Eric Muldoom (szerk.)

Sötételf ​– Vérkövek (Ammerúnia) 14 csillagozás

Ammerúnia Elf Birodalmak – Fantasy shared world antológia
Eric Muldoom (szerk.): Sötételf – Vérkövek

Baar-Shagŷr ​veszett hírű lápvidék, a Császárság mégis helytartót ültet ide, mert a környező hegyek méhe mesés holdkő-vagyont rejt… Amikor egyik bánya megnyitásakor a tartományban elszabadul a ximúr-kórság és a nemesvérű elfek tömegével korcsosulnak el, a holdelfek mágiája gyilkos ködfallal zárja körül a mutánsokat. Az itt rekedtek bőre megfeketedik, hajuk megőszül, izmaik elsorvadnak.
A felfedezett vérkövek létezésének titokban kell maradnia, ezért a császári gépezet gondoskodik arról, hogy mindenki elhiggye: a tartomány lakossága elpusztult, a maradék keveseket kimenekítették. A shagŷri kincsek átmentése, a fajtársak sanyargatása a színfalak mögött zajlik tovább. Egyvalamivel azonban senki sem számol: a shagŷri Nemesházak egyes klánjai idővel felhagynak az elixír szedésével. Négy generáció elteltével a mocsárvidék már egy új fajt nevelt ki: harcias, vad és ellenálló egyedeket, akik a túlélés és a gyilkolás mesterei. A nevük: sötételf.

Véropál, pókselyem és opálacél,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

A művek szerzői: Eric Muldoom, Soren Ward, Szökrönyös László, Marco Caldera, Lorah Jones, Santorina Grey, Alex Ironwood, Boruzs Gergely Gábor, Paul Hamza, Tim Morgan, Bereczki Viktor

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Cherubion Fantasy Exkluzív

Cherubion, 2011

Eric Muldoom (szerk.): Sötételf – Vérkövek

Eric Muldoom (szerk.): Sötételf – Vérkövek Ammerúnia Elf Birodalmak – Fantasy shared world antológia

„Jól figyelj, Draqan! Ha meghalok, égess el, aztán menj Sárkánytorokba, és szórd szét a hamvaimat. Találsz ott majd valamit, ami hasznodra válhat, amikor elindulsz a saját utadon.”

És Draqan elindul, hogy teljesítse mestere, Nestmeth Ta Aanhur-ptaah utolsó kívánságát. Sárkánytorokba, a titkos rejtekhelyükre érve meg is találja a szóban forgó valamit; egy olyan kövekkel kirakott nyakláncot, melyek emlékeket őriznek. Ezek a Vérkövek. Draqan hozzájuk fordul segítség, útmutatás reményében. És a kövek mesélnek…
…mesélnek Reménységről, Örökségről, Kötelékről, Haragról, Szövetségről, az ellenség Álarcairól, Hatalomról, Beavatásról, Sötétségről, félelemről és magányról. Mindezek egy-egy rövidebb-hosszabb történetként jelennek meg, melyek bár önállóan is megállnák a helyüket, mégis hol szorosan, hol lazábban kapcsolódnak egymáshoz, ráadásul összeköti őket a furmányos szerkesztői megoldás: minden történet végén, néhány oldal erejéig visszatérünk Draqanhoz, nemcsak lezárva az aktuális novellát, hanem felvezetve a következőt.
Ezért, kezdeti szándékommal ellentétben, nem tudom novelláskötetként kezelni a könyvet, amihez még az is hozzájárul, hogy az egyes történetek igencsak azonos, magas színvonalú írások, csupán más-más szerző tollából kerültek ki (ha nem látom a neveket, fel sem tűnik :)).

Utólag belegondolva érthető az előszóban található kérés/felszólítás, miszerint érdemes a szerkesztés sorrendjében olvasni a kötetet; ez egy egybefüggő novellafüzér, történetfolyam, mely így, egy furcsa szerkezetű regényként ad betekintést az Elf Császárság Ködfallal elkerített tartományának, Baar-Shagýrnak* a világába, egészen a Sötételfek születésétől a hatalom birtoklásáért folytatott, örökös testvérharcokig.

Remek!

* Nem tudok „háztetős” ipszilont írni, de valahogy jeleznem kellett, hogy ez nem szimplán Shagyr, mert az teljesen más! :D

Szilárd_Berke IP>!
Eric Muldoom (szerk.): Sötételf – Vérkövek

Rendhagyó mini értékelés lesz ez, mert ha már felvettem olvasmánylistára, csak-csak illik írni vmit. Az újraolvasás oka, hogy hozzáfogtunk a Sötételf Maszkok c. kötet megírásához, és szerettem volna így öt év távlatából olvasóként és szerkesztőként élőbbé tenni az emlékeimet az anyagról. Elfogulatlanul mit írhatnék?… :) Úgyhogy, csak annyit ide a margóra, hogy a történetek színhelye egyfajta „mikroverzum”, szóval semmiféle előismeretet nem igényel a befogadása, ez egy önálló kötet. Szerintem (és a korábbi kritikusok) szerint is van annyira egyedi, karakteres, hogy érdemes legyen a figyelemre, de mindig az Olvasó dönt. :) Nekem ennyi év után is átjött a hangulata, és a történeteket is élveztem, pedig anno jópár alkalommal elolvastam őket. No, vissza a munkához! :D

Tom_mester>!
Eric Muldoom (szerk.): Sötételf – Vérkövek

Ammerúnia mindig is különösnek tűnt a szememben. Megvan neki az a fajta egyedisége ami kiemeli a sablon fantasy világok közül.
Éppen ezért lehet hogy az elfek nem azok a sablon nemes, ősi népek akinek mindenki ismeri őket, hanem nos valljuk be elég nagy gennyládák.De ez nem baj, sőt.
Aztán itt vannak Ammerúnia sötételfei is akik ellentétben többi fajtársukkal más fantasy világokon nem úgy jöttek létre, hogy csúnya gonosz istenek megátkozták őket, hanem egy járvány kellemetlen mellékhatásaként alakultak, generációról generációra.
Ez az antológia róluk szól. Bemutatja társadalmuk bizonyos részeit, a vérkövek szerepét, jellemüket de legfőképp azt milyenek is Ammerúnia sötételfjei. Azt kell mondjam érdekesek. Eddig a Forgotten Realmsos Pókkirálynő háborúja sorozat volt a kedvenc, ezzel a néppel foglalkozó sorozatom, de van egy olyan érzésem, hogy ez változni fog. Főleg ha megjelenik a folytatása is ennek a könyvnek. :)
Az egyetlen negatívum amit feltudnék hozni, hogy bizonyos történetek túlságosan rövidek voltak és nem hagytak elég helyet a cselekménynek és/vagy a karaktereknek kibontakozni. De ez lehet szőrszálhasogatás részemről. Ettől eltekintve remek élményben lehet része annak, aki elolvassa.
4,5/5

Popovicsp87 P>!
Eric Muldoom (szerk.): Sötételf – Vérkövek

„Jól figyelj Draqan! Ha meghalok, égess el, aztán menj Sárkánytorokba, és szórd szét a hamvaimat. Találsz ott majd valamit, ami hasznodra válhat, amikor elindulsz a saját utadon.”

Draquan Sárkánytorokban megtalálja a mestere, Aanhur-ptaah által hátrahagyott vérköveket. Ez a szál lesz az összekötő kapocs a novellák között, mivel minden vérkő egy-egy történetet mesél el.

A novellák által bepillanthatunk Ammerúnia elf birodalmába, ami számomra teljesen ismeretlen volt.
Amikor először láttam a kötetet haverom kezében, nem tulajdonítottam túl sok jelentőséget neki, mivel ismerve őt, minden jó neki ami sötételfekről szól.
Szerencsére a kötet egységesen jó novellákat tartalmaz, van amelyik inkább a harcra fókuszál, van amelyik Baar-Shagŷr történelmébe, egyes házakba enged bepillantást.
A vége pedig jól belengeti a folytatást, illetve pár jövőbeli történést.

Bár a ximúr-kór oka még nem teljesen világos, sikerült a kötetnek felkeltenie érdeklődésem Ammerúnia világára.

Cherubion, 2011
Melani>!
Eric Muldoom (szerk.): Sötételf – Vérkövek

Jól kitalált világ, igazán remek novellákkal. Gyenge novella nem is volt benne, néhánynak volt előre sejthető története, de a megvalósítás bőven kárpótolt, és hát voltak olyanok is melyek meglepetésekkel szolgáltak. Kimondottan jól sikerült antológiás kötet lett.

Zakkant_Tudós>!
Eric Muldoom (szerk.): Sötételf – Vérkövek

Tény, olvastam már jobb könyvet is Ammerúnia világáról, de azért a Holdtölte és a Boszorkányvadászt c. írásokról el lehet mondani, hogy megnyerték a tetszésemet. A többi sajnos eléggé felejthető.

fekiyeti79 P>!

„Állj félre az utamból, vagy telepedj le a tüzemhez!”

fekiyeti79 P>!

Bhat-Nún sötétségbe borult vidéke, a Grummar déli lankái ugyan nincsenek híján ragadozóknak – talán az egész világon nem találni ennél veszedelmesebb sarkot. Minden fa mögött lapul valami, aminek borotvaéles a fogsora, vagy átszakíthatatlan a kitinpáncélja; ami első ránézésre kiszolgáltatottnak tűnik, az holtbiztos, hogy varázsol.

17. oldal, Soren Ward: A Dracalar-ház

fekiyeti79 P>!

– Az ésszerűtlen pusztítás, a zabolátlan szenvedély a gyengék sajátja. Akinél az erő, az a célja érdekében féken tartja érzelmeit, ha kell. Akinél az erő, az pusztít, ha szükséges. Ez Khaál Elve.

86. oldal, Szökrönyös László: Az áldás