Modern ​fizika 13 csillagozás

Erich Übelacker: Modern fizika Erich Übelacker: Modern fizika

Milyen gyorsan terjed a fény? Miből áll az anyag? Mi a kvark? Lassabban múlik az idő az űrhajóban, mint a Földön? Mi történt az ősrobbanás után? Erich Übelacker, hosszú évekig a Hamburgi Planetárium vezetője, számos Mi MICSODA könyv szerzője betekintést enged a modern fizika lenyűgöző világába.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mi micsoda

Tessloff és Babilon, Budapest, 2007
48 oldal · ISBN: 9789639446878 · Fordította: Frenkel Attila
Tessloff és Babilon, Budapest, 1993
48 oldal · ISBN: 9637937811 · Fordította: Szabadi László

Paulina_Sándorné P>!
Erich Übelacker: Modern fizika

Bár a fizika számomra mindig magas volt, :-) ettől függetlenül élveztem a könyvet. Einstein egy film kapcsán vált kedvencemmé, így jó volt olvasni róla. Érdekes dolgokat tartalmaz a könyv, rájöttem, hogy a fizikával kapcsolatos tudásom erősen megkopott.

lepetitlys P>!
Erich Übelacker: Modern fizika

Végre megértettem, mi az ion, izotóp, neutron, kvark stb…
Volt egy-két rész, ami nem volt világos, de tetszett alapvetően.
Ezek az adatok az atomokról meg az univerzumról…
Érdekes, hogy sok mindenben összecseng A csillagok és A Nap kötetekkel, hasonlóan megírt információkra bukkantam.
Ez az Einstein relatíve tudott valamit.

Kuri_Szilvia P>!
Erich Übelacker: Modern fizika

Érdekes könyv. A fiataloknak szánt ismertető bevezet mindenkit a fizika világába. nem csak fiataloknak megfelelő olvasmány, mert jól kiegészíti a fizika könyveket, vagy segít kicsit rendet tenni a fejekben.

padmee>!
Erich Übelacker: Modern fizika

Az eredeti kiadás 1986-os, így elnézhető, hogy kissé elavult, de az értelemzavaró félrefordításokra nincs mentség. Egy példa: „… ez a magyarázata annak, hogy az űrhajó miért nem érheti el sohasem a fény sebességét. Ha ugyanis ezt a mágikus határsebességet megközelítené, az űrhajó sebessége végtelen nagyra nőne…”- nyilvánvalóan a tömege nőne végtelenre. Ettől eltekintve szépen teljesíti célját: fiataloknak szánt könnyed kis bevezető a modern fizikába. A főszereplő természetesen Einstein, akinek relativitáselmélete a könyv nyitánya. Olvashatunk a fénysebességről, a gravitáció hatásáról a térre és az időre. Különösen jól sikerült a parányi részecskékről szóló rész: érhetően írja le az átlagember számára elég homályos kvantumvilágot – bár természetesen egyszerűsíteni volt kénytelen. Végül belekóstolhatunk a kozmológiába is.

Kedvencem az erős gravitáció teret elgörbítő erejét bemutató példa: egy neutroncsillagon a fejünk hátsó részéről induló fénysugarak a görbült térben körbekerülnék a csillagot, így megláthatnánk saját tarkónkat. (Most tekintsünk el attól, ránk hogyan hatna ez a hatalmas gravitáció :P )

Mindent egybevetve nem rossz kis könyvecske, nagy érdeme, hogy nincs teletűzdelve szakzsargonnal, és nem erőlteti a tudományos elnevezések használatát.