Állomás ​a horizonton 6 csillagozás

Erich Maria Remarque: Állomás a horizonton

Remarque ​első sikere, a Nyugaton a helyzet változatlan című regényének megjelenése után eleinte elhallgatta korai publikációit, később pedig „ifjúkori bűnök” felkiáltással intézte el a dolgot. Kötetünkben három ilyen „ifjúkori bűnt” jelentetünk meg, abban a reményben, hogy e három, eddig ismeretlen Remarque-regény sem okoz majd csalódást a szerző rajongóinak.
Mindháromnak – ahogyan azt Remarque-tól már megszokhattuk – érdekes, fordulatos a cselekménye, amelyet élő, eleven figurák szőnek-fonnak érdekes, néha egzotikus környezetben.
Az álomzug külön érdekessége, hogy önéletrajzi regény, a szerző saját fiatalságát, indulását, művészbarátai társaságát örökíti meg. Az „álomzug” pedig nem más, mint atyai jó barátjának, mentorának lakása, ahol a fiatal, induló művészek otthont és lelki támaszt találtak.
A Gam a Remarque későbbi regényeiből már jól ismert, vonzó, nyugtalan nő története, aki Indiától Afrikán át, a leggyönyörűbb, legegzotikusabb tájakon keresi a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1928

Aquila, Debrecen, 2000
506 oldal · ISBN: 9637691015 · Fordította: Tandori Dezső

Zsuzsi_Marta>!
Erich Maria Remarque: Állomás a horizonton

Remarque – rajongónak tartom magam, szinte valamennyi regényét olvastam, és mindegyik mély nyomot hagyott bennem, mindegyiket megszerettem, akárcsak – általuk – szerzőjüket.
Így ezek a pozitív élmények segítettek azt a csalódást kompenzálni, amit ez a három kisregénye jelentett. Ahogy a fülszövegben írták, abban a reményben tették őket közzé, nem okoznak csalódást a rajongóknak. De mégis. És találóan aposztrofálta őket az író utólag: „ifjúkori bűn”-nek, tényleg az első szárnypróbálgatásnak lehetünk tanúi, ha belefeledkezünk ebbe a három kalandtörténetbe.
A három közül a címadó Állomás a horizonton tetszett talán legjobban, ez 1927-28-ban jelent meg először. Picit engem későbbi művére, a Hiába futsz-ra emlékeztetett, azt már sokkal jobb, kiforrott stílusban írta, de ez sem volt élvezhetetlen, inkább terjengősnek, túlírtnak tartom.
Legkevésbé az 1924-es alkotása, a Gam tetszett a három közül, a szereplő személye igen irritáló volt; a sorrendben első: Álomzug (1920) főszereplője Fritz Schramm, a festő, akinek parányi lakása jelentett egy biztos kis „szigetet” az ifjú művészek számára, Ernst pedig magát a fiatal Remarque-ot jeleníti meg előttünk. Itt is nagyon terjengős, cirádás mondatokat olvashatunk, ami szerencsére a későbbi, igazi és kiteljesedett Remarque -tól már szokatlan lett volna, mint pl: Ahogy beléptek, a barna tetőtérben már az alkonyat álmodott rózsaillatosan. Elbűvölve álltak meg mindketten. Az alkonypír utolsó színei hulltak aranylón Beethoven komoly vonásaira, a köveken és kagylókon mesefények szikráztak, világítottak.(28.oldal).
Világhírű művét, a Nyugaton a helyzet változatlan-t nem sokkal később, 1929-ben írta és szerencsére, teljesen más stílusban, átváltva egy komolyabb, szebb és igényesebb kidolgozásra, amely olyan igazi Remarque-os, és ami az ezt követő regényeit jellemzi, és ami miatt igazán szeretjük őket olvasni.
Akik eddig még nem olvastak az írótól, ne ezzel a kötettel kezdjék a vele való ismerkedést.

blianhun>!
Erich Maria Remarque: Állomás a horizonton

3-2-4, az átlagban három csillag… Gam őnagyságához kellett az állóképesség.

szabics22>!
Erich Maria Remarque: Állomás a horizonton

Remarque három korai regénye olvasható a könyvben…S bár én Remarque rajongónak tartom magam, nekem nem igazán tetszett.
Az Álomzug az író ifjúkori éveibe vezet. Inkább egy hosszabb elbeszélés amiben egykori mentorának állít emléket. Középszerű kissé avittas írás, mai szemmel. A Gam-ot én egyáltalán nem élveztem, egy kissé nihilista,nagyvilági nő története…
Az igazi csemege a könyv végén van, az Állomás a horizonton. Ez már igazi Remarque! A 20-as évek autóversenyeibe vezeti az olvasót, olyan helyekre amik mai is az autóversenyek klasszikusai : Monte-Carlo, Monza, Szicilia. Sok szerelemmel és kalanddal. Az akkori autóversenyzők igazi hősök voltak és mellette gentlemann-ok is.
Összeségében közepes, de Remarque rajongóinak ajánlott olvasmány!