Az ​alázatos zsaroló esete (Perry Mason 50.) 32 csillagozás

Erle Stanley Gardner: Az alázatos zsaroló esete

Bedford pontosan tudta, mi a teendő ilyen helyzetben. Ki kell rúgnia a kis embert, vagy jól helybenhagyni és átadni a rendőrségnek. Azt kellene mondania: „Csak rajta! Csináljon, amit akar! Zsarolók tőlem nem kapnak egy vasat se!” Vagy behúzni a csőbe: felhívni a rendőrséget, elmagyarázni a dolgot az illetékesnek, valaki olyannak, aki megígéri, hogy diszkréten kezeli az ügyet. Tudta, hogyan intézik az ilyesmit. Elrendeznék, hogy megjelölt pénzt adhasson neki, aztán letartóztatnák, és azzal vége. De vajon csakugyan vége? Ott lapul a háttérben az a titokzatos Delbert…

Eredeti cím: The Case of the Gilded Lily

Eredeti megjelenés éve: 1956

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fekete Könyvek

Márta_Péterffy
Erle Stanley Gardner: Az alázatos zsaroló esete

Jó volt most egy régivágású, stílusú krimit olvasni. Rokonszenveztem Perry Mason, figurájával, a befejezés kicsit meglepett, de végül is rendben volt.
Nem ajánlom mindenkinek, mert a bírósági tárgyalás jogász nyelvezete kissé nehézkes, engem némileg érdekelt a jogi okfejtés is, csak ugyebár bonyolult.

Bla IP
Erle Stanley Gardner: Az alázatos zsaroló esete

Tipikus E.S. Gardner történet a már jól ismert alapszereplőkkel: Mason, Della, Drake. Na meg egy gyilkosság és a tárgyalótermi – egyébként kiszámíthatatlan – megoldás bravúrokkal. Néhány órás kikapcsolódáshoz tökéletes.Nekem arra szolgált. Kielégített.

Erle Stanley Gardner: Az alázatos zsaroló esete

Nem a legerősebb Mason regények közül való, bár határozottan erénye, hogy a nagy leleplezés a tárgyalóteremre marad, és meg tudott lepni a gyilkos kilétével kapcsolatban.

Viszont, néhány apróságban (ami az élvezeti értéket nálam rontotta) eltért az eddigi Mason történetektől. Ebből a legjelentősebb talán az volt, hogy a megszokottól eltérően Mason, csak a könyv negyedén túl bukkan fel, akkor sem mintegy „véletlenül” keveredik egy olyannak látszó ügybe, ami nem is az ő asztala. Itt egy egyértelmű gyilkossági ügyben kérik fel védőnek.
Ráadásul ez szimpla krimi, azaz egy etikai kérdést vet mindössze fel, hogy szabad-e a bizonyítékokkal trükközni, hol kezdődik a bizonyíték meghamisítása.

Egyébként precíz munka Gardnertől, de tényleg nem kiugró.

Bobe0402
Erle Stanley Gardner: Az alázatos zsaroló esete

Érdekes, fordulatos krimi, de azért ül már egy kis por rajta. Nem érzem annyira időtállónak, mint Agatha Christie történeteit. Valószínűleg ez azért van, mert a mai technika mellett nagyon elavultnak éreztem pl. az ujjlenyomatok sorszámozásával való trükközést. Perry Mason karaktere most is nagyon tetszett, kedvenc epizódom pedig az volt, ami a tárgyalóteremben játszódik.

MT
Erle Stanley Gardner: Az alázatos zsaroló esete

Klasszikus bűnügyi regény, egy újabb gyilkosság a zseniális ügyvéd, Perry Mason esetei közül.
Csavaros történet tipikus karakterekkel és csak az utolsó oldalakon megvilágosodó összefüggésekkel. Némi agytorna, pár óra kikapcsolódás, azonban kiemelkedő és maradandó élmény nélkül.
Vagyis pont annyi, amennyit vártam…

Aurora_Serenity_White I
Erle Stanley Gardner: Az alázatos zsaroló esete

Tetszett! Jó kis kikapcsolódást nyújtott és sikerült meglepetést okoznia a végére.

regulat

– (…) Régebben mivel foglalkozott, mielőtt ezzel az alakkal megismerkedett?
– Válóok voltam.
– Hogyhogy, ezt hivatásszerűen űzte?
– Igen. Elmentem a férfiakkal szállodákba, ledobtam a ruhámat, aztán vártam a detektívet.

38. oldal (Európa, 1981)

regulat

– (…) Szóval, Mason, tudja, hogy van ez. És ez engem elgondolkoztatott.
– Ez, úgy látszik, a szokásává vált.
– Igyekszik az ember.

97. oldal (Európa, 1981)

EnidD

– Mondtam, hogy abbahagyom. Mondtam, hogy vallásos lettem. Gondolja, hogy amikor elhatározom, hogy erkölcsös leszek és abbahagyom az egészet, akkor kinyírok egy pofát húszezer dollárért? Mondhatom szép módja a megtérésnek.

129. oldal (Európa)

EnidD

– Nem. A gyufa és a rágyújtás azt jelenti, hogy a nő még a házban van. Ez számunkra a jel.

121. oldal (Európa)

Bla IP

Bedford a következő sarkon balra fordult és besorolt az országúti autófolyamba. Önkéntelenül megnézte mennyi benzin van a tankban. Tele volt.. Kényelmesen elhelyezkedett, hosszú útra számított.

Perry Mason sorozat · Összehasonlítás