A ​diktátorok iskolája 26 csillagozás

Erich Kästner: A diktátorok iskolája

A ​huszadik századi irodalom számos jelentős írójához hasonlóan Erich Kästner is úgy él a köztudatban, mint a gyermekirodalom mestere, hiszen A két Lotti, A repülő osztály, az Emil és a detektívek mindannyiunk kedves olvasmányai. Kästner azonban nem csak ifjúsági regényeket írt, tollából verseskötetek, esszék, színházi és filmkritikák, felnőtt regények és forgatókönyvek születtek, 1956 pedig egy színdarabbal, A diktátorok iskolájával jelent meg olvasói előtt.

Az 1957-es színházi ősbemutatón a közönséget megrémisztette a téma, hogy mennyire egyszerű akaratától megfosztani egy egész népet, és a teljhatalommal rendelkező diktátor, ha elbukik, észrevétlenül lecserélhető egy másikra.

„Ez a könyv egy színdarab, és húsz éve tervezem, hogy megírom. Akkoriban sokan, köztük a szerző is, elvesztették minden reményüket, viszont nyertek egy tapasztalatot. A német példából megtudták, hogy az ember, külsődleges hasonlóságának megőrzése mellett, a felismerhetetlenségig eltorzulhat.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1956

Partvonal, Budapest, 2011
118 oldal · ISBN: 9789639644939 · Fordította: Fürst Anna · Illusztrálta: Chaval
Partvonal, Budapest, 2008
118 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639644939 · Fordította: Fürst Anna · Illusztrálta: Chaval

kratas P>!
Erich Kästner: A diktátorok iskolája

Izgatottan dörzsöltem a kezeimet, amikor az előszót olvastam, mert éreztem, hogy jól fogok szórakozni (vagy éppen dühöngeni…). Nagyobb részt így is volt, egyedül igazából a háremes részek voltak azok, amik nem hiányoztak volna, de az iskola, az egész mögötti rendszerkritika jó volt.

pikkupilvi P>!
Erich Kästner: A diktátorok iskolája

Aki elnyomja a közvéleményt, annak soha nem szabad elfelejtenie, hogy az elnyomottak azt jobban ismerik, mint ő.

Kästner jóval sokszínűbb volt, mint az nagy általánosságban az ifjúsági regényei alapján ismert róla, legalábbis magyar berkekben. Elkötelezett pacifista volt, nyílt ellenzője a német nemzetiszocialista pártnak – ez a könyv húszéves belső forrongás után került napvilágra 1956-ban. Kiábrándult, szatirikus állásfoglalás a diktatórikus államvezetésről, amelyben átverőkből is átvertek lesznek. Feloldozás, remény egy jobb holnapra, legalábbis a röpke 100 oldalon, nincs.

ancineni P>!
Erich Kästner: A diktátorok iskolája

Fura volt egy kicsit ezt a darabot olvasni, a főleg ifjúsági írásairól ismert szerzőtől. Nagyon örülök neki, hogy beszereztem, és itt csücsül a polcomon, mert nagyon meglepett.
A cím annyira kifejező, nem is lehetne tömörebben megfogalmazni a lényeget. A darab elgondolkodtató, sokkoló, hátborzongató. Az író könnyedén megmutatja az olvasónak, hogy milyen egyszerűen lehet manipulálni a társadalmat, fenntartani egy diktatúrát. Elképesztő végiggondolni a lehetőségeket, és közben felvillannak gondolatok. Vajon nem ezt a receptet alkalmazzák ma is az elnyomók, nem ugyanarra a kaptafára készülnek a diktatúrák?
Kerestem a történetben az egyén lelkiismeretét, az egyéni felelősségvállalást, illetve annak hiányát. Mélyen megérintett az elém tárt történet. Erich Kastner cinizmusa teljesen érthető, a történelmi kort figyelembe, a reményt sem hagyja az olvasó számára. Még nem tudtam eldönteni, hogy egyetértek-e a véleményével, én, az örök bizakodó.

mariannkiss1980 P>!
Erich Kästner: A diktátorok iskolája

Kästnert szeretem, de ehhez most fáradt voltam. Tény, hogy sem a műfaj, sem a téma nem az általam megszokott.
Próbáltam elképzelni színdarabként, de úgy sem működött.

FataRana >!
Erich Kästner: A diktátorok iskolája

Sajnos engem ez annyira nem fogott meg. Persze azért ez nem is egy megszokott regény, más műfaj. Voltak benne vicces és elgondolkodtató részek, de többször nem fogom valószínűleg kiolvasni. Ettől függetlenül az író továbbra is a szívem csücske.

legrin P>!

Az elődöd tizennégy nappal ezelőtt hirtelen kilehelte a lelkét. Anélkül, hogy előtte lett volna neki.

33. oldal, Harmadik kép

mohapapa I>!

Háziorvos: Mi a kifogása az öngyilkosság ellen?
Hadügyminiszter: Az öngyilkosság szabotázs.
Miniszterelnök: Az állami tulajdon szándékos rongálása.
Hadügyminiszter: Képzelje csak el, mi lenne, ha minden kétségbeesett ember fogná és felkötné magát!
Háziorvos: Szörnyű gondolat! Kit kormányozna akkor ön?

mohapapa I>!

Városparancsnok: Remélem, nem zavarja, hogy megvetem?

mohapapa I>!

Miniszterelnök: A hiányzó legitimitást csak brutalitással lehet pótolni.

legrin P>!

Az engedetlenség olyan betegség, amely mifelénk halálos lefolyású.

27. oldal, Második kép

Kapcsolódó szócikkek: engedetlenség
mohapapa I>!

Elnök: Doktor! Meg kell halnom?
Háziorvos: Igen. Miért?

mohapapa I>!

Pauline: Az írta az újság, hogy újabban az emberek megint vallásosabbak. Azt hiszem, ezzel én is így vagyok.
Doris: Ennek az az oka, hogy elvesztették a bizalmukat a takarékpénztárakban.

mohapapa I>!

Hetedik: Az emberiség lemondott saját magáról.Mindenki arra vágyik, hogy egy doboz konzerv legyen a konzervdobozban. Beköszönötött a bádogkor.

mohapapa I>!

Hetedik: Aki elszámolta magát az embereket illetően, néha kedvet érez ahhoz, hogy visszafizesse nekik a különbözetet.

ancineni P>!

HETEDIK: A tragédiák kora véget ért. Már csak szerencsétlenségek vannak. Mint az útkereszteződéseknél.