Zsidónak lenni akkortájt azt jelentette, hogy az embert nem nevelhették a saját szülei, nem viselhette a saját nevét, nem engedhette szabadjára az érzéseit, és folyton hazudoznia kellett. Hát mi volt ebben csábító? Katolikus árva szerettem volna lenni. – eleveníti fel háborús éveit Joseph, akit kisgyerekként kor- és sorstársaival együtt egy Sárga Villának nevezett egyházi diákotthonban bújtat egy pap, Pons atya.
Joseph igazi kiléte mindenesetre titok, és úgy tűnik, Pons atyának ráadásul nem ez az egyetlen titka…
Mi zajlik éjszakánként az elhagyott kerti kápolnában? Mit rejtegethet még Pons atya?
Eric-Emmanuel Scmitt az utóbbi időben az egyik legolvasottabb francia szerző. Könyveit huszonöt nyelvre lefordították már, magyarul eddig az Oszkár és Rózsa mami, illetve az Ibrahim úr és a Korán virágai jelent meg. Színdarabjait az egész világon játsszák. A Noé gyermeke újabb megható és meggyőző tanúságtétel az emberség, a különbségeket, vélekedéseket és hiteket… (tovább)
Noé gyermeke 93 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 2003
Enciklopédia 6
Helyszínek népszerűség szerint
Kedvencelte 8
Most olvassa 2
Várólistára tette 39
Kívánságlistára tette 31
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Ha a történet első felét nézem, csillagos ötös. Elképesztően erősen indít az író, mondhatni padlót fogtam a rám zúduló érzésektől, és igen, sikerült elhasználnom egy zsepit is. Aztán Joseph bekerült a diákotthonba, szembe találta magát Rudy-val és Pons atyával, és valahogy elvesztette varázsát a történet. Értettem, hogy mit szeretne mondani, hogy mivel és miért akarna gondolkodásra késztetni, de valamiért a hatás elmaradt. Pedig engem kilóra meg lehet venni a holokauszt témával, főleg, ha gyerekek is érintettek benne…
Ezek után kíváncsi leszek, hogy mit ad majd Oszkár és Rózsa mami.


Kétség sem fér ahhoz, hogy ez egy ötcsillagos könyv! Rövidke, gyermekszemszögből mesél, egyszerű mondatokkal ad át fontos gondolatokat, mégis megérint, felkavar, de úgy, hogy közben egy szavával sem hazudik: egyaránt szól emberi kegyetlenségről és jóságról.
A hit mibenlétének megfogalmazása, a vallások közti hasonlóságok megértése, elfogadása nem könnyű feladat, a holokauszt témája pedig iszonyatosan nehéz, számomra még ennyi idősen is felfoghatatlan. Nyilván könyvtárakat lehetne megtölteni az ezzel a három témával foglalkozó könyvekkel, de ezen a 129 oldalon nekem mégis mindháromból tudott új és fontos gondolatokat átadni a történet. Talán az a titok, hogy mernünk kell kicsit újra egy hétéves gyermek ártatlanságával, szókimondó őszinteségével és érdeklődésével tekinteni a világra.
Remélem, hogy Pons atyának sok tanítványa él közöttünk. Az ő karaktere egyébként szerintem az egyik legnagyszerűbb könyvbéli karakter, akivel eddig találkoztam. A neve is sokat sejtet róla, hiszen a latin pons szó magyarul hidat jelent. Találó lehet ez sok problémánk megoldásához, mert sokszor talán nincs is másra szükség, csak hidak felépítésére egymás között.


Tanmese? Lehet. Igen, Az.
Emberiességet meg toleranciát tanít. Azaz, hogy mégsem. Csak elmeséli, hogy kell hogy legyen emberekben emberiesség, meg tolerancia, hogy túléljük az őrületeket, mert mi emberek igenis hajlamosak vagyunk az őrületekre… Hiszen hisszük, vagy legalábbis elhisszük, ahogy Rudy is, hogy „Sokszor a legrövidebb út a békéhez a háború.”
Pedig dehogy…


Szeretem ezt a kevés szóval sokat mondó, keresetlen stílust, ami az Eric-Emmanuel Schmitté. És hihetetlenül mozivászonra kívánkozik ez a történet is. Szerintem arra is nagyon jó, hogy kiskamaszoknak, fiataloknak a kezébe nyomjuk egyrészt a holokauszt témájával, másrészt a kereszténységgel és a zsidósággal való ismerkedés egyik első lépéseként. Az Oszkár és Rózsa mami magasságait nem érte el számomra, de azért jó kis könyv, és keresni fogom az Ibrahim urat is (meg meg kéne néznem a filmet).


A harmadik, amit E-E. Schmittől olvasok. Már majdnem elérte hatásában azt, amit az Oszkár és Rózsa maminál éreztem. Torokszorítós ez is, és van benne bőven, ami gondolkodásra késztet. Szeretem a szerző tiszta, minden pátosztól mentes, mégis felemelő gondolatait. Valahogy olvasásakor kicsit magam is tisztábbnak érzem magam.


Rövid könyv, de mégis milyen tartalmas és felkavaró. Egyszerre csalt könnyeket a szemembe és a nehéz téma ellenére sokszor meg is nevettetett. Imádtam Pons atya és Joseph beszélgetéseit. Még úgy olvastam volna…. Az első könyvem az írótól, azonban biztos vagyok benne, hogy nem az utolsó. Eric-Emmanuel Schmitt nevét a szívembe véstem.


a harmadik és a három közül a leggyengébb. amit olvasás közben éreztem: meg akar hatni, le akarja nyomni a torkomon a vallást, mennyire idegesít ez a gyerek… ettől a mondattól meg, amit egy hétéves fiú szájába adott a szerző: – Ha valaminek, akkor inkább céltáblának választotta ki az Isten a zsidókat – folytattam. – Hitler ki akar irtani bennünket. dobtam egy hátast. talán az egyetlen valóban megható jelenet, amit megkönnyeztem, és ami teljesen filmszerűen pergett le előttem olvasás közben: amikor Rudy és az anyja újra találkoznak… szívfacsaró volt.
Népszerű idézetek




Gyógyszerész vagyok, méghozzá az első gyógyszerésznő egész Belgiumban. Az első diplomás nő! Én tanultam, kérem, tudom, mi a tudomány!
34. oldal




Ne is kérdezzék, milyen volt az anyám: le lehet-e írni a napfényt? Melegség, erő, vidámság sugárzott belőle. Jobban emlékszem arra, milyen hatással volt rám, mint a vonásaira.
Mellette folyton nevettem, nem érhetett semmi baj.
13. oldal




De lehet-e kötelezni valakit a szeretetre? Utasíthatja-e az ember a szívét? Kétlem. A nagy rabbik szerint a tisztelet a szeretet fölött áll. Örökös feladatunk. És mindenki képes rá. Azokat is tudom tisztelni, akiket nem szeretek vagy akikhez semmi közöm.De szeretni? Szükség van-e szeretetre, ha tisztelek valakit? A szeretet nehéz dolog, nem tudni, mi idézi elő, nem lehet irányítani, nem tudni, meddig tart. Míg a tisztelet…
92-93. oldal




– Magyarázza el nekem pontosabban a keresztény és a zsidó közti különbséget, atyám!
– A zsidók és a keresztények egyazon Istenben hisznek, tőle származnak a mózesi Törvénytáblák. A különbség az, hogy a zsidók nem ismerik el Jézus személyében az Isten által küldött Megváltót; úgy gondolják, Jézus a bölcsek egyike. A keresztény hit szerint Jézus Isten fia, benne öltött testet, halt meg és támadott föl az Isten.
– Tehát a keresztényeknél már elérkezett a Megváltó, a zsidóknál még nem.
– Úgy van, Joseph. A keresztények emlékeznek rá, a zsidók még várják.
– Akkor a keresztény olyan zsidó, aki abbahagyta a várakozást?
– Mondjuk. És a zsidó Krisztus előtti keresztény.
90-91. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Amy Harmon: Homokból és hamuból 92% ·
Összehasonlítás - Szabó Magda: Abigél 95% ·
Összehasonlítás - Markus Zusak: A könyvtolvaj 92% ·
Összehasonlítás - Anne C. Voorhoeve: Liverpool Street 94% ·
Összehasonlítás - Ljudmila Ulickaja: Daniel Stein, tolmács 91% ·
Összehasonlítás - Barbro Lindgren Enskog: Szigorúan bizalmas! 75% ·
Összehasonlítás - Joanne Harris: A St. Oswald fiúiskola 82% ·
Összehasonlítás - Émile Ajar: Előttem az élet 92% ·
Összehasonlítás - Ruta Sepetys: Árnyalatnyi remény 95% ·
Összehasonlítás - Viviane Villamont: Kisdarázs 88% ·
Összehasonlítás