A ​Papalagi 16 csillagozás

A tiaveai Tuiavii törzsfőnök beszédei
Erich Scheurmann: A Papalagi

Tuiavii, ​a polinéz törzsfőnök szakértő: mindent tud a fehér emberről, vagyis az ő nyelvén a Papalagiról. Sok jót azonban nem mesélhet róla. Hiszen a fehér ember szomorú kőfülkékben él, és nappal a kőkunyhók közötti szűk résekben járkál. Végtelen szenvedéllyel gyűjt dolgokat, mégis minél több van neki, annál szegényebb. Még az egyébként szórakoztató gondolkodást is annyira túlzásba viszi, hogy szinte már csak a feje él, az összes többi érzékszerve pedig szunnyad.
A kétméteres, rendkívül erős testfelépítésű, mégis szelídséggel teli férfiú, Tuiavii, a tökéletes ellentéte a túlcivilizált modern embernek. Az ő meglátásai tartanak görbe tükröt elénk. A látványon kacaghatunk. A törzsfőnök megfogalmazásai pedig oly világosak, hogy egyes országokban a 12–14 év közötti korosztály számára még kötelező olvasmányként is feladják – hogy önkritikát tanuljon az ifjúság, no meg az eltérő kultúrák iránti toleranciát.
Erich Scheurmann a polinéz szigetvilágról készült könyvet írni, ezért… (tovább)

Eredeti cím: Der Papalagi. Die Reden des Südseehäuptlings Tuiavii aus Tiavea

Eredeti megjelenés éve: 1920

Typotex, Budapest, 2018
144 oldal · ISBN: 9789632799360 · Fordította: Tax Ágnes
Typotex, Budapest, 2018
144 oldal · ISBN: 9789632799360 · Fordította: Tax Ágnes

sophie P>!

Erich Scheurmann: A Papalagi A tiaveai Tuiavii törzsfőnök beszédei

Hááát … én valami sokkal viccesebb, lazább dologra számítottam. Ennél sokkal, de sokkal görbébb tükörre, groteszkre, mint amilyen mondjuk az Istenek a fejükre estek volt. Dehát itt szó sincs ilyesmiről, ennek a fele sem tréfa, helyezkedjünk tehát vissza 1920-ba, plusz nézzük meg, pontosan mit jelent az a szó, hogy „hoax” (mármint aki eddig nem tudta volna, mint pl én), és ne vegyünk semmit túl komolyan.

Szóval végül nagyjából jól szórakoztam. Például az idővel tényleg mit össze nem bajlódunk. Meg az újságok is, amiket megírnak, meg amiket nem. És a mozis rész … !:) Hogy néz ki egy teremnyi néző szemből nézve, mondjuk egy rémes jelenetnél, különösen ha némafilmről van szó, és még zongorista csinálja az aláfestő zenét. Lehet aztán ezt továbbgondolni is, modernebb időkre: mondjuk nézzünk végig egy zsúfolt gyorsétkezdén, ebédidőben. Esetleg egy székre felállva még jobb. Furák tudunk lenni néha, nem kell ahhoz feltétlenül egy törzsfőnök, hogy ez kiderüljön, csak könnyebb, ha ráfogjuk

Erich Scheurmann: A Papalagi A tiaveai Tuiavii törzsfőnök beszédei

Nagyon elgondolkodtató volt az, amit olvastam. Az, hogy egy törzsfőnök hogy lát minket, sokat mondhat el a kultúránkról (ahogy az övéről is). A legegyszerűbb dolgokat is más szemszögből mutathatta, megnézhettük, néha mennyire lehetetlen is az emberi faj, és mennyire ellentmondásos is Európa néha.
Külön érdekessége volt a nyelv: teljesen más a kifejezőrendszerük, teljesen más szavakat is használnak emiatt, így a mi dolgainkra, eszméinkre nincsenek szavuk, ellenben az ő szavaik ilyenkor egyfajta értékítélet is (főleg a pénznél vagy a dolgoknál lehetett ezt látni). Azt is furcsa volt látni, mennyire más értékek, és értékrendszerek mellett gondolkodnak az embereket. Kinek mi a fontos, a követnivaló, a jó (vagy éppen a rossz)
Elgondolkodtató olvasmány, én mindenképpen ajánlom, mert nagyon jó, sokoldalú, szép, és mégis kifejező. Gyorsan olvasható, rövid, de tömény olvasmány (a legpozitívabb értelemben)

tizkicsikonyv>!

Erich Scheurmann: A Papalagi A tiaveai Tuiavii törzsfőnök beszédei

Egyszerre szórakoztató (bár nem azon a könnyesre nevetős módon) és szomorú. Mert igaz. Rémes, hogy mennyire felszínessé váltunk mi, emberek, mennyire megfeledkeztünk a valóban fontos dolgokról, és kergetünk olyasmiket, amiktől egyáltalán nem leszünk boldogabbak, csak gördítjük saját magunk elé az újabb és újabb akadályokat. A könyv a kikapcsolódás mellett egy könnyed kis pofonkát is ad tehát, csak amolyan játékos módon, miközben mégis érezzük, hogy teljesen jogosan.

Bővebben itt: https://tizkicsikonyv.blogspot.com/2018/08/a-papalagi.html

Nagy_Barna>!

Erich Scheurmann: A Papalagi A tiaveai Tuiavii törzsfőnök beszédei

A csillagos értékelés nálam leginkább a szemléletformáláshoz kötődik: mennyire adott új nézőpontot, aha-élményt, tanulságot egy könyv. Tuivaii törzsfőnök beszédeinek tükre a „fehér európai” emberről szerintem abszolút ebbe a kategóriába esik. Teljesen más megvilágításba helyezi a kultúránkban alapvetésnek gondolt dolgokat. A mi nézőpontunk szerint tudatlan és képzetlen törzsfőnök a maga módján egész jól megérti a civilizációnkat, de egyúttal nagyon találóan rámutat, hogy nem feltétlenül állunk mindenhez bölcsen. Hasznos egyszer ilyen szemüvegen keresztül nézni magunkra.

kman1986>!

Erich Scheurmann: A Papalagi A tiaveai Tuiavii törzsfőnök beszédei

Irodalmi értéke nem sok van, de érdemes elovlasni, nagyon tanulságos és valóban kötelező olvasmánnyá kellene tenni, persze nem irodalom órán.

bodr>!

Erich Scheurmann: A Papalagi A tiaveai Tuiavii törzsfőnök beszédei

Nálam sajnos nem talált be a humora, pedig nyitott voltam a témára. Kár érte.

annicsku>!

Erich Scheurmann: A Papalagi A tiaveai Tuiavii törzsfőnök beszédei

Itthon is lehetne kötelező olvasmány!

Constantinus_A_P I>!

Erich Scheurmann: A Papalagi A tiaveai Tuiavii törzsfőnök beszédei

Szembesítő, elgondolkoztató olvasmány. Olvasás közben többször úgy éreztem, nem lehet már jobban arcon törölni a civilizált embert a szemébe mondott igazságokkal. De még csak tudta fokozni a kiváló törzsfőnök.
Kiolvastam, aztán vettem 10 darabot és osztogattam az arra érdemeseknek. Ezt vedd úgy hogy Neked is el kellene olvasnod!

Molymacska P>!

Minden dologból, amiből egy is elegendő, sok dolgot csinál.

Molymacska P>!

A Papalagi, akár a kőládákban, akár falvakban él, többnyire mindent jónak talál úgy, ahogy van.

Molymacska P>!

Csak egyetlen dolgot találtam, amiért Európában még nem kell pénzt adni, és amivel mindenki annyit foglalatoskodhat, amennyit akar: a levegővétel. De azt hiszem, hogy csak megfeledkeztek erről, és nyugodtan állítom, hogy ha meghallanák a szavaimat Európában, azonnal kerek fémeket és nehéz papírokat kérnének még ezért is. Mert minden európai újabb lehetőséget keres, hogy pénzt követelhessen.

Molymacska P>!

Nem mindenki dolgozik sokat, akinek sok pénze van. (Persze mindenki sok pénzt szeretne magának, munka nélkül.)

Molymacska P>!

Így aztán Európa egyik felének sokat és koszosan kell dolgoznia, míg a másik fele keveset vagy egyáltalán nem dolgozik.

Molymacska P>!

Higgyétek el nekem, hogy Európában vannak emberek, akik a tüzes botot a saját homlokukhoz tartják, és megölik magukat, mert inkább nem akarnak élni, mint dolgok nélkül élni.

Molymacska P>!

És ha akár száz gyékénye van is, egyet sem ad belőle annak, akinek egy sincsen. Hanem inkább még hibáztatja is és szemrehányásokkal illeti amiatt, hogy nincs neki.

Molymacska P>!

Hogyan tudna kedves lenni nekem egy kenu vagy egy bunkósbot, amit egy gép faragott ki, egy élettelen, hideg gép, ami nem képes beszélni a munkájáról, nem mosolyog, amikor befejezi, és nem tudja elvinni az anyjához vagy apjához, hogy ők is vele örüljenek.

Molymacska P>!

Mindenről tudósítani akar, ami egyik naplementétől a másikig az országban történik. Nagyon nehezen viseli, ha valami kimarad.

Molymacska P>!

Mi azért voltunk rosszak, és azért vett bennünket körül a sötétség, mert nem ismertük a fényt. A Papalagi viszont ismeri a fényt és mégis sötétségben él, és rossz.