Félek ​a repüléstől 13 csillagozás

Erica Jong: Félek a repüléstől

A hölgy kissé nimfomániás. A hölgy kissé szabadszájú. Nem rejti véka alá, hogy imád szeretkezni, nevén nevezni a dolgokat, ám nemcsak a fekvő testhelyzetet kedveli, hanem gondolkodni is tud, és műveltsége sem megvetésre méltó. Különös, szertelen, néha irigylésre méltó, máskor sajnálni való személyiség ő, aki bátran lavírozik a maga által felkorbácsolt szenvedélyek között, és ha néha alul marad, akkor sem esik kétségbe, hiszen mint tudjuk, a hölgy kedveli a fekvő testhelyzetet…

Megjelent Rettegek a repüléstől címmel is.

Eredeti megjelenés éve: 1973

Fabula, Budapest, 1990
360 oldal · ISBN: 9630273020 · Fordította: Gáspár András

Erica Jong: Félek a repüléstől

Nem, ez nem egy könnyed olvasmány. Akkor sem, ha valahogy sikerül a vaskosan szókimondó, mindent mindig néven nevező, polgárpukkasztóan szabadszájú megfogalmazásokon felülemelkedni, mert tényleg elég sokszor kimondja azt, amit legtöbben biztosan mélyen elhallgatnánk, miközben érezhetően ösztönös, szenvedélyes, de máskor meglepően gyermeki, naivan reménykedő, sőt oktondi. Ráadásul az egész elég tömény az amerikai életérzések a második világháború utáni újjáépítés Európájával, az antiszemitizmus továbbélésével és egy nagyon nemzetközi nagycsaládon belül keveredő sokféle kisebb világgal. Közben pedig millió irodalmi és filmművészeti beszúrás. Rengeteg egymással ellentétes érzés, vad és szokatlan és nem feltétlenül kellemes élmény zsúfolódik össze a szavak mögött, millió gondolat fut akár párhuzamosan, legtöbbször nem éppen rózsaszín körítéssel. És a témái sem éppen könnyedek – őszinteség, képmutatás, felszínesség, hűség, hűtlenség, alkalmazkodás, mások kihasználása, előítéletek nagy gombócai, erkölcsök, szerelem, házasság, elégedettség. Főleg úgy lesz igazán nehéz olvasmány, ha elég sok, mélyen emberi, emlegetett gondolatát ismerjük fel sajátunkként, ha belül visszaköszön a többre vágyás, az elégedetlenség, a kishitűség, és a beletörődés, a bűntudat és a félelmek sora. Ha minket is megráz, megrázott már a rádöbbenés, hogy talán nem is erre vitt volna a saját utunk, ha…

Néro_B>!
Erica Jong: Félek a repüléstől

Szókimondó, olykor túlzó, feminista, rosszalkodó, de feleség. Egyszer, kétszer, háromszor. A sok kaland és kilengés már-már meseszerű, na jó felnőtt meseszerű, mégis jó a stílusa és olvastatja magát. De csak akkor hat, ha az olvasó már tapasztalt ezt-azt abból a korból, abból az érzésből, abból a vágyból, abból az ágyból…

Szabóné_Erdős_Gyöngyi>!

A családot pocskondiázni persze végeredményben ugyanaz, mint idealizálni. megmutatja, hogy az illető rabja saját múltjának.
A művész a hírnévvel igyekszik kárpótolni magát a korábbi sok sérelemért, de ez maradéktalanul sosem sikerül. A világ szeretete nem pótolhatja egyetlen személy szeretetét, s különben is a világ szeszélyes szerető.

Kapcsolódó szócikkek: művész
LeDi P>!

Hánykolodó repülőgépen ateisták nincsenek.

Szabóné_Erdős_Gyöngyi>!

Néha a szappan felidéz bennem néhány rég elfeledett, gyerekkori emléket. Ilyenkor mindig eltöprengek, hány emlékkép lapul még tudatom, e TERRA INCOGNITA mélyén, és azt latolgatom, felfedezhetek-e egy napon új világot odabent. Meglehet, Atlantisz, az elveszett kontinens s a gyermekkor mindmegannyi elsüllyedt szigete várja, hogy alászálljak. Bensőnk univerzumát sosem derítettük fel megfelelőképp. A világokba zárt világokba zárt világokat. És a legbámulatosabb, hogy mindegyre várnak ránk. Nem hoztuk még létre a megfelelő járművet – űrhajót, tengeralattjárót vagy verset – ahhoz, hogy elérhessük őket. Ez az egyik ok, ami arra késztet, hogy írjak.

Szabóné_Erdős_Gyöngyi>!

Tizenhat évesen […] – tökéletes férfiról álmodtam, aki testestül – lelkestül imádnivaló. Arca legyen olyan, mint Paul Newmané, a hangja ne különbözzön Dylon Thomasétól. A teste legyen Michelangelo Dávidjáé (azokkal a feszülő márványizmokkal, mondogattam legjobb barátnőmnek, Pia Wittkinnek, aki viszont legjobban a Diszkoszvetőt szerette. Elmélyültünk a művészettörténetben mindketten). Olyan eszeset szerettem volna, mint George Bernard Shaw – tizenhat éves fejjel legalábbis úgy éreztem, egy George Bernard Shaw – féle intelligencia megtenné. Minden más zeneműnél jobban kellett kedvelnie Rahmanyinov harmadik (zongora – ) concertóját és persze néhány Sinatra – dalocskát. Osztoznia kellett vonzalmamban az egyszarvúakat ábrázoló poszterek, a kolostorok, Simone de Beauvoir könyve, A másik nem, a boszorkányság és a csokikrém iránt.

116 - 117. oldal

Kapcsolódó szócikkek: George Bernard Shaw · Paul Newman
Szabóné_Erdős_Gyöngyi>!

Két ember, összekapaszkodva, mint két szitakötő. Két egymástól függő, egymást dédelgető, a külvilág viszontagságaitól egymást védelmező ember… Annak érdekében, hogy az ember közömbös világunkban igaz barátra tehessen szert, érdemes kiegyezni a házasság hátrányaival is.

Szabóné_Erdős_Gyöngyi>!

A Bécsbe tartó Pan Am-járaton száztizenhét pszichoanalitikus utazott, közülük legalább hatan kezeltek már. A hetedik meg feleségül vett. Isten tudja, a szakemberek tehetetlensége vagy tulajdon makacs analizálhatatlanságom teszi, hogy mostanság, ha lehet, még jobban félek a repüléstől, mint analitikai kalandozásaim kezdetekor, jó tizenhárom évvel ezelőtt.

LeDi P>!

A házasság cseles valami, hisz nem egy tekintetben nem más, mint állandó kettős őrület. Az ember többnyire nemigen tudja, hol végződik a saját háborodottsága, s hol kezdődik a partneréé. Hajlik arra, hogy a rossz dolgokért csak önmagát vagy csak a másikat hibáztassa, továbbá arra, hogy összetévessze a FÜGGŐSÉGET a SZERELEMMEL.