A ​dadogó professzor (Perry Mason 9.) 39 csillagozás

Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

Erle ​Stanley Gardner (1889-1970) amerikai író. Ügyvédként kezdte pályáját, először Kaliforniában a mexikói és a kínai kisebbség érdekeit védi, majd egy nagy társaság jogi képviselője lesz. 1921-től ismét ügyvédként dolgozik. 1923-tól álneveken kriminovellákat ír, 1933-ban jelenik meg az első igazi Gardner-krimi a The Case of the Velvet Claus (Bársonyos karmok). Haláláig Gardner 130 detektívregényt írt, szinte nagyüzemi módszerekkel: magnóra diktálta történeteit hat gépírónő gépelte felváltva. 1968-ban elvette titkárnőjét Agnes Jean Berthellt, akiben nem nehéz felismerni Della Street alakját. 1961-ben az amerikai krimiírók nagymesterükké választották. Gardner leghíresebb mesterdetektívjei: Perry Mason, az ügyvéd (80 kötet, 6 film- és 200 tévéváltozat), a Bertha Cool-Donald Lam detektívpáros (ezeket a könyveket Gardner A. A. Fair álnéven írta), s végül a The D. A. Stories-sorozat Doug Selby ügyésztől. A Guinessrekordok könyve szerint Gardner minden idők legsikeresebb… (tovább)

Megjelent Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor esete címmel is

Eredeti megjelenés éve: 1936

A következő kiadói sorozatban jelent meg: MesterDetektív Kiskönyvtár Kolonel, Sorger Kolon

Kolonel, Budapest, 1990
240 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637910050 · Fordította: Kosáryné Réz Lola

Bla IP>!
Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

E.S.Gardnertől A dadogó professzor, amit még 1936-ban Kosáryné Réz Lola fordított, s egy az egyben átvette a Vinkó József sorozat-szerkesztette új kiadás. Hát igen, A Kolonel Kiadónak sokat nem kellett rá fordítania, hogy 1990-ben újra a piacra dobja. Ebbe a kisalakú sorozatba, az ún. Mesterdetektív kiskönyvtárba már volt, hogy beleakadtam – nos, nem a kiadó igényessége miatt. Sajnos a fordítás idejét múltsága, valamint bántó egyéb hibák – miket nemigen tudok kinek adresszálni – rontják az egyébként viszonylag jó élményt.

Sheeana>!
Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

Üdítő kilépés a kortárs krimik kegyetlenségéből. Persze gyilkosság, és rosszfiúk itt is vannak, de valahogy olyan nosztalgikusan emberléptékű ez a világ.

anesz P>!
Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

Pergő cselekmény, pergő párbeszédek és egy kis fejtörő. Sok a félrevezető esemény, de azért sejtettem a megoldást. Jól bonyolította az eseményeket Gardner, a vége mégis logikusan magyarázható. A kis formátum pedig a buszon olvasást és a könnyű szállíthatóságot biztosította. Kellemesen szórakoztam ezen a klasszikus krimin.

JoPiTi>!
Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

Nagyon szeretem az agyafúrt ügyvédet és csapatát. Szint felér egy agyi vakációval a történeteinek olvasása. A történet szinte olvastatja magát és elég nehéz letenni addig, míg ki nem derül a megoldás. Eddig minden történetét imádtam és ezzel sem voltam másként.

padamak>!
Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

Jó sok detektívet felvonultat ebben a könyvben. De csak egy az agyafúrt!

Zakkant_Tudós>!
Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

Egész jó. Mondjuk a fordítás egész érdekesen sikerült, pl. stílusra is, meg olyasmiket fedeztem fel, hogy Della „főnök úr”-nak hívja Perryt, vagy épp Perry és Paul „kisfiam”-nak szólítja egymást. :D Ezeken jót nevettem.
A fejezetek számozásánál van egy figyelmetlenség, a XX-as szám megismétlődik. A szöveg is kétszer szerepel 1-2 helyen. Ezt leszámítva nem találtam kirívó hibát.

eeszter P>!
Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

Annyira nem ragadott magával a történet, de egynek jó volt. Már próbálkoztam az írótól más könyvvel is, arról is kb. hasonlóak voltak a benyomásaim, így azt gondolom, hogy annyira nem fogom erőltetni a továbbiakat. Persze, ki tudja…

Gócza_Attila>!
Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

A hetvenes évek végén, a nyolcvanas elején sorozatban olvastam, faltam Perry Mason eseteit. Aztán mostanában kezembe került két könyve, ami valahogy kimaradt. „A házmester macskájának esete” nagy csalódás volt. Nem erre emlékeztem. Gondoltam, persze másképp lát, értékel az ember a 20-as évei elején és másképp hatvan körül. De a dadogó professzor esete eszembe juttatta, miért is szerettem annyira Erle Stanley Gardner könyveit. A négy csillag, csak a fordítás elavultsága miatt. Attól elvonatkoztatva ez egy ötös írás.

Péripenna IP>!
Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

Egy kihívás miatt kezdtem el, a szüleim polcáról kölcsönvéve.
Kis mérete miatt még örültem is, hogy buszon könnyen magammal tudom vinni, és haza felé olvasni. Kicsit zavaró volt, hogy időnként szinte megismétli egyik-másik szereplő a sztorit, de nem új nézőpontból, hanem majdhogynem szóról szóra.
Az eseményvezetés azonban lekötött, és kellemes szórakozást nyújtott.

Edit91>!
Erle Stanley Gardner: A dadogó professzor

Otthon könyvselejtezés közben bukkantam rá erre a kis kötetre. A címe tetszett meg, gondoltam elolvasom, és nem bántam meg! Jópofa, furfangos történet, megérdemli, hogy a polcomon maradjon! :)

altagi P>!

– A legnagyobb gazembereknek van a legbecsületesebb arcuk. Másképpen nem is boldogulnának.

Zakkant_Tudós>!

Ne gondolja, hogy mert férfinak született, maga a világ közepe.

Perry Mason sorozat · Összehasonlítás