45. legjobb sci-fi könyv a molyok értékelése alapján

Ready ​Player One 1480 csillagozás

Ernest Cline: Ready Player One Ernest Cline: Ready Player One Ernest Cline: Ready Player One

EGY VILÁG LÉTE FOROG KOCKÁN.
EGY KÜLDETÉS A VÉGSŐ NYEREMÉNYÉRT.
FELKÉSZÜLTÉL?

2045-öt írunk, és a valóság elég ronda egy hely. Az emberiség nagy részéhez hasonlóan Wade Watts is azt a kiutat látja zord környezetéből, hogy bejelentkezik az OASIS-be, a világméretű virtuális valóságba.
Amikor az OASIS tervezője meghal, ördögi feladványsort hagy maga után, melyek megfejtéséhez a popkultúra megszállott ismeretére van szükség. Aki először megfejti mindet, az örökölheti hatalmas vagyonát – és egyben az OASIS feletti hatalmat.
Wade oldja meg az első feladványt, és ezzel életveszélybe kerül. Egyes játékosok ugyanis még a gyilkosságig is hajlandóak elmenni a mesés nyeremény megszerzéséért. A játék ezzel megkezdődik, a túlélés egyetlen módja pedig a győzelem.

Eredeti megjelenés éve: 2011

Kapcsolódó zóna

!

Ready Player One

43 tag · 17 karc · Utolsó karc: 2018. április 23., 12:51

Wade Owen Watts (Parzival) · Art3mis · H · James Halliday · Ogden Morrow · Shoto · Marie Curie

OASIS

Rodwin
Ernest Cline: Ready Player One

Ez a könyv mondhatni nekem íródott. Kockaság pipa, amit mára azért sikerült levetkőzni, és elhagyni. ’80-as évek elején születtem, és ebben nőttem fel, részemről ez is pipa.
Nem is értem miért halogattam eddig a könyvet, pedig éreztem, hogy tetszeni fog. Egy időutazás volt számomra tele utalással a ’80-as évekre, ilyenkor mindig mosolyogni támadt kedvem. Magam előtt láttam az épp aktuális filmet, zenét, játékot.
Kockaságom a ’90-es évek közepén kezdődött super mario, zelda és donkey kong trióval. Persze volt sok játék, amire szívesen emlékszem vissza, ezeket most nem sorolnám fel.
Évekig nekem is volt egy OASIS-em, Azeroth és a wow világában, nem vagyok rá büszke. :D
Kb úgy csodálkoztam rá mindenre, ahogy Wade és társai. De szívesen gondolok vissza erre az időre, főleg az első pár évre. Remek barátságok születtek miközben próbáltuk legyőzni a gaz Lich kinget és társait.
Manapság már a könyvek birodalma az én OASIS-em. :)
Nagyon jól megírt könyv, és egyben társadalom kritika is, ha a világunkat nézem, ez a jövőben meg is valósulhat…
Szívem szerint kötelező olvasmánnyá is tenném. Cline azt hiszem megírta élete művét.

Nem csak kockáknak, és ’80-as években születetteknek is szívesen ajánlom, mert ezek nélkül is nagyon élvezetes könyv.
Nálam kedvenc is lett, és az évem egyik legjobb olvasása.

Agave Könyvek, Budapest, 2015
458 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155522819 · Fordította: Roboz Gábor
Lanore P
Ernest Cline: Ready Player One

Kis mérete ellenére ez a könyv rengeteg meglepetést tartogatott, és teljesen mást, sokkal többet nyújtott, mint gondoltam volna. Nem vagyok kocka, sem geek, sem gamer, de beszippantott ez a hihetetlen alapötlet, az online világ, és a 80-as évek retro-emlékei, az író zseniálisat alkotott! Egyik eddigi olvasmányomhoz sem tudnám hasonlítani, és pont ezért volt nagyon jó, újszerű, kiszámíthatatlan. Wade és Art3mis izgalmas személyiségek, érdekes volt rajtuk keresztül megismerni a valóság, és az OASIS közti különbségeket, párhuzamokat. Azon is elgondolkoztam, én vajon mit tennék a végén, megnyomnám-e egyszer azt a bizonyos nagy piros gombot… egy viszont biztos: nagyon szeretném mozivásznon látni a történetet, szerintem brutáljó film lenne belőle!

Aigi P
Ernest Cline: Ready Player One

A Geek kultúra egyértelműen a 80-as évekből nőtt ki. Ma is oda kapaszkodik ezer szállal és a 80-as évek tényleg szuper volt. Talán a legerősebb évtizede a mozinak, ha csak a szórakoztató részét vesszük. Ekkor született a Birodalom visszavág, az azóta is az egyik legjobb Star Trek film a Khan bosszúja, a csodálatos Vissza a jövőbe, az Indiana Jones filmek, a Tron, a Szárnyas fejvadász, a Predator, a Mad Max 2 és, hogy ki ne hagyjam az egyébként is erősen hiányos felsorolásból, az imádni való Herceg menyasszonyát a fantasztikus William Goldman tollából. És hogy mitől volt olyan szuper? Attól, hogy eredeti ötletekből születtek remek alkotások mind a film, mind a játékiparban. Olvasva könyvet megint ugyanazt éreztem, mint a botrányos Star Wars az ébredő erő esetén és bevallom az nem tesz jót a lelki egészségemnek. Könyörgöm, valaki robbantsa már fel ezt az átkozott nosztalgia vonatot. Térjenek vissza végre a kreatív alkotók, akiknek a helyeire gátlástalan marketingesek, reklám-szakemberek és béna rajongók ültek. A buta rajongó talán a legrosszabb. Igen, főleg rád gondolok J.J. Abrams. Ő az aki fantázia hiányában képtelen tovább álmodni a történeteket ezért csak szolgalelkűen másol.
A könyvről csak röviden. Igen, ismertem az utalások 90 százalékát. Igen játszottam a játékok nagy részével. Nem, nem elég annyi egy jó könyvhöz, hogy ezeket emlegetik és valamiféle hamis nosztalgia érzésével próbálják kiszúrni a szemem. Ernest Cline nem ír jól, de legalább sokat. Mindent túlír. A karakterei laposak, unalmasak, a fordulatok kiszámíthatóak (Főleg ha ismered a szerepjátékok világát és ezer ilyet láttál). És ha már 80-as évek, bármelyik lapozgatós kalandkönyv izgalmasabb, szórakoztatóbb volt ennél.
Most már hosszú évek óta csak újrahasznosítás zajlik a mozikban és úgy tűnik, a könyveket is eléri ez a kártékony folyamat. És félek, ha ilyen sokan tapsikolnak örömükben, akkor ez még sokáig így marad.

ui: Az ugye csak egy vicc, hogy ez a könyv a 14. legjobb sci-fi? Én kérek elnézést a műfaj nevében.

Mrs_Curran_Lennart P
Ernest Cline: Ready Player One

Ha belegondolok, hogy a fiam 2 évig könyörgött, hogy olvassam el! Tényleg nagyon jó a könyv, pedig a számítógépes játékok nem az én világom. Szerencsére van azokon kívül is történet. Akik nem profik a számítógépes játékokból, vagy az idősebbek, mint én, jókat nosztalgiázhatnak a ’80-as évek filmjeiből. Nagyon izgalmas a cselekmény, bár a legtöbb kaland a virtuális térben történik. Hát elég szomorú, hogy erre tart a világ, de amit az író felvázolt, akár meg is történhetne 2045-ben. Leszámítva a különc milliárdos hagyatékát. A végtől egy picit többet vártam, pl. a gonosz 6-os vezér kapcsán. spoiler

_Eriii
Ernest Cline: Ready Player One

Kész végem van. Ez a könyv eszméletlen volt. Habár negyedét tudtam az internetes játékoknak és a filmeknek, de ez abszolúte semmit nem számít, mert annyira izgalmas volt, hogy lerágtam mind a tíz körmömet. A zenékkel már jobban álltam, aminek iszonyatosan örülök. Jó volt a 80-as évekről olvasni. Soha nem voltam nagy internetes játék kedvelő. Nagyon rég persze játszottam én is. Az első játék amivel játszottam az a szuper Márió volt, meg valami dinoszauruszos játék amikor le kellett vadászni T-rexet. Volt még valami stratégiai játék ahol katonákat kellet létrehozni, meg építeni, gazdálkodni. Jesszus de rég volt. Nagyon kedvem támadt utána nézni azoknak a játékoknak amelyek a könyvben szerepeltek és játszani egy kört vagy kettőt. Nagyon szerettem a főszereplőket, nagyon tetszett a 2044 világ. Eszméletlenül oda meg vissza vagyok ezzel a könyvel. Nagyon ajánlom…

vIVIv
Ernest Cline: Ready Player One

Azért nem semmi, hogy az ember mennyire bele tud merülni a virtuális világba és képes inkább azt igaznak érezni, mint a való világot.
Parzival, a Hatosok, és a többiek hajszája a tojás után nagyon izgalmas. Amúgy is szeretem az ilyen feladványokat, amikben nyomozni kell és el kell ismerni az öreg nagyon jól összerakta ezt a játékot és elrejtette a tojást. Végig izgultam, hogy mi lesz ki fogja megtalálni hány embert ölnek még meg a cél elérése érdekében. Kíváncsi leszek a filmre, remélem nem rontották el.

vicomte P
Ernest Cline: Ready Player One

Már a nosztalgia sem a régi…

Ha azt nézem, hogy mit idézett meg ez a könyv – a ’80-as évek szellemet – akkor akár lehettem is volna a célcsoport.
De nem lettem. Nagyon nem…
Pedig, mivel alig egy évvel vagyok fiatalabb az írónál, és kb. 10 éves korom óta, amikor az első pénzbedobós játékgépek megjelentek, lenyűgöztek a számítógépes játékok, és ’80-as évek filmjei és zenéi is közel állnak hozzám, vagy legalábbis ismerem őket, minden adott volt, hogy felpattanjak a nosztalgiabiciklire és kiélvezzem a geekség bennfentes örömeit.

De eléggé émelyegtem attól, ahogy Cline nagykanállal tömte le a torkomon a ’80-as évek (főleg) amerikai nerd- és popkultúráját. Ennyire szerintem tinédzserként sem voltam kocka, mostanra pedig az egykori rajongóból inkább lettem kritikus, aki legfeljebb elnézően mosolyog, hacsak nem megrökönyödve bámulja a legtöbb dolgot, amelyekért kamaszként még lelkesedett.
És ezért a könyvért is legfeljebb 30 éve lelkesedtem volna, nagy kár (csak viccelek!), hogy nem akkor íródott…
Mert hogy ez egy YA disztópia, annak az általam ismert összes ismérvével: van benne egy rakás meg nem értett tinédzser, akik a VR-ben hót menőnek számítanak, de egyébként a való világban kapcarongy szinten vannak, és szociofóbiások és nem is csak csipetnyit szociopaták is. Van egy nagy gonosz, pénzéhes és velejéig korrupt megatársaság, ami azért nagy, gonosz és velejéig korrupt, mert csak. És persze egy többszintes KÜLDETÉS, aminek a végén ott vár a győztesre a dollármilliárdokat érő VR vállalat, a virtuális örök élet, meg a rendszergazda varázskastélya. Szóval, minden lúzer geek nedves álma.

És ez volt a legnagyobb bajom ezzel az egész koncepcióval: az, hogy nem csak fanfic, de gátlástalan, (ön)kritikátlan fanservice is, ami a tényleges tartalmához és a Coelhot megszégyenítően mély mondanivalóhoz képest rohadtul túl van nyújtva és írástechnikailag sem hoz többet, mint a kötelező minimum.
Ennyi ötletből lehetett volna írni egy ütős novellát, ha a jól megrágott tanulság helyett valami másra fut ki a sztori, vagy esetleg egy kisregényt, egy alaposabb világleírással és több interakcióval a szereplők között.
Cline viszont igazi fanboy, aki fanficet írt a ’80-as évekről, gyenge, sok helyen durván logikátlan cselekménnyel, és nem túl hiteles, a Mary Sue / Gary Stu szintnél épp hogy csak két grádiccsal magasabbra kalibrált karakterekkel.
Ettől még a könyv fogyasztható, de nekem ekkora mennyiségben émelygést okozott…

ViveEe P
Ernest Cline: Ready Player One

Ez egy nagyon jó kincsvadász könyv főleg kockáknak, és annak is aki nem az. :)
Nem sűrűn fordul elő, hogy már a könyv eleje is elvarázsol és kedvenccé válik a könyv már akkor. De itt ez történt, nagyon tetszett a világfelépítés, az OASIS-ben rejlő lehetőségek, és Parzival mesélő stílusa is. Szerintem olyan jól meg van írva ez a virtuális világ, hogy elhiszem, hogy ez nem csak egy szemüveg átal a szembe vetített történet. És a történet humora. Imádom. Van benne jó pár olyan elképesztő jelenet, hogy egyfolytában vigyorogtam az abszurditásán. A legnagyobb kedvencem az első kulcs megszerzése: Bemész egy csapdákkal teli labirintusba, és a végére érve találkozol egy élőhalott királlyal, aki sokkal erősebb nálad. Mi történhet egy bármilyen másik könyvben? 1. Ostorodat csattogtatva, és mindenféle nehézfegyverzettel nekirontasz. 2. Übermágikus képességeid és fortélyos gondolkodásod segítségével harcolsz… Nos itt nem ez történik. Hanem valami sokkal királyabb. spoiler
A közepén picit elvesztettem az érdeklődésemet a szerelmi szál, és a lassabb történetvezetés miatt, de ez sem vonta le a könyv élvezeti értékét, mert a vége megintcsak nagyon jó lett. Nagyon okos a főszereplő, és emberséges. Tetszik a barátság vonal, az összefogás a közös ellenség ellen, és a végkifejletben kimondott jó tanács.
Igaz, hogy töredékét ismerem azoknak a popkult dolgoknak, amiket megnevez a könyv, de én így is nagyon szerettem. :) Ajánlom elolvasásra. :)

zuna19 P
Ernest Cline: Ready Player One

„Nem tudom, ti talán máshogy éltétek meg ezt az egészet. De nekem emberi lényként felnőni a Föld nevű bolygón a huszonegyedik században elég nagy szívás volt. Mármint egzisztenciális értelemben.”

Körülbelül, olyan élmény volt nekem ez a történet, mint pár éve a Tron.
A film miatt kezdtem neki a könyvnek. Azt láttam először, na jó párszor már megnéztem azóta. Megmondom őszintén, hogy az jobban bejött nekem. A könyvet magát kicsit untam. De a film nagyon magával ragadott és beszippantott.
A sztori számomra új élmény volt. Nem mindennapi nálam a sci-fi. (Egy kezemen megszámolhatom, hányat olvastam eddig.) Tovább megyek ez a nagy virtuális világra utaltság se az én terepem. Annyira béna vagyok hozzá, analfabéta.
A könyv végén az a fogalomtár lehetett volna bővített is. :D
Viccen kívül egyébként elég nagy baj az, hogy ilyen világot élünk meg, ahol ennyire mindennapos a technika. Már az ovisok kezébe is ott a telefon. Ezen nőnek fel.

„Az emberi civilizáció „hanyatlik”. Sokak szerint egyenesen „végnapjait járja”.”

deen
Ernest Cline: Ready Player One

Egy kicsit tartottam tőle, hogy a film után mást fog nyújtani ez a könyv, de leszámítva jó néhány változtatást a filmben, a kettő hangulata teljesen megegyezett, és magával ragadott. Valahogy a virtuális világokról szóló vagy abban játszódó történetek sokkal jobban lekötnek, jobban bele tudom élni magam, így hogy teljesen elrugaszkodok a valóságtól. Cline könyve, bár nem mentes a rengeteg leírástól (ó azok a nyolcvanas évek!), izgalmas és szórakoztató volt. A karakterek szerethetők, viccesek és céltudatosak. Az Oasis pedig egy fantasztikusan megalkotott világ, a határtalan fantáziával megáldott James Halliday jóvoltából. Maga a történet erősen elgondolkodtató: valóban ide menekülnénk, ha már minden elveszett és igazán csak a virtuális létben élhetjük ki magunkat? Remélem azért eddig nem jutunk el, mindenesetre azért nagyon e felé tartunk. Wade, H, Art3mis, Shoto és Daito megteszi a lehetetlent, megpróbálja megváltoztatni a világot. A klasszikus felállásban a nyestek, a tojásvadászok a világot bekebelezni akaró hatalommal az IOI-val küzdenek, ami nem riad vissza semmilyen eszköztől, hogy ő kerüljön ki győztesen. Szerencsére Wade-ben van elég küzdőszellem és intelligencia is, hogy barátai segítségével szembeszálljon vele, sőt ha kell, az egész vadásztársadalmat képesek lázadásra bírni. Bár néhányszor azért kételkedtem benne, hogy Wade végigmegy az úton, jó párszor saját kishitűségének csapdájában vergődött, mégis mindig talpra állt és küzdött tovább. Még akkor is, amikor már látszatra minden hiábavaló volt. Cline-nak sikerült jó pár csavart tennie a történetbe, és sokszor nagyon oda kellett figyelni, hogy pont a lényegen ne szaladjak túl, de megérte elolvasni minden sorát. Egy igazán felejthetetlen élményt nyújtott ez a könyv.

katacita I

Onnan tudod, hogy teljesen tönkrevágtad az életedet, hogy az egész világod egy szarkupaccá válik, és az egyetlen személy, aki szóba áll veled, a számítógépes rendszered mesterséges intelligenciája.

Irasalgor

Akkor értettem meg, hogy néha, bármennyire is rémisztő és fájdalmas, a valóság az egyetlen hely, ahol igazi boldogságra találhatunk.

492. oldal, 38. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: James Halliday · valóság
Bori_L MP

Parzival: Miért feltételezed, hogy férfi vagyok?
Art3mis: Ne szórakozz már. Nyilvánvaló. Folyamatosan fiúvibrálás jön belőled.
Parzival: Fiúvibrálás: Ezt hogy érted? Férfiasak a mondatszerkezeteim, vagy mi?

Kapcsolódó szócikkek: Art3mis · Wade Owen Watts (Parzival)
tenczerszofi

Embernek lenni az idő nagy részében szívás. Egyedül a számítógépes játékok teszik elviselhetővé az életet.
[Anorak Almanachja, 91. fejezet, 1-2. bekezdés]

Kapcsolódó szócikkek: James Halliday
Irasalgor

Sok nyest még azt is megkérdőjelezte, hogy egyáltalán nő-e, bár én nem tartoztam közéjük. Valószínűleg azért, mert képtelen lettem volna elviselni a tudatot, hogy a lány, aki teljesen elcsavarta a fejem, valójában egy Chuck nevű középkorú fazon, akinek szőrös a háta és kopaszodik.

56. oldal, 2. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Art3mis
dr_Eminens

25. oldal, 1. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Wade Owen Watts (Parzival)
katacita I

Úgyhogy kikapcsoltam az ébresztőm szundi funkcióját, és inkább beállítottam a számítógépemet, hogy a Wham „Wake Me Up Before You Go Go” című slágerét bömböltesse ébresztő gyanánt. Lényem összes sejtjével gyűlöltem ezt a számot, és csak akkor tudtam elnémítani, ha felkeltem.

Kapcsolódó szócikkek: Wham!: Wake Me Up Before You Go-Go
psn

– (…) Ha lehetőséged van a boldogságra a valóságban, akkor élj vele.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · James Halliday
tomanek

Ha a kutatásomról volt szó, soha nem kerestem kiskapukat. Először is végigmentem a nyestek számára ajánlott olvasmánylista összes tételén. Douglas Adams. Kurt Vonnegut. Neal Stephenson. Richard K. Morgan. Stephen King. Orson Scott Card. Terry Pratchett. Terry Brooks. Bester, Bradbury, Haldeman, Heinlein, Tolkien, Vance, Gibson, Gaiman, Scalzi, Zelazny. Elolvastam Halliday összes kedvenc szerzőjének minden egyes könyvét.
De nem álltam meg itt.

92. oldal, 6. fejezet (Agave, 2012)

Említett könyvek