Rowlingon, Tolkienen, Rejtőn felnőtt, kalandregényekhez és rengeteg fantáziához szokott fiatalember Hemingway novellákat olvas? Annak ellenére, hogy annyira lecsupaszított, olykor száraznak, olykor unalmasnak, olykor semmitmondónak tűnő darabokról beszélünk? Pontosan.
Hemingway azaz ember, aki ha kell a semmit is úgy el tudja mesélni, hogy…de nem, ez pontatlan. Mindig elmesél valamit. Valami aprót, valami szépen, valamit, ami sosem egyértelmű és sosem hangos. Azt is mondhatnám, hogy ez az író az ízlésesség és a nemes egyszerűség alkoholista, bohém és végtelenül szomorú lovagja.
Vannak Mesterek, ez tagadhatatlan. Itt az egyik. Nem hiába tanítják ezeket a dolgokat. Ő az az író, akit meg kell tanulni, nem azért, hogy leutánozzuk, hanem hogy tudjuk, mit nem fogunk elérni soha.
Én továbbra is vallom, amit nem lehet elmondani egy novellában, azt nem is érdemes.

Szoba_Van_Kiadó>!

Ernest Hemingway: A jéghegy csúcsa Hemingway összes novellája

A Hemingway-novella fogalom. A Hemingway-novella utolérhetetlen mestermunka, aminek az írására viszonylagos íráskészségű személy megtanítható. Egynémelyik Hemingway-novella tényleg afféle, aminek a Papa az ideálisan jó novellát meghatározta: El van belőle távolítva [vagy bele sincs írva..] minden olyan fölösleg, ami nem viszi előre a történetet [nincs szerepe a szerkezet elhordozásában]. Szász Imre például, az egyik legjobb Hemingway-fordítónk írt is egy tökéletes Hemingway-novellát. A Hemingway-novella , mint kifejezés, afféle, mint a Picasso-kép. Mi az, hogy Picasso-kép és hányféle van. Gertrude Stein mindkettejük barátja volt, szívták szalónja egylevegőjét. Vannak is olyan Hemingway-novellák, amik hasonlóak Picasso egyvonalas rajzaihoz, semmi felesleg, néhány egyszerű, bárki számára leismételhetőnek látszó tusvonal. Többfélék a Hemingway-novellák, mint ahányszor e röpke bekezdésemben elismétlem azt, hogy Hemingway-novella, Hemingway-novella. Lehetne így is: hemingwaynovella. Általában a Bérgyilkosok -tól szokás odalenni, valamiért még mindig Máthé Elek korabeli fordításában maradt meg. Nos, a Bérgyilkosok valójában paródia… valaki más prózájának a paródiája. Néha a Hemingway-novella nemnovella, hiszen nincsen is csattanója, párszor úgy tűnik, mintha félbehagyta volna, másszor (mint a mi Móriczunknál is találkozhatunk ilyen novellával) annyira inkább az élet érdekelte az írót, semmint az esztetika, hogy azért, a tökéletesség kedvére nem jártott bele a szövegbe poent, ha az életben sem volt sem mi csattanója a történetnek. Egynémely Hemingway-elbeszélésnek [A Kilimandzsáró hava] (most lányolvasóknál markecolom : ) ) erős férfi vászon (vadász) ing szaga van, ilyenkor úgy irigyelem a lányolvasókat, ahogy ők irigyelnek, amikor Katherine Mansfild-et vagy Carson McCullers-t olvasnak, hogy de könnyű a fiúknak, telitüdővel szívhatják be a leánying finomvásznának illatát! Hemingway sokakat frusztrál -egy régi igazi férfi. Kortársainak túl hatalmas volt az alakja -pompás karikatúrája van a Papáról a másik nagy kedvenckönyvemben, A 22-es csapdájában [coming sooon!]. Jó ez a könyv, vaskos, van fajsúlya, fogása és túl hamar ér véget, szeretném, ha még lenne vagy hat ilyen kötet, de nincsen. Kincsem a Hemingway-novella mind, nézegetem itt a főpolcomon, mint a Katherine Mansfield-et, be kell osztanom az időt, mikor vehetem elő majd újra és olvashatom megint. Ó, be irigyellek benneteket, akik most föllelkesedtetek és még szűzen vágtok neki s olvashatjátok vagy annyira régen olvastátok (és akkor nem ezt a teljes kiadást) hogy újak lesznek benne számotokra.

apetyov>!

Ernest Hemingway: A jéghegy csúcsa Hemingway összes novellája

Szeretem a szabad teret a sorok között.
Hagy gondolkodni.

andianhu>!

Ernest Hemingway: A jéghegy csúcsa Hemingway összes novellája

Csak annyit mondok: olyan büszke vagyok a műfordítóinkra. Lehet, hogy „az ember semmi, és minden semmi”, de magyarul így olvasni Hemingwayt – pillananyilag örömmel beérem ennyivel.

lostgab>!

Ernest Hemingway: A jéghegy csúcsa Hemingway összes novellája

Ha csak annyit írnék róla, hogy 'Hemingway.', az is elég lenne. Olvastatják magukat a novellák, és közben észre sem veszi az ember, hogy maga talál ki hozzá epilógust, vagy egy félmondatos befejezést, ami kiegészíti a történetet. Néhol megrázó – A Kilimandzsáró havától mindig kiráz a hideg, ahogy az Ahogy a kutya vezeit a vakot-tól is – néhol pedig egyszerűen csak igaz.

forElle>!

Alvadt vér száradt az agyarakon, és David lekapirgált belőle egy kicsit a hüvelykujja körmével. Olyan volt, mint a pecsétviasz, és David eltette az ingzsebébe. Ennyi maradt meg neki az elefántból, meg az, hogy akkor kezdte megtanulni, hogy milyen dolog a magány.

Afrikai történet

Maryse>!

Jéghegyek vagyunk önmagunk óceánjában, egytized rész, ami látszik belőlünk, kilenctized lenn van a mélyben.

pelz P>!

Indiánnak kellett volna születni, gondolta. Mennyivel könnyebb lett volna az élet.

A régi világ maradéka

pelz P>!

Que toro más bravo [Micsoda bátor bika] – mondta a matador, amikor átnyújtotta a kardját a kardhordozónak. A markolata tövénél fogta a kardot, mert a pengéjéről a bátor bika átdöfött szívének vére csöpögött. Annak a bikának a vére, amely immár elcsitult, ahogy négy ló vontatta kifelé az arénából.
– Ez volt az, amelyiktől Villamayor márkinak azért kellett megszabadulnia, mert olyan nagyon hűséges természetű volt – mondta a kardhordozó, aki mindent tudott.
– Lehet, hogy az lenne a legjobb, ha mindnyájan ilyen hűségesek lennénk – mondta a matador.

A hűséges bika

pelz P>!

Liz nem tudta, mi történik, ha Jim visszajön, de hogy valami történik, abban biztos volt.

Fenn Michiganben

pelz P>!

– Angoloknál sose tudhatja az ember – mondtam. Ez olyan mély értelmű megjegyzés volt, hogy mindjárt tudtam, több bort rendeltünk a kelleténél.

Csata előtt

pelz P>!

És mindezek mellett fut a szerencsejáték ha valami, akkor az igazán ópium a népnek. A legrégibbek közül való. Meg a becsvágy is az; az is ópium a népnek, a kormányzási rendbe vetett hittel együtt. Pedig az embernek minél kevesebb kormányzat kell, egyre kevesebb kormányzat. Szabadság, amelyben hiszünk.

A kártyás, az apáca és a rádió

pelz P>!

Háborúban vigyázni kell, hogy ne sértsük meg egymás érzelmeit.

Tájkép alakokkal