Az ​Emberke (Az Emberke 1.) 73 csillagozás

Erich Kästner: Az Emberke Erich Kästner: Az Emberke Erich Kästner: Az Emberke Erich Kästner: Az Emberke Erich Kästner: Az Emberke

Kästner regényének a hőse gyufaskatulyában lakik, és összesen 5 centiméter nagyságú. Egyébként olyan, mint minden más szabályos gyerek: kedves és okos, szemtelen és barátságos, egyszer szorgalmas, máskor hanyag. Egy cirkuszi társulat tagja, és fellépésével óriási sikert arat, amíg el nem rabolják… Hogyan szabadul meg hősünk, Zónakövi Matyi egy nemzetközi rablóbanda fogságából? – erre ad választ mulatságos és izgalmas kalandok sorozatával a regény, mely méltán sorakozik az Emil és a detektívek, A két Lotti és a többi világhírű Kastner-regény mellé. Bor Ambrus az író játékos-derűs stílusához művészien alkalmazkodva tolmácsolja magyarul a regényt, melyet Horst Lemke mulatságos rajzai díszítenek.

Eredeti cím: Der kleine Mann

Eredeti megjelenés éve: 1963

Móra, Budapest, 2018
200 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634158882 · Fordította: Bor Ambrus · Illusztrálta: Horst Lemke
Móra, Budapest, 2010
198 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631187441 · Fordította: Bor Ambrus · Illusztrálta: Horst Lemke
Holnap, Budapest, 2000
182 oldal · ISBN: 9633461499 · Fordította: Bor Ambrus · Illusztrálta: Horst Lemke

Erich Kästner: Az Emberke

Ohh, hát csak egy gondolat! Alig várom, hogy ezt a kis történetet Pepinek, mint esti mese felolvassam és/vagy elolvassa saját maga!
Életem első könyve Kästner könyv volt s vele kaptam meg az olvasás szeretetét!
Szóval egy szó : Köszönöm :)

részletesebben a videóban:

Kiss_Csillag_Mackólány P
Erich Kästner: Az Emberke

Úgy tűnik, most a keveredős-emlékeztetős korszakomhoz értem.
Ugyanis keveredni kezdett Hüvelyk Matyi Nils Holgerssonnal, Gulliverrel, meg mén is tudom hány pöttöm emberkével.
Ettől függetlenül bájos kis figura Matyi, esendő, mint mindannyian.
Eddig is szerettem EK-t, de ez most megerősített ismét, hogy nem kellett sem benne, sem magamban csalódnom.

Erich Kästner: Az Emberke

Sok évvel az első olvasás utáni is szívet melengető mese, az öt centi magas Zónakövi Mátyás, a világhíres artista, elrablásáról, és bravúros szabadulásáról….
Ahogy azt egy nagypapa meséli az unokájának.

Móra, Budapest, 1966
180 oldal · keménytáblás · Fordította: Bor Ambrus · Illusztrálta: Horst Lemke
nagy_anikó
Erich Kästner: Az Emberke

Ez a könyv velem egyidős és mégis kimaradt a fiatalkori olvasmányok közül. Az Emberke életének varázslatos világába repített az író. Úgy éreztem magamat olvasás közben, mint egy kis gyerek. Imádtam a cirkuszi hangulatot, szinte magam előtt láttam a fellépéseket. A galambok hátán repülő Matyit. Izgultam mikor elrabolták, szurkoltam, hogy ügyes legyen és kiszabaduljon. Valódi önfeledt mosolygós kikapcsolódásban volt részem olvasás közben.

Erich Kästner: Az Emberke

Egy kicsit több bonyodalmat feltételeztem már az elejétől fogva. Nem tudom, miért de Márkus Mágusról is azt gondoltam, hogy gonosz. Vagyis tudom is miért gondoltam ezt; óriási, bozontos szemöldöke volt a rajzokon. De igazából Erich Kästnerhez hasonló szemöldöke, talán nem is véletlenül.
A fordítás érezhetően profi, mintha nem is németül lenne az eredeti, öröm volt olvasni.

jancsibohi +SP
Erich Kästner: Az Emberke

ha az ember(ke) 5cm magas, az egyrészt nagyon jó, mert kis helyen elfér, könnyű és fürge, ezenkívül rendkívül gyorsan híres lehet. de mint tudjuk, a hírnév veszélyeket is rejt magában és az is megesik, hogy néhanap kissé magányosnak érzi magát az ember(ke), ha ő az egyetlen ilyen picurka példány.
lényegében erről szól ez a kis kedves, humoros mese. kíváncsian várom, milyen kalandokba keveredik a folytatásban ez a szimpatikus kis fickó.

Móra, Budapest, 1966
180 oldal · keménytáblás · Fordította: Bor Ambrus · Illusztrálta: Horst Lemke
PCSPanna
Erich Kästner: Az Emberke

Ezt a könyvet mindig is szerettem és mindig is szeretni fogom.
Sajnos már sok mindent elfelejtettem belőle, de ezért is jól jött az újraolvasás.
Mindenesetre, ha egy vidám és szórakoztató könyvre van szükségem, meg arra, hogy újra kisgyerek legyek ehez a könyvhöz fogok fordulni. :)

bozs
Erich Kästner: Az Emberke

Most rájöttem, hogy felnőtt fejjel nem kéne nekem sok gyerekkönyvet olvasnom. De olyat biztosan nem, aminek semmi valóságalapja nincsen.
Gyerekkorban biztosan nagyon tetszett, ahogy a mesélő kiszól az olvasónak és a részletes leírása a gyakorlásnak, produkciónak, történet végi nagy eseménynek. Most nem nyűgözött le, inkább azért olvastam el, mert nem emlékeztem miről szól.

jezsek P
Erich Kästner: Az Emberke

Gyermekkori jó érzések felelevenítése céljából olvastam el újra a könyvet, és sikerült is felidézni a könyvvel azokat a kellemes és izgalmas perceket, amit ennek a könyvnek 10 év körüli koromban történt olvasása okozott. Nagyon aranyosnak találom történetesül, rajzostul, és emlékszem, hogy már akkor is tetszett az író beszélgetése a történet közben az olvasóval. Még most is szeretnék olyan babaházat. Mágus Márkus pedig Jávor Pállal keresztezett Rodolfó.

StAngela
Erich Kästner: Az Emberke

Az egyik legaranyosabb kis történet, amit valaha olvastam!
Kästner írói stílusa ezúttal sem okozott csalódást. Kifejezetten sokat mosolyogtam olvasás közben és csak kellemes élményekkel gazdagodtam. :)
Véleményem szerint minden szülőnek meg kellene ismertetnie ezt a kislányával/kisfiával.

regulat

– Mindig ugyanaz a színház – dörmögte dr. Növesztheő. – Hogy mit nem akar, azt mind tudja. De hogy mit akarna helyette, azt nem tudja egy se.

83. oldal (Móra, 1966)

Anibell P

Tartok tőle, hogy gyengül az emlékező tehetségem. Kár. Néha olyan a fejem, mint egy játékpolc, amelyen senki nem csinál rendet.

5. oldal (Móra, 1979)

regulat

Emberkének hívták, és gyufaskatulyában szokott aludni.

deardurr

Olyan csend támadt, akár a tájfun kellős közepében.

193. oldal, 22. fejezet (Móra, 2010.)

Matyi duzzogott.
– Egyszer így beszélsz, máskor úgy. Egyre azt magyarázod, hány híres ember volt kis termetű.
Napóleon meg Julius Caesar meg Goethe meg Einstein meg még egy jó tucat másik. És azt is
mondtad, hogy a magas ember csak nagyon ritkán nagy ember! Hosszú szalma, kis kalász, azt
mondtad, és hogy ha két méterre megnő egy ember, akkor alig marad neki, amiből agyveleje
legyen.

Bibi_3 P

Kénytelen is volt megállapítani, hogy a bűvészet és a lovaglás olyan kevéssé illik egymáshoz, mint… mint a fokhagyma a csokoládéhoz, vagy mint a Központi pályaudvar a kölni dóm mögé.

deardurr

Az ablakon Jakab kukucskált be.
– Most meg vagyok híva ananásztortára, vagy nem vagyok meghíva?
Matyi akkorát sóhajtott, mintha élete utolsó sóhaja lett volna, vagy legalábbis az utolsó előtti.
– Piszokság – dadogta. – Alig van túl az ember a nehezén, máris megfeledkezik a legjobb barátjáról!
Sürgős Jakab sürgősen beszállt.
– Sok a szöveg, apafej.

179. oldal, 20. fejezet (Móra, 2010)

Bibi_3 P

– Még egy perc, és elpáhollak – mondta a professzor.

Erre aztán kitárt karral, lelkesen kiáltotta a kisasszony:

– Végre! Végre egy kedves szó!

That_s_me

Célba köpni nehéz – szögezte le. – Majdnem olyan nehéz, mint élni.

Fanni_Dorottya

– Aludj már vég…

– Hiszen alszom – mondta gyorsan az Emberke, s befogta a száját, behunyta a szemét. Hogy aztán csakugyan mindjárt elaludt-e, nem tudom. Egyrészt azért, mert a szoba koromsötét volt. Másrészt azért, mert nem is voltam a szobában.

107

Az Emberke sorozat · Összehasonlítás