A ​katona 2 csillagozás

Erich Maria Remarque: A katona

A háború utolsó két évében a harcmodor technikai fejlődése olyan elképesztően ugrásszerűen fejlődött, hogy az egyes ember élete teljességgel a véletlentől vált függővé. A hadseregek sok katonája, akik szinte tökéletesen felőrlődtek a lövészárkokban, az állóháború két vagy három éve alatt alig kerültek szemtől szembe az ellenséggel, a foglyok kivételével, akiket valamely döntő eljárás után ejtettek. A régi, hősies értelemben vett háborús dicsőség megszűnt létezni.
A háború értelmetlen borzalommá vált, amelyben a gépi erők széthúzzák, agyonsújtják és szétdarabolják az embert. A lövészárokban lapuló embernek nincs mit tennie, mint hogy passzív beletörődéssel megvárja, eltalálja-e a harci szer vagy sem, ugyanúgy, ahogy bajtársainak százait és ezreit eltalálta; és ha éppen előbújhat az árokból, az nem személyes bátorságának köszönhető, csupán jó csillagzatának, jósorsának.

Eredeti cím: Ein Militanter Pazifist

Merényi, Budapest, 1995

Bla IP>!
Erich Maria Remarque: A katona

Ennek a könyvnek eredeti tükörfordítású címe: „Egy militáns pacifista”, ami tán Egy harcos békeszerető-nek fordítható. Egy a náci Németország számára kényelmetlen szerző, Remarque gondolatai és vallomásai, aki egész életében elkötelezte magát a háború és a militarizmus ellen, valamint az emberség és a szeretet érdekében. Az itt publikált szövegek, interjúk, saját műveihez fűzött kommentárok, recenziók és politikai esszék átfogó betekintést nyújtanak Remarque gondolkodásába és egyúttal századunk történelmének tükrét is jelentik.
Ugyanakkor a Merényi kiadó, amely már más Remarque kiadványnál sem állt a helyzet magaslatán, az olvasóközönség elvárásait tekintve egy nem kevéssé félrevezető címmel kísérelt meg a szerző nevére építve nagyobb bevételre szert tenni, de korrektorra sajnálták a pénzt.
A kötet mindenképp tanulságos abból a szempontból, hogy rámutat: kiadója már az új hatalom felé parírozó piaci magatartására, s hogy milyen nyomást gyakorolt Remarque-re, hogy a „Nyugaton a helyzet változatlan” című kötetében tompítsa az értelmetlen és borzalmas háborút önmagában elítélő véleményét, amelyet – a németség érdekében – évtizedeken keresztül magyarázni kényszerült.
Nekem nem tetszett, mint hiánypótló kiadvány…