Nagyapa ​hegedűje 38 csillagozás

2002, New Jersey.

Shirli drámatagozatos gimibe jár, és nagyon készül az idei előadásra. Amikor kiderül, hogy a Hegedűs a háztetőnt játsszák, egy sor nehézséggel kell szembenéznie: miért nem ő kapta Hodel, a legszebb szólót éneklő lány szerepét? Mi fog kisülni abból, hogy a darabbeli férje, Ben, a suli legmenőbb és legjóképűbb sráca? Shirli imádott nagyapja azonban nincs elragadtatva a színdarab hírétől. A holokauszttúlélő nagyapa ugyanis gyűlöli a zenét. Amikor azonban Shirli a padlásán jelmezek és kellékek után kutat, rátalál egy hegedűre és egy régi, zenekari plakátra, amin felismeri a fiatal nagyapját. Shirlinek számtalan kérdése van… A Nagyapa hegedűje egy remek arányérzékkel megírt regény szeretetről, a zene erejéről és a velünk élő múltról, amely generációkon átívelve sem kevésbé fájdalmas.

Tilos az Á Könyvek, Budapest, 2021
306 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634107255 · Fordította: Demény Eszter

Málnika P>!
Eric Walters – Kathy Kacer: Nagyapa hegedűje

”Elengedni a dolgokat néha a legjobb, amit tehetsz. Sokáig tartott, míg ezt megértettem.”

A Nagyapa hegedűje szerintem a legjobb fiataloknak szóló regény a holokausztról, hiszen egyszerre informatív és könnyen emészthető formában tálalja a rettenetes témát, ám felnőttként olvasva is igazán magával ragadó és megható történetet kapunk.

Shirli iskolája idén a Hegedűs a háztetőnt viszi színre, ám a tehetséges lány hatalmasat csalódik, ugyanis nem azt a szerepet kapja meg, amire szívből vágyik. Nagyapjához megy kellékeket keresni a darabhoz, ám váratlanul felbukkan egy hegedű és egy plakát, rajta nagypapája fiatalkori képével. A család eddig semmit nem tudott Zejde zenei múltjáról, ám a nagyapa szép lassan mesélni kezd, lágerbeli megrázó emlékeiről is. A történet öt hónappal 9/11 után játszódik, bár a tragédiák természetesen összehasonlíthatatlanok, a fiataloknak jó alapot szolgáltat arra, hogy személyes megrázó élményükön át jobban átérezhessék a múlt történéseit és színpadi karakterüket. Az egész írás rendkívül bájos és szívhez szóló, a nagyapa karaktere pedig egyszerűen imádnivaló. A család történetén és a színházi próbákon át kiválóan mutatja meg a szeretet, az összetartás, a zene és az elengedés erejét, akárcsak a múlt feldolgozhatatlan traumáit.

Bea_Könyvutca P>!
Eric Walters – Kathy Kacer: Nagyapa hegedűje

A családról, a szeretet erejéről, az emlékek fontosságáról, barátságokról szól ez a könyv. A család segíthet a múlt borzalmainak feldolgozásában, enyhítésében.

Rasszizmus, antiszemitizmus, háború, ezek a fontos témák is jelen vannak a könyvben, akár egy iskolai ajánlott olvasmány is lehetne, mert azoknak a gyerekeknek, akik nem hallottak a holokausztról, gyengéden, érzésekkel mesél róla, a nagypapa elbeszélésén keresztül.
Kiemelkedően jó olvasmány, több generációnak is. Szívszorító, szeretettel teli és bármily furcsa, a humort sem nélkülözi. Mosolyogtam és sírtam, örültem és szomorú voltam.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2021/03/eric-walters-kath…

Nono_ P>!
Eric Walters – Kathy Kacer: Nagyapa hegedűje

Nagyon sokat gondolkodtam azon, hogy mennyi csillagot adjak erre a könyvre.

Mert egyrészről nagyon tetszett az alapötlet és teljes mellszélességgel kiállok amellett, hogy ismertessük meg a fiatal generációt is a maguk befogadóképességéhez mérten az auschwitzi témával pont úgy, ahogy ezt a két szerző szerintem tökéletesen megtette.
Másrészről viszont nem igazán tudtam megbarátkozni a szereplők személyiségével. Sokszor ellentmondásosak voltak és egyes eseményekre adott reakciójuk számomra teljesen irreálisak voltak. Néha Shirli és a nagyapa belsőséges kapcsolata sem volt számomra túl meggyőző.

De összeségében szerintem a könyv erőssége nem a megalkotott karakterekben, hanem az időtálló értékek közvetítésében van és ennyi pont elég, hogy ajánljam másoknak is olvasásra.♥

Caledonia_Valley P>!
Eric Walters – Kathy Kacer: Nagyapa hegedűje

„A Nagyapa hegedűje egy nem mindennapi ifjúsági regény… 9/11 után járunk, ami önmagában is egy komoly, sötét hangulatot ad a történetnek, melyben megjelenik a terrorizmus, a rasszizmus és a holokauszt… A borzalomnak az iskolai színdarab ad keretet, mely egyfajta reménysugárként pislákol a világ borzalmai mellett, egy pici reményt csöpögtetve az olvasó szívébe, hogy van még jósáig is ezen a Földön…

Nem könnyű olvasmány, s bizony nem árt, ha az olvasó felvértezi a lelkét, mielőtt a kezébe veszi a kötetet…

A Nagyapa hegedűje a lelkedbe tép, a húsodba mar, megindít és könnyekre fakaszt… Ugyanakkor fel is emel, megmutatja az újrakezdés nehézségét és fájdalmát, valamint tesz róla, hogy az olvasó a kötet végén érezze, hogy nem szabad feladni, küzdeni kell, menni tovább és túlélni… TÚLÉLNI! Ez a szomorú igazság…”

Bővebben:

Szodalit>!
Eric Walters – Kathy Kacer: Nagyapa hegedűje

Szívet melengető történet. Megtanítja, hogyan nézz szembe a múltaddal és elvezet a zene csodás világába is.

Aldara>!
Eric Walters – Kathy Kacer: Nagyapa hegedűje

Nagyon szép és szívszorító történet, ment is a kedvenceim közé.
Az alaptörténet egy előadás körül forog, amiben főszereplőnk, Shirli is játszik, de emellett megjelenik a holokauszt Shirli nagyapján keresztül és a 9/11 is, mivel 5 hónappal a terrortámadások után játszódik a cselekmény. A holokausztos szál gyönyörűen volt elmesélve, és sokszor eléggé megindító volt látni, hogy mennyi traumát tud okozni egy ilyen esemény átélése.
A könyvnek azért is hálás vagyok, mert eddig szinte semmit nem tudtam 2001. szeptember 11.-ről, de a regény miatt késztetést éreztem arra, hogy rákeressek, így bővíteni tudtam a történelemtudásomat.
Végszó: mindenkinek ajánlom, megéri elolvasni! :)

dianna76 P>!
Eric Walters – Kathy Kacer: Nagyapa hegedűje

Holokauszt témáját érintő ifjúsági regényként teljesen megállja a helyét. Nem tolakodóan hozza elő a történelem borzalmát, de kellőképpen érzékenyít. Mondanám, hogy tartogat némi izgalmat a nagypapa titka, de aki előtt nem ismeretlen a holokauszt, az sejti mit őriz a lelke, szíve. Ennek ellenére vártam a kibontakozást.
A darabra való felkészülés is tetszett. Tevje és a családja történetét könyv lapjairól ismertem meg, de vágyom látni egyszer a PNSZ előadásában!

Tilos az Á Könyvek, Budapest, 2021
306 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634107255 · Fordította: Demény Eszter
Eric Walters – Kathy Kacer: Nagyapa hegedűje

Tudtam, hogy a családjára gondol – az anyjára, az apjára, a testvéreire, Bábira, az én apámra, anyámra, testvéremre. Rám gondolt.

Nem gondoltam volna, hogy ez a könyv, a Nagyapa hegedűje ennyire jó lesz! Érzelmekkel volt teli, és tudással. A holokausztokról rengeteg elszomorító dolgot tudtam meg, nem tudom még mindig elhinni, hogy ennyi szörnyűséget tettek a zsidókkal, csak mert zsidók voltak.
A színdarab nagyon tetszett. Shirli gondolatai is mélyre hatoltak néha, és Ben karaktere sokat belevitt a sztoriba. Nagyon ajánlom ezt a csodát!

ValerinLanz P>!
Eric Walters – Kathy Kacer: Nagyapa hegedűje

Egy nap alatt elolvastam, és még csak nem is terveztem, hogy kihozom a könyvtárból. A vége felé egyszerűen letehetetlen volt, több helyen könnybe lábadt a szemem is. Két olyan tragédiát, ami szerepelt a könyvben – 9/11 és a holokauszt – szinte feldolgozni sem tudok. Rettentően közel került hozzám az egész, főleg a nagypapa elbeszélései miatt. Együtt éreztem vele, miközben felelevenítette a fájdalmas múlat spoiler, és teljesen megértettem, miért döntött így. Viszont boldog voltam, hogy az unokája és Ben most újra megnyitották előtte ezt a világot. spoiler
Nagyon fájdalmas, de ugyanakkor szép történet is volt.
Azt hiszem, hétvégén újra is nézem a Hegedűs a háztetőnt.

Utószó>!
Eric Walters – Kathy Kacer: Nagyapa hegedűje

Bár a könyv elején úgy éreztem, hogy nem tud majd megfogni a mű, és kicsit egyszerűnek tűnt a szöveg és a cselekményvezetés is, ám ahogy fogytak az oldalak, egyre jobban megragadott Zejde, a nagyapa története és a szerző csodálatosan mutatja be, ahogy fokozatosan megnyílik, és egyre közelebb kerül Shirlihez. Eközben persze mindketten rengeteg érzelmet élnek meg, mert miközben Zejde élete tele volt mérhetetlen szenvedéssel, ott bujkál a sorok között az öröm is, hogy az idős férfi végre megpróbálja letenni az egész életében cipelt terhet. És ehhez Shirli kell, az ő dalai, és az egyszerű kedvesség, amellyel a nagyapja felé fordul.

A holokauszton kívül, mely a nagyapa traumája, egy tragikus esemény is megjelenik a kötetben, méghozzá a szeptember 11-es terrortámadás, mely Shirli és társai életében maradandó nyomot hagy, újra és újra felszínre kerül, és megmagyaráz történéseket, szabályokat és érzéseket is. Bár véleményem szerint ez a tragédia kevésbé kapott fontos szerepet a történetben, szép ívet ír le, ahogy összekapcsolódik a könyv végén a különböző generációk tragédiája, és így képesek lesznek kölcsönösen megérteni egymást. Mindennek a hátterében pedig ott a zene, mely mindenkinek rengeteget ad a kötetben, és egy különleges musical, a Hegedűs a háztetőn, mely igazából apropót ad a mély beszélgetésekre, és végső soron ennek a darabnak köszönhető az is, hogy Zejde elkezdte feldolgozni a vele történteket.

Bővebb értékelés a blogomon: https://www.utoszo.hu/2021/03/22/eric-walters-kathy-kac…

Málnika P>!

Harcolj azért, amit szeretnél. Ígérd ezt meg nekem!

218. oldal (Tilos az Á, 2021)

Bea_Könyvutca P>!

Soha ne vonuljanak nyugdíjba! Keressék és csinálják tovább azt, amit csinálni szerettek, álmodjanak nagyokat, nézzenek előre, menjenek előre.

pnkst_via>!

Mindannyian a saját időnkben, a saját életünket éljük. Úgyhogy ma, itt és most tudnom kell: hoztál nekem negyven banánt?

damaru>!

Amilyen laza volt Ms. Ramsey az órákon kívül, a próbákon nem volt kecmec. „A fegyelem a híd a cél és a teljesítmény között” – szerette mondogatni.

ValerinLanz P>!

– Jó asszony volt, erős asszony. Tudod, azt szokták mondani, hogy a férfi a család feje.
– Elég sok minden megváltozott a feminista mozgalmak óta – mutattam rá egy kicsit idegesen.
Felnevetett.
– Ne érts félre! Nem azt mondtam, hogy a férfi az úr a házban. Azt mondtam, hogy a férfi a család feje, de a feleség, ő a nyak. A feleség mondja meg, merre nézzen a fej, a nyak nélkül a fej lebicsaklik, meg se tud mozdulni.

pnkst_via>!

– A hangod! Mint egy… mint egy angyal. Fogalmam sem volt róla. Hogyhogy nem tudtam erről?

pnkst_via>!

Csendes döbbenettel álltunk ott mindannyian. Olyan volt mint egy álom… vagyis rémálom.