Till ​Eulenspiegel 10 csillagozás

Erich Kästner: Till Eulenspiegel

„…Hatszáz évvel ezelőtt, még a középkorban élt egy cirkuszi bohóc, aki keresztül-kasul vándorolt Németországon, és ahová csak betette a lábát, ott addig halmozta a csínyeit, míg köd nem borult honfitársai agyára. Volt pék, cipész és szabó, toronyőr, jövendőmondó és orvos, kovács, szakács és lelkész, asztalos, hentes, fűtő és egyetemi professzor. Alig volt foglalkozás, amibe bele ne kapott volna, ám érteni egyikhez sem értett. Ezt a bohócot Till Eulenspiegelnek hívták. Nem cirkuszban lépett föl, hanem az élet porondján. Mindig ő nevetett utoljára. Se szeri, se száma a történeteknek amelyeket róla meséltek és a régi könyvekben feljegyeztek.”

A Tillről szóló számtalan történet közül Erich Kästner is kiválogatott és átdolgozott tizenkettőt, ő mutatja be nekünk a vidám szélhámos életét.

Eredeti megjelenés éve: 1938

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Erich Kästner mesél Móra

Móra, Budapest, 2012
64 oldal · ISBN: 9789631191875 · Fordította: Rónaszegi Éva · Illusztrálta: Walter Trier

Till Eulenspiegel

kratas P>!
Erich Kästner: Till Eulenspiegel

Azt hiszem kijelenthető, hogy ami még majdnem 100 éve vicces volt, az már nem feltétlenül az manapság… de hát elvadultunk egy kicsit na, felgyorsult minden és szegény Till történetei bár kétségkívül mókásak, de azért maximum a halvány mosolyra jók. Azért a szamár olvasásra tanítása kiemelkedett a többi közül :)

Csoszi>!
Erich Kästner: Till Eulenspiegel

Nekem ez most nem tetszett. Till Eulenspiegel a németek népi hőse. A gyerekeknek szóló feldolgozás 12 történetből. Megtudhatjuk, hogy hősünk rengeteget vándorolt, és hogyan tette lóvá Till a honfitársait. Némelyik csíny vicces, némelyik meglehetősen bárgyú. Till egyébként mindenhez értett, és semmihez se.

Móra, Budapest, 2012
vorosmacska>!
Erich Kästner: Till Eulenspiegel

Rövid kis könyvecske a németek tréfás népi hőséről, Till Eulenspiegelről. Kastner átdolgozása gyerekeknek ideális, rövid, könnyen olvasható történeteket tartalmaz, amik tökéletesek arra, hogy némi képet kapjanak, ki és milyen figura is volt Till.
Köszönet @Ákos_Tóth-nak, hogy felhívta a figyelmemet a lelkes és érdeklődő felnőtteknek szóló, 6-700 oldalas verzióra, Charles de Coster könyvére: https://moly.hu/konyvek/charles-de-coster-thyl-ulenspiegel.

lenne P>!
Erich Kästner: Till Eulenspiegel

Sajnos csak ízelítő ez a könyv a középkori német világról. Szívesen olvastam volna még Tillről.

Spießbürgerin P>!
Erich Kästner: Till Eulenspiegel

Ezt biztosan nem olvasnám fel gyereknek: legitimálja és túlságosan mutatja az alkoholizmust. Aztán ez az Eulenspiegel úgy viselkedik mint egy liberális kapitalista. Ezért nem is olyan vicces, mert egyszerűen nagyon kihasználó.
De, Kästner nagyon tud írni :)

Silvia>!

Remélem, azok is tudják, mi a bohóc, akik közületek még soha nem voltak cirkuszban.

Kapcsolódó szócikkek: cirkusz
Silvia>!

Ezt a bohócot Till Eulenspiegelnek hívták. És a csínyeken kívül egyetlen dologhoz értett: a kötéltáncoláshoz. Ám nem volt kedve hozzá, hogy cirkuszban vagy országos vásárokon lépjen fel. Nem azt akarta, hogy rajta nevessenek, inkább ő akart másokon nevetni.

7. oldal, Kedves Olvasó! (Móra, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: Till Eulenspiegel
Silvia>!

[…] nem cirkuszban lépett föl, hanem a való élet porondján.

8. oldal, Kedves Olvasó! (Móra, 2012)

lenne P>!

– Vigyen el az ördög! – kiáltotta a gróf felháborodottan. – Vagy akasszalak fel?
– Azt azért ne! – szólt Till. – Ezt sem bírná ki az egészségem!

40. oldal, Hogyan lett Eulenspiegel toronyőr