Milyen gyorsan terjed a fény? Miből áll az anyag? Mi a kvark? Lassabban múlik az idő az űrhajóban, mint a Földön? Mi történt az ősrobbanás után? Erich Übelacker, hosszú évekig a Hamburgi Planetárium vezetője, számos Mi MICSODA könyv szerzője betekintést enged a modern fizika lenyűgöző világába.
Modern fizika 13 csillagozás
Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mi micsoda
Várólistára tette 2
Kívánságlistára tette 3

Kiemelt értékelések


Bár a fizika számomra mindig magas volt, :-) ettől függetlenül élveztem a könyvet. Einstein egy film kapcsán vált kedvencemmé, így jó volt olvasni róla. Érdekes dolgokat tartalmaz a könyv, rájöttem, hogy a fizikával kapcsolatos tudásom erősen megkopott.


Végre megértettem, mi az ion, izotóp, neutron, kvark stb…
Volt egy-két rész, ami nem volt világos, de tetszett alapvetően.
Ezek az adatok az atomokról meg az univerzumról…
Érdekes, hogy sok mindenben összecseng A csillagok és A Nap kötetekkel, hasonlóan megírt információkra bukkantam.
Ez az Einstein relatíve tudott valamit.


Érdekes könyv. A fiataloknak szánt ismertető bevezet mindenkit a fizika világába. nem csak fiataloknak megfelelő olvasmány, mert jól kiegészíti a fizika könyveket, vagy segít kicsit rendet tenni a fejekben.


Az eredeti kiadás 1986-os, így elnézhető, hogy kissé elavult, de az értelemzavaró félrefordításokra nincs mentség. Egy példa: „… ez a magyarázata annak, hogy az űrhajó miért nem érheti el sohasem a fény sebességét. Ha ugyanis ezt a mágikus határsebességet megközelítené, az űrhajó sebessége végtelen nagyra nőne…”- nyilvánvalóan a tömege nőne végtelenre. Ettől eltekintve szépen teljesíti célját: fiataloknak szánt könnyed kis bevezető a modern fizikába. A főszereplő természetesen Einstein, akinek relativitáselmélete a könyv nyitánya. Olvashatunk a fénysebességről, a gravitáció hatásáról a térre és az időre. Különösen jól sikerült a parányi részecskékről szóló rész: érhetően írja le az átlagember számára elég homályos kvantumvilágot – bár természetesen egyszerűsíteni volt kénytelen. Végül belekóstolhatunk a kozmológiába is.
Kedvencem az erős gravitáció teret elgörbítő erejét bemutató példa: egy neutroncsillagon a fejünk hátsó részéről induló fénysugarak a görbült térben körbekerülnék a csillagot, így megláthatnánk saját tarkónkat. (Most tekintsünk el attól, ránk hogyan hatna ez a hatalmas gravitáció :P )
Mindent egybevetve nem rossz kis könyvecske, nagy érdeme, hogy nincs teletűzdelve szakzsargonnal, és nem erőlteti a tudományos elnevezések használatát.
Hasonló könyvek címkék alapján
- Anna Claybourne – Adam Larkum: A tudomány története ·
Összehasonlítás - Mike Goldsmith: Tudomány 30 másodpercben ·
Összehasonlítás - 1000 kérdés a tudományok világából ·
Összehasonlítás - Richard E. Berg – Ed Matthews: Az élettelen világ ·
Összehasonlítás - Richard Hammond: Érzed az erőt? ·
Összehasonlítás - Petr Stančík: Furda borz előbb részecskegyorsítót, majd részecskelassítót épít 85% ·
Összehasonlítás - Simonffy Géza: Atomdetektívek ·
Összehasonlítás - Ulrike Berger: Mágnesesség és elektromosság ·
Összehasonlítás - Quittner Pál: Apu, miért? ·
Összehasonlítás - Neil Ardley: Mit tud a levegő? ·
Összehasonlítás