Love ​Story (Szerelmi történet 1.) 363 csillagozás

Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

"Mit mondhat el az ember egy huszonöt éves lányról, aki meghalt?
Hogy szép volt. És okos, mint a nap. Hogy szerette Mozartot és Bachot. És a Beatlest. És engem. Egyszer, amikor éppenséggel egy kalap alá vett ezekkel a zenei példaképekkel, és megkérdeztem, mi a sorrend, mosolyogva azt válaszolta: betűrend szerinti. Akkor én is mosolyogtam. De most csak ülök és töprengek, vajon a keresztnevemen sorolt be – mikor is csak Mozart kullog utánam –, vagy a vezetéknevemen, mikor is beékelődöm Bach és a Beatles közé. De az első nem lehetek semmiképp, s ez valami ostoba okból pokolian dühit, mivel világéletemben azt képzeltem, hogy nekem mindenben az elsőnek kell lennem. Tudják: családi örökség."

Eredeti megjelenés éve: 1970

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Európa Zsebkönyvek · Európa zsebkönyvek Európa · Femina Európa

Európa, Budapest, 2016
154 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630742608 · Fordította: Kada Júlia

Jenny Cavilleri · IV. Oliver Barett · Phil Cavileri

Ákos_Tóth IP>!
Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

Hát fiúcska, ez bizony vékonyka…
Nem láttam a filmet, és a regény kapcsán sem voltam biztos abban, mire is illene számítanom: modern amerikai szépirodalomra, bestsellerre, esetleg egyből ponyvára? Furcsa mód erre a meghatározó kérdésre most sem kaptam igazán választ, de azt már érzem, hogy a kötet rovására és javára nagyjából ugyanazok a tényezők írhatóak fel, ami nem kevés ellentmondást szül a végső megítélésében.

A legelső kérdéses pont a minimalizmus. Az a fajta szerzői szűkszavúság és lényegre törő lendületesség, amit nemcsak szeretek, de mostanában egyre inkább vágyok is bizonyos könyveknél. Csakhogy a Love Story minimalizmusa kiterjed nagyjából mindenre, a szöveg jelenlegi formájában le sem tagadhatná, hogy eredetileg is forgatókönyv volt. A belső narráció, néhány leírórész és a párbeszédek kivételével nincs benne igazából semmi, mármint semmiféle gondolat és érzés, csakis a szigorú tények, a pillanat a maga csupasz tárgyilagosságában. Szerelmi történetről beszélgetünk, ami gyakorlatilag majdhogynem mentes az érzelmektől – Oli szereti Jennyt, mert azt mondja. Jenny viszontszereti őt, mert így kell lennie. Jennyt nekünk is szeretnünk és sajnálnunk kell, mert az író ezt mondta. Pedig Jenny nem egy igazán szerethető karakter, pontosabban egész lénye arra van kiképezve, hogy egy karakán, enyhén hippi beütésű fiatal színésznő életre keltse őt – ennek híján nincs vele kapcsolatban semmiféle fogódzónk. Az elbeszélőről sem tudunk sokkal többet elmondani, mint egy Ken babáról.
A szenvtelenség sajnos a stílusban is megnyilvánul. Segalban nincs semmi egyediség, szenvedélyesség, érdekesség, humorosság. Úgy tűnik, számára a Love Story ilyetén történő megalkotása inkább munka, mintsem alkotói misszió. És innen már sajnos logikus lépés arra a következtetésre jutni, hogy a könyv a film nélkül, ha be is futja azt a sikerszériát, amit anno önjogán elért, mostanra talán már elfeledett színfoltja lenne a hatvanas-hetvenes évek Amerikai irodalmi életének.

Csalódásnak nem nevezném, nem volt a Szerelmi történet rossz, de jó sem. Nem éreztem vele kapcsolatban szinte semmit.

Európa, Budapest, 1982
138 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630723573 · Fordította: Kada Júlia
KönyvMoly_1989>!
Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

Nálam az abszolút etalon.
Semmi csicsa, semmi túlírás vagy ömlengés. Egy igazi, hétköznapi szerelmi történet, amely szereplői akár mi is lehetnénk.
Egyszerűen nagyszerű. Imádom….
Ajánlom a filmet is, igazi sírós élmény, azzal a szívszaggató zenéjével.

Sippancs P>!
Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

Tegnap filmeztem, ma olvasok. Nem tudom, hogy melyik volt előbb, a film vagy a könyv, de ha az utóbbi, ennyire könyvhű filmfeldolgozást én még életemben nem láttam.

Egy csodás, letisztult, egyszerű szerelmi történetről szólt ez a könyv, amelynek pont abban rejlett a varázsereje, hogy minden sallangtól, felesleges szócsépléstől, drámától mentes volt. Azt ugyan nem állítom, hogy a legek között a helye, de biztos, hogy még sokszor olvasni fogom.

clarisssa P>!
Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

Tudom, nem divat manapság szeretni ezt a történetet, de nekem mégis ez az egyik kedvencem. A filmet már számtalanszor láttam, legelőször még óvodás koromban. Na persze nem sokat értettem meg akkor belőle, de a hóangyalkázás például egészen biztosan nagy hatással volt rám, a főszereplő lány pedig hasonlított anyukám lánykori fényképeire… Apukám már akkor sem rajongott azért, ha olyan filmet nézünk, amit már (elmondása szerint) hatszázhuszonötször láttunk, mi meg persze már akkor is kifejtettük neki, hogy vannak olyan történetek, amiket akárhányszor újra lehet nézni. És általában újra is nézzük, mert ketten vagyunk egy ellen. Az egyik ilyen közös videózáskor (és apukám leszavazásakor) hangzott el tőlem a következő mondat:
– Édesanya, ugye, mi nők a romantikát szeretjük?
Körülbelül 6 éves lehettem. Megjegyzésem azóta is a családi legendárium része.

A filmet tehát rengetegszer láttam már, és egy idő után meg is értettem. Tiniként már kikiáltottam a kedvencemnek és természetesen jó nagyokat bőgtem rajta mindig. A könyvet viszont most olvastam először, de már az elején tudtam, hogy szeretni fogom. Adott volt az ismerős történet, de kicsit mégis olyan volt, mintha a kimaradt jeleneteket is hozzátehetném most. Még az sem zavart, ami nem teljesen ugyanúgy történt itt, mint ahogy a képernyőn szokott. Pörgős és szerintem totál giccsmentes „szerelmi történet”, szuper párbeszédekkel. Nem teljesen értem, miért sírtam rajta most jobban, mint amennyire a filmen szoktam, de talán az írott forma mélyebben meg tudott érinteni.
Imádom. Menthetetlenül beleszerettem. Olyan egyszerűen meséli el a legfontosabb dolgokat… Az az egy bizonyos mondat (https://moly.hu/idezetek/227454) pedig már gyerekkorom óta valahol nagyon mélyen a részemmé vált.

Európa, Budapest, 1982
154 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630742608 · Fordította: Kada Júlia
K_A_Hikari P>!
Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

Anyukám is szerette, amikor annyi idős volt, mint én. Gondoltam annyira nem foghatok mellé, ha elolvasom.
Hát nem is tudom, valahogy többre számítottam.
Nekem nagyon rövid volt, és emiatt túl gyorsnak éreztem a cselekményt is, néhány helyen kidolgozhatták volna részletesebben is. Mélyebb gondolatokat is el tudnám volna viselni Oliver-től, elvégre nem is kis általános iskolás. Jenny talán egy fokkal jobb volt ilyen téren, de még őt is gyengének éreztem.
A szülőkkel való kapcsolatot szintén kiforratlannak éreztem, pedig sokkal több hangsúlyt is kaphattak volna.
Ennek ellenére mégis volt valami különleges a könyvben, ami megfogott és kellemes kikapcsolódást nyújtott, nem bántam meg, hogy elolvastam.
Filmben is meg fogom nézni mindenképp. :)

Panelmacska>!
Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

Minimalista. Egyetlen fölösleges szó, sem központozási jel nincs benne. Semmi manír, semmi púder. Nem ömlengős, nem terjengős. Nagy sorskérdések benne, de nincs túlspirázva. Könnyed eleganciával az író rövidre zárja azt, amit mások több tucatnyi oldalon keresztül feszegetnének. Mégis a ki nem mondott szavak csöndje igen hangos. Nem hatásvadász, nem akar lenyűgözni. Pont ezért, vagy ennek ellenére hatásos és lenyűgöző. Tökéletes.

Angele>!
Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

"Mit mondhat el az ember egy huszonöt éves lányról, aki meghalt?

Ezt a részt kívülről tudtam és tudom azóta is.

Constellation>!
Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

A fülszöveget és az első jelenetet fejből tudom! Egyszerűen imádom Jenny karakterét, nálam abszolút ott van a top főhősnők listáján! A közepe nekem kicsit lapos volt, tudom, hogy elvileg a szülői kapcsolatokról is szól a könyv, mégis úgy éreztem, mintha csak felesleges dumát hallgatnék, helyette inkább még egy olyan jelenetet olvastam volna, ahol Jenny fiúkának hívja Olivert :D
A vége aztán ismét tetszett, és még ha nem is sírtam, azért rendesen elszomorított. Jó kis könyv ez, csak ne lenne olyan nyálas ponyvaregény-jellegű az összes borítója! :'(

Lipe>!
Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

Nem első olvasás. Valamikor régen, lánykoromba olvastam már. Nem tudom pontosan mi változott azóta, de tény hogy akkor nagyon tetszett, most viszont szinte semmilyen hatással nem volt rám. Egy délután alatt elolvastam és ennyi.

adrienn_szucs>!
Erich Segal: Szerelmi történet – Love Story

Előre szólok, elfogult vagyok :D. Legszívesebben 10 csillagot adnék. A film az egyik kedvencem, legalább 25x láttam, és nem tudom megunni, évente egyszer újranézem. Ezért is furcsa, hogy a könyvre eddig nem került sor, azonban most pótoltam. Borítékolható volt, hogy most is sírni fogok, 3-szor, akárcsak a filmen spoiler, és így is történt. A film azon kevesek egyike, amely szinte tökéletes könyvadaptáció, egy – nem is pici- részeltet eltekintve, amit nem is nagyon értek, hiszen így spoiler. Nem tudom, miért érint meg ennyire minden egyes alkalommal; talán azért, mert egy egyszerű hétköznapi, kliséktől mentes szerelem ez, amely bármelyikünkkel megtörténhet, ha elég szerencsések vagyunk :). Imádtam a két főszereplőt, szerintem tökéletesen lettek kiválasztva a szerepre, így persze olvasva is velük pörgött a történet a fejemben. Mindenképpen ajánlom a könyvet, illetve a filmet is :).

Tiger205>!

Mit mondhat el az ember egy huszonöt éves lányról, aki meghalt? Hogy szép volt. És okos, mint a nap. Hogy szerette Mozartot és Bachot. És a Beatlest. És engem. Egyszer, amikor éppenséggel egy kalap alá vett ezekkel a zenei példaképekkel, és megkérdeztem, mi a sorrend, mosolyogva azt válaszolta: betűrend szerinti. Akkor én is mosolyogtam. De most csak ülök és töprengek, vajon a keresztnevemen sorolt be – mikor is csak Mozart kullog utánam –, vagy a vezetéknevemen, mikor is beékelődöm Bach és a Beatles közé. De az első nem lehetek semmiképp, s ez valami ostoba okból pokolian dühít, mivel világéletemben azt képzeltem, hogy nekem mindenben az elsőnek kell lennem. Tudják: családi örökség.

lepsenyigabi>!

Ha az ember szeret valakit, akkor semmi szükség arra a szóra: „sajnálom”.

Kapcsolódó szócikkek: IV. Oliver Barett · Jenny Cavilleri
Mary>!

Ahhoz, hogy az ember győzni tudjon, hozzátartozik, hogy tudjon veszíteni is.

Tiger205>!

– Te, Oliver, mondtam már, hogy szeretlek? – kérdezte.
– Nem, Jen.
– Miért nem kérdeztél?
– Őszintén szólva, nem mertelek.
– Kérdezz most!
– Szeretsz, Jenny?
Rám nézett, és egyáltalán nem éreztem kitérő válasznak, mikor azt kérdezte:
– Mit gondolsz?
– Igen. Azt hiszem. Talán…
Megcsókoltam a nyakát.
– Oliver?
– Tessék?
– Én nemcsak szeretlek…
Te jóságos ég, mi lesz ebből?
– Én nagyon szeretlek, Oliver.

Nilla IP>!

– Ez nem tetszik nekem – mondta.
– Micsoda?
– Az, hogy tetszik nekem.

Aquarius>!

– És mitől vagy olyan fene okos? – kérdeztem.
– Például nem ülnék le veled egy kávéra.
– Tudod, mit… meg se hívnálak.
– Hát, látod – felelte –, ezért vagy ostoba.

Aquarius>!

– Ebből is látszik, hogy nem vagy egészen normális.
– Nahát… azt akarod mondani, hogy te igen?
– Egy frászt, fiúka. Gondolod, hogy ha az volnék, veled járnék?

Milli>!

– Megállj… – félbeszakította a mentegetőzésemet, aztán nagyon csendesen azt mondta: – Ha az ember szeret valakit, akkor semmi szükség arra a szóra: „Sajnálom.”

13. fejezet

Mary>!

Ha az ember szeret valakit, akkor semmi szüksége arra a szóra, hogy „sajnálom”.

Szerelmi történet sorozat · Összehasonlítás

Ezt a könyvet itt említik