A ​dráma története 5 csillagozás

Erika Fischer-Lichte: A dráma története

Erika Fischer-Lichte hiánypótló kétkötetes munkája a görög tragédiától a posztmodern szövegekig rekonstruálja az európai drámatörténetet. Az ember önmagáról alkotott képének változása a színház történetében ragadható meg leginkább, mert itt a társadalom a cselekvés során mintegy önmagát figyeli. A drámatörténeti korok legfontosabb műveiről olvashatunk magas színvonalú és közérthető stílusban megfogalmazott, szövegközpontú elemzéseket.

Jelenkor, Pécs, 2001
740 oldal · keménytáblás · ISBN: 9636762724 · Fordította: Kiss Gabriella

Boglarina>!
Erika Fischer-Lichte: A dráma története

Vizsgához olvastam a könyvet. ha nem is minden dráma elemzést, de nagyon-nagyon sokat, ki is jegyzeteltem belőle, és a velejét magamba szívtam. Izgalmas élmény volt, sokkal könnyebben emészthető, mint vártam, és sokkal többet adott, mint előtte gondoltam, hogy fog. Őszintén bevallva, egy kis részem amiatt is rajongott a könyvért, mert MA magyar-töri tanárin csapnivalóan kevés az irodalomóránk (1-2 a 12-13 kurzusból/félév), olyat meg, amit használni is lehetne a későbbiekben, még kevesebb, de ezzel a könyvvel úgy érzem, kaptam valamit, vagy emlékezetett valamire – hogy miért is szeretem az irodalmat, miért is vagyok itt.
Ezek az identitással-identitásválsággal kapcsolatos irodalmi elemzések isteniek. A drámák sokszor nehezek önmagukban olvasva, de megérteni a mögötte zajló törvényszerűségeket, társadalmi hatásokat és elvárásokat, értékrendeket és motivációkat, látni az összefüggéseket, megérteni az emberek viselkedését – komolyan, mi jobb lehet ennél?!

Ha végül tanár leszek ténylegesen – hogy stílszerű legyek a könyvhöz: átmeneti rítus szakaszába léptem, most zajlik nálam a transzformáció időszaka, hogy végül új identitással betagozódjam a társadalomba –, akkor tuti találkozunk még a könyvvel. De ha nem, akkor is lehet.