Május ​35. 363 csillagozás

avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol
Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35. Erich Kästner: Május 35.

Május 35-én az ember mindenre el lehet készülve. Így aztán semmi csodálatos sincs abban, hogy Ringelhuth gyógyszerészt és unokaöccsét, Konrádot az utcán megszólítja egy fekete ló, felmegy a lakásukra kockacukrot enni, majd az egész társaság bebújik az előszobaszekrénybe, és néhány óra múlva a Csendes-óceán szigetvilágába érkezik. Közben megtekintik Eldorádót, eljutnak a fordított világba, ahol a szülők járnak iskolába, s a gyerekek oktatják őket. A Csendes-óceánnál egy valódi törzsfőnök és egy pepita bőrű kislány látja vendégül őket. Sok-sok érdekes, mulattató kaland után hazatérnek, s nagyon csodálkoznak, hogy Konrád szülei nem hiszik el kalandjaikat. Persze, ők nem vették észre, hogy mindez május 35-én történt…

Eredeti megjelenés éve: 1932

Móra, Debrecen, 2016
124 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634154198 · Fordította: Fenyő László · Illusztrálta: Horst Lemke
Móra, Budapest, 2014
118 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631196696 · Fordította: Fenyő László · Illusztrálta: Horst Lemke
Móra, budapest, 2012
128 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631192261 · Fordította: Fenyő László · Illusztrálta: Horst Lemke

hercegnő

Erich Kästner: Május 35. avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol

Kästner úgy mesél a gyerekeknek, hogy a felnőttek is jól szórakoznak, és úgy fest görbe tükröt a világról a felnőtteknek, hogy a gyerekek is értik. A Május 35. egy olyan történet, melyen nem fogott az idő. Humoros, elgondolkodtató, szívet melengető.

Hintafa P

Erich Kästner: Május 35. avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol

Írhatnám az író értékeléséhez is, de inkább majd jól bemásolom az összes kedvenc könyvünkhöz, hogy Erich Kastnernek mindig van egy jó ötlete. Ebből pedig egyenesen következik, hogy mindig jó ötlet a könyveit olvasni. Mi ezt fogjuk tenni.

deardurr

Erich Kästner: Május 35. avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol

Ez egy nagyon-nagyon jó könyv! És nem csak gyerekek lehetnek a célközönsége, ahogy a gyerek-könyvtáros kisasszony – felháborodva, de nagy kegyesen mégis megengedve, hogy kivegyem – mondta.
Nagyon jókat mulattam az olvasása közben és feltételezem ugyanilyen jó lehetett megírni is ezt a történetet. Kästnertől mindig jókedvem lesz. Meg kell vennem, mert hogy én ezt a gyerekeimnek esténként olvasni akarom, az biztos! – a könyvtáros meg őrizgesse a célközönségének!

rohanoazis P

Erich Kästner: Május 35. avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol

Amikor megnyomtam a gombot: “befejezem”, arra gondoltam, hogy nem. Ezt a könyvet – Kästnert általában – az ember nem fejezi be. Időnként leteszi, aztán, ha lehet, gyorsan felveszi újra. Mert jó a léleknek a derű, a könnyeség és emberség. Ebben a randa korban valami, ami kicsit, csak épp hogy!, felemel, minden szentimentalizmus nélkül.
Konrádnak szegénynek, mert jól megy neki a matek, a Csendes-óceánról kell fogalmazást írnia. De, mivel Ringelhuth bácsi és Konrád minden csütörtök délután bolondságokat művel, ráadásul ez a csütörtök május 35-re esik, hát Negro Kaballo, a kiérdemesült cirkuszi ló hátán elgörkorcsolyáznak az egyenlítőhöz, így Konrád fogalmazás-problémája megoldódik.
Legkedvesebb részem gyerekkorom óta Eldorádó volt, most mégis álljon itt egy rövid idézet máshonnét:

“két méter széles acélszalagot pillantottak meg, amely messzire benyúlt a tengerbe, és éppen olyan végtelennek látszott, mint maga az óceán. Majdnem olyan volt, mint egy keskeny utca, amely átvisz a tengeren, vagy mint egy nyaláb holdsugár, amely éjjelente a vízen tükröződik. Ezen az acélszalagon, nem messzire a parttól, magányos asszony állt, kezében kefével, és súrolt.
– Mit csinál maga itt? – kérdezte a bácsi.
– Súrolom az Egyenlítőt – felelte az asszony.
– Micsoda? Ez az Egyenlítő? – kiáltott fel Konrád, és hitetlenül mutatott az acélszalagra.
– És mi a csudának súrolja fel ezt az izét? – kérdezte a ló.
– Három napig monszun volt – felelte a súroló asszony. – Toronymagas hullámok csapkodtak, és ma reggelre berozsdásodott az Egyenlítő. És én most lesúrolom a rozsdát. Mert ha beleeszi magát, megrepedhet az Egyenlítő, és akkor széteshet a földgolyó.
– Legjobb volna, ha bekenné ezt a hülye Egyenlítőt míniummal – tanácsolta a ló. – Akkor nem fogná a rozsda.
– De csak hadd rozsdásodjon egy kicsit – felelte az asszony. – Különben elvesztem az állásomat.”

(A végére idebiggyeszteném, hogy ez a könyv NEM fantasy, nem fantasztikus, egyszerűen gyerekregény és ifjúsági, és felnőtt, szóval, pusztán jó.)

Boglinc P

Erich Kästner: Május 35. avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol

Annak ellenére, hogy A két lottit utáltam, ezt a könyvet már akkor el akartam olvasni, amikor 10 évesen egy falatkányi beleolvasót kaptam kézhez.
Nem is volt kérdés, amikor felnőtt fejjel a könyvtári kiárusításon szembe jött velem, hogy haza fogom hozni.

Nem tudom, gyerekként mennyire tetszett volna, az a hajó már elment, de felnőttként én igen jókat derültem rajta. Tudom, tudom, képtelenség, meg őrültség, de számomra szórakoztató volt.

Egy kicsit Alice jutott eszembe róla, mert a maga bolondságával az is sok kritikát kapott én mégis szerettem.

Nagyon aranyos, vicces és nem mellesleg igen elgondolkodtató történet, de szerintem a mai gyerekek már teljesen máshoz vannak szokva. Ettől függetlenül persze bátran ajánlom. Főleg a Konrádhoz hasonló fantáziátlan embereknek, hátha… :P

Ja, és még valami. A rajzok eszméletlen jók benne! :D

Móra, Budapest, 1982
132 oldal · ISBN: 9631129179 · Fordította: Fenyő László · Illusztrálta: Horst Lemke
Boritek70 P

Erich Kästner: Május 35. avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol

Gyerekkorom egyik kedves olvasmánya volt. Igaz, sok év távlatából a tejszínhabos uborkasaláta (ez valamiért mély nyomokat hagyott bennem), a görkorcsolyás ló, a guruló házak, a padban ülő rossz szülők és a kockás kislány ködlött fel összesen, így jó volt feleleveníteni, hogy kisebbik fiam rajzos olvasónaplójához kellő átéléssel tudjak ihletet adni.
Tipikusan az a könyv, ami más-más rétegben szól gyerekhez és felnőtthöz, és mindegyiknek tud élményt adni a maga módján.

Erich Kästner: Május 35. avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol

Fantáziadús, kedves történet, valamiért mégis most sem lett a kedvencem.

Móra, Budapest, 2010
118 oldal · ISBN: 9789631187137 · Fordította: Fenyő László · Illusztrálta: Horst Lemke
budvigszandi P

Erich Kästner: Május 35. avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol

Az új év eleji pihenések közepette véletlenszerűen választottam vagyis Andris választotta nekem az otthoni könyvek közül a Május 35-öt. Egy ideje már nem olvastam mesét, de erre nem is mondanám, hogy amolyan átlagos mese. Felnőtt fejjel is abszolút élvezhető, humoros, néhol még kicsit elgondolkodtató is. Olvasás közben megint gyereknek éreztem magam, de nem éreztem, hogy túl „buta” vagy – a szó rossz értelmében – gyerekes lenne. Kedves és vicces kis történet. Már csak úgy lett volna érdekesebb, ha kiskoromban is olvastam volna, most pedig a mögöttes dolgokat is megértettem volna pluszban :D

Rézangyal

Erich Kästner: Május 35. avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol

Görkorcsolyázó ló, pepita kislány, végigsétálható egyenlítő, játékkatonákkal játszó híres hadvezérek, serpenyőbe tojó tyúkok… stb. Május 35 klasszikus, tessék mindenkinek elolvasni, még akkor is, ha Konrádnak csapnivaló a hejesírása…ohhh… pardon, a helyesírása.

Jaina

Erich Kästner: Május 35. avagy Konrád a Csendes-óceánhoz lovagol

Gyerekkoromban kimaradt, most pótoltam. Nem volt túl emlékezetes olvasmány, hatalmas zűrzavar az egész, amit nem hiszem, hogy élveztem volna gyerekként. Felnőtt fejjel sem az igazi :(

regulat

Egyébként, ha valaki fut, hogy eddze magát, azt még megértem. De ha azért száguld, mint a bolond, hogy egy tized másodperccel hamarabb érjen valahová, mint más, hát ez tiszta őrültség.

mezei P

– …. Egyébként ha valaki azért fut, hogy eddze magát, azt még megértem. De ha azért száguld, mint a bolond, hogy egytized másodperccel hamarább érjen valahová, mint más, hát ez tiszta őrültség. Mert ettől nemhogy megedződne, hanem belebetegszik.

nagara

– Nézd csak, bácsikám! – lelkendezett a fiú. – Itt a cseresznye, az alma, a körte és a szilva egy fán terem!
– Így kényelmesebb – mondta rá a bácsi.

nagara

NE TESSÉK A CÁPÁKAT INGERELNI!

Kapcsolódó szócikkek: cápa
Csoszi

Május 35-én történt.

Cicu

Nos tehát, ott sétáltak az utcán, és a bácsi éppen ezt mondta:
– Mi lelt, öcskös?
Ekkor valaki megrántotta a kabátját. Mindketten hátrafordultak, hát, uramfia, nagy fekete ló állt előttük, és udvariasan ezt kérdezte:
– Kérem, nincs önnél véletlenül egy darab cukor?
Konrád és a bácsi a fejét rázta.
– Bocsánatot kérek az alkalmatlankodásért – mondta a nagy fekete ló, megemelte szalmakalapját, és menni készült.
Ringelhuth bácsi a zsebébe nyúlt és megkérdezte:
– Megkínálhatom cigarettával?
– Köszönöm, nem kérek – mondta a ló szomorúan –, nem dohányzom.
Szertartásosan meghajolt, elkocogott az Albert tér irányába, megállt egy csemegésbolt előtt, és kilógatta a nyelvét.

Barbikönyvek

Ezek a csütörtökök igen mulatságosak voltak. Tudniillik Ringelhuth bácsinak nem volt felesége, aki megfőzhette volna az ebédet. És házvezetője vagy bejárónője sem volt. Így hát csütörtökönként csupa zagyva holmit ettek össze. Olykor főtt sonkát tejszínnel. Vagy sósperecet áfonyával. Vagy cseresznyés lepényt angol mustárral. Az angol mustárt jobban kedvelték, mint a németet, mert az angol mustár különösen erős, és úgy mar, mintha foga volna.

6. oldal, Május 35-én történt

mezei P

De május 35-én az ember a legrosszabbra is el lehet készülve.

Cowardly

Siedelbast megjegyezte, hogy valami szebbet is képzelhettek volna, és inkább valami jót kívántak volna egymásnak.
– De hát ilyenek az emberek! – mormogta nagy bölcsen. – No, most tessék visszavarázsolni egymást!

Cicu

És így mendegélt Konrád meg a bácsikája, egyre beljebb Eldorádóba, mindig egyenes irányban. Néha tyúkok szaladtak keresztül az úton kotkodácsolva. Csillogó kis sütőtepsit húztak maguk után. És ha embert láttak közeledni, megálltak, és gyorsan tükörtojást tojtak sonkával vagy. rántottát spárgakörítéssel. Konrád elutasítóan intett nekik. Már nagyon jóllakott. Erre a tyúkok eltűntek a bokrokban, magukkal vonszolva a tepsijüket.