Elveszett ​győzelmek 15 csillagozás

Erich von Manstein tábornagy II. világháborús naplója
Erich von Manstein: Elveszett győzelmek Erich von Manstein: Elveszett győzelmek

A ​háttérből, vezérkari tisztként már a háború első szakaszában nagy hatást gyakorolt a történésekre. Később, kiváló parancsnokként 1941-44 között kulcsszerepet játszott az orosz hadszíntér gigászi küzdelmeiben. A hadjáratokról szóló részletes beszámolóknak, az éles kommentároknak és a nagy jelentőségű exkluzív információknak köszönhetően Manstein emlékirata az egyik legfontosabb adalék a II. világháború történetéhez.
B. H. Liddell Hart százados, hadtörténész

Felbecsülhetetlen értékű háborús könyv, mindenkinek ajánlható, aki szívesen olvassa egy igen művelt, világos stílusban fogalmazó katona írásait, aki ugyanolyan magabiztosan használja a tollat, mint a kardját… A könyv legjobb része a sztálingrádi tragédia szemléletes leírása, melyet a szerző abból a beosztásból követhetett, ahonnan a legtökéletesebb képet kaphatta a kibontakozó drámáról.
S. L. A. Marshall, New York Times

Az Elveszett győzelmek a háborúról szóló négy-öt legjobb mű… (tovább)

Eredeti cím: Verlorene Siege

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 20. századi hadtörténet Hajja & Fiai

Hajja & Fiai, Debrecen, 2021
512 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789637054945 · Fordította: Moczok Péter
648 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786150117461 · Fordította: Kőrös László · Illusztrálta: Bauer Csilla

Napóleon · Viktória királynő · Erich von Manstein · I. Ferenc József · Erich Raeder · Franz Halder · Gerd von Rundstedt · Heinz Guderian · Hermann Göring · II. Vilmos császár (Friedrich Wilhelm Viktor Albert von Preußen) · Józef Piłsudski · Karl Dönitz · komisszár

Németország · Kréta · Szovjetunió · Románia · Harkov · Krím · Lengyelország · Leningrád · Rajna · Szevasztopol · Sztálingrád

Hanging_Moss_9102>!
Erich von Manstein: Elveszett győzelmek

Erich von Manstein: Elveszett győzelmek Erich von Manstein tábornagy II. világháborús naplója

Mennyit vártunk erre a könyvre! Évekig ígérgették, hogy kiadják, aztán rögtön két kiadást is megért. Én a Hajja verziót választottam, egyrészt mert szeretem a „sorozatot”, másrészt jobban illeszkedik a sorba…
Jó a cím választás, sokatmondó. Erich von Manstein világos elemzése azoknak a hadjáratoknak, melyekben részt vett. Érdekes adalék a Führerról szóló elemzése is. Számomra mindig kissé meglepő, hogy mindig lehet újat mondani ebben a témában. Sztálingrád elemzése kissé máshogy van tálalva, mint ahogy eddig olvastam.
Akit érdekel a téma, annak kötelező darab. Kissé más megközelítésű, műfaja révén, mint egy történészi szakmunka.
A kiadás impozáns, mint mindig az újra indulás óta. Reméljük, a munka folytatódik idén is.

Erich von Manstein: Elveszett győzelmek

Erich von Manstein az egyik kedvenc német tábornokom, így nagy érdeklődéssel vettem kezembe eme kötetet. Szerencsére ez tényleg csak a II. világháborús működéséről szól, engem különösebben nem szokott érdekelni, hogy hol nőtt fel, melyik általános iskolába járt az adott ember, akinek az életrajzát olvasom.
Így aztán rögtön bele is csapunk a lecsóba. Olvasmányos, jól megírt könyv ez. A legjobban azok a részek tetszettek, ahol az aktuális ellenfelet, illetve a haditerveket tárgyalja, később pedig amikor a legfelsőbb vezetéssel, illetve Hitlerrel történő vitákról ír. Nem volt könnyű dolga Mansteinnek (és a többi normális tábornoknak se), már ami a hadvezetést illeti. Hitler és belső köre állandóan beleszólt, kontárkodott a teendőkbe. Nem véletlen, hogy az lett a háború végkifejlete, ami (persze több faktor is közrejátszott, de a fentiek is nagyban befolyásolták az események alakulását, elég csak Sztálingrádra gondolni).
Az is tetszett, hogy nem tér ki minden egyes pici részletre, hadmozdulatra a szerző. Ezt többször meg is jegyzi, hogy „írhatnék még bővebben is, de akkor elvesznénk a részletekben”. Több térkép is helyet kapott a kötetben, ezek segítenek követni az eseményeket.
Azt sajnáltam egyedül, hogy nincs a végén egy epilógus, valami összegzés, akár egy hadtörténész közreműködésével, így kicsit kurtán-furcsán ér véget a könyv. De ezt leszámítva egy nagyon jóféle kötettel állunk szemben, igyekeztem a kiírt idézetekkel is ezt alátámasztani.

gergoturcsik>!
Erich von Manstein: Elveszett győzelmek

Nagyszerű könyv,bár ezzel azt hiszem nem mondok újat a témában jártas olvasóknak.Elég régóta létezik már ,viszont eddig magyar nyelven nem volt elérhető. Köszönjük ezúton is a kiadók munkáját! Rendkívül részletes mind hadműveleti mind hátországi szempontból.Nagyon őszinte véleményeket, illetve leírásokat alkot a szituációkról, döntésekről és legfőképp Hitler beavatkozásairól a „géniusz” ami még kivételesebbé teszi a könyvet.

Anton_Gorogyeckij P>!

A nyugati hadjáratot nem a fegyverzet mennyisége, hanem a német katonák nagyobb felkészültsége és az irányítás magasabb színvonala döntötte el.

132. oldal (Hajja & Fiai, 2021)

Anton_Gorogyeckij P>!

Három lehetséges oka van, miért kerülte Hitler katonai téren a kockázatot. Először is, titokban talán úgy érezte, ehhez nincsenek meg a hadvezéri képességei. Ebből adódóan még kevésbé hajlott arra, hogy elismerje: tábornokai viszont rendelkeznek ilyennel. Másodszor: mint minden diktátor, ő is tartott attól, hogy a legkisebb kudarc is súlyos csapást jelenthet a tekintélyére. Ez a szemlélet a gyakorlatban törvényszerűen katonai tévedésekhez vezet, ami minden korábbinál jobban rombolja az illető nimbuszát. Harmadszor: a hatalomvágytól vezérelve erősen ódzkodott attól, hogy bármiről is lemondjon, amire egyszer rátette a kezét.

249. oldal (Hajja & Fiai, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler
Anton_Gorogyeckij P>!

A románok, akik a legjobb szövetségeseink voltak, pontosan azt nyújtották a harcban, amire a krími tapasztalataink alapján számíthattunk, az olaszok harcképességéről szóló illúziók azonban kezdettől fogva védhetetlenek voltak.

263. oldal, 12. fejezet - A sztálingrádi tragédia (Hajja & Fiai, 2021)

Anton_Gorogyeckij P>!

Számos beszámoló úgy ábrázolja, mint akinek habzott a szája és időnként kivetkőzött emberi mivoltából. Bár néha valóban teljesen elvesztette az önuralmát, az egyetlen alkalom, amikor a jelenlétemben felemelte a hangját, illetve helytelenül viselkedett, a már említett incidens volt Halderrel.
Hitler pontosan érezte, mennyit engedhet meg magának a beszélgetőtársaival szemben, és hogy kiket félemlíthet meg dühkitörésekkel, melyeket sokszor talán csak színlelt. Azt kell mondanom, hogy személyes találkozásaink során megőrizte higgadtságát és megmaradt a tárgyilagosság keretei között akkor is, ha eltérő véleményen voltunk. Egyetlen eset adódott, amikor személyeskedni kezdett, de olyan kemény riposztot kapott, hogy elhallgatott.

255-256. oldal (Hajja & Fiai, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler
Anton_Gorogyeckij P>!

Hitler bízott abban, hogy az első Tiger-páncélososztály hadrendbe állításával kedvező fordulat következik be, ám ez is hiú reménynek bizonyult. Túl azon, hogy a Tigerek beérkezéséig jelentős idő telt el, soha nem próbálták ki őket harci körülmények között, és annyi gyermekbetegségük volt, hogy eleinte egyáltalán nem jelentettek érdemi segítséget. Mindez jól példázza, mennyire túlértékelte Hitler az új fegyverek erejét.

310. oldal, 12. fejezet - A sztálingrádi tragédia (Hajja & Fiai, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · tank
Anton_Gorogyeckij P>!

Minden újabb nap, amikor a 6. hadsereg le tudta kötni a körülötte elhelyezkedő szovjet erőket, az egész keleti front sorsa szempontjából létfontosságú volt. Ma már könnyű azt mondani, hogy végül így is elvesztettük a háborút, és ha korábban ér véget, tengernyi szenvedéstől menekültünk volna meg. Ez csak utólagos okoskodás. Azokban a napokban egyáltalán nem volt biztos, hogy Németország elveszíti a háborút.

317. oldal, 12. fejezet - A sztálingrádi tragédia (Hajja & Fiai, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: II. világháború · Németország
Anton_Gorogyeckij P>!

Aki tudni akarja, ki a felelős a sztálingrádi tragédiáért, magától Hitlertől ismerheti a választ. […]
Hitler megközelítőleg ezekkel a szavakkal indította a beszélgetést:
„Egyedül engem terhel a felelősség Sztálingrádért! Egy részét talán Göringre háríthatnám, amiért pontatlan képet adott a Luftwaffe lehetőségeiről. De én neveztem ki őt utódomnak, így nem vádolhatom őt Sztálingrádért.”
Becsületére legyen mondva, hogy ezúttal kifogáskeresés nélkül vállalta a felelősséget, egyáltalán nem keresett bűnbakot. Ugyanakkor látnunk kell, hogy a jövőre nézve sajnos semmilyen következtetést nem vont le a vereségből, ami az ő parancsnoki tévedései miatt következett be.

326-327. oldal, 12. fejezet - A sztálingrádi tragédia (Hajja & Fiai, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · felelősség · Hermann Göring · Luftwaffe · Sztálingrád
Anton_Gorogyeckij P>!

Közismert háborús alaptétel, hogy aki megpróbál mindent megtartani, végül semmije sem marad.

367. oldal, 13. fejezet - Hadműveletek Dél-Oroszországban, 1942/43 telén (Hajja & Fiai, 2021)

Anton_Gorogyeckij P>!

Az ellenség február 11-én este jelentős páncéloserőt indított útnak a Krivoj Torectől nyugatra fekvő, állítólag járhatatlan területen át, mely eljutott egészen Grisinóig. Újfent kiderült, hogy a nyugatiak fogalma a „járhatatlanságról” Oroszországban csak korlátozottan érvényes, részben azért, mert szélesebb lánctalpaiknak köszönhetően a szovjet harckocsik lényegesen könnyebben tudtak haladni a sárban és a mély hóban, ahol a mi páncélosaink elakadtak.

373. oldal, 13. fejezet - Hadműveletek Dél-Oroszországban, 1942/43 telén (Hajja & Fiai, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: · sár · Szovjetunió · tank
Anton_Gorogyeckij P>!

Guderian vezérezredes mottója a páncéloserők használatáról így hangzott: klotzen, nicht kleckern, vagyis „Szétzúzni, nem ütögetni!”

174. oldal (Hajja & Fiai, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: Heinz Guderian