Ibrahim ​úr és a Korán virágai 178 csillagozás

Eric-Emmanuel Schmitt: Ibrahim úr és a Korán virágai

Tizenegy évesen összetörtem a malacperselyemet, és elmentem a kurvákhoz – kezdi monológját Momo, akinek az igazi neve Moise. Momo a Mohamed becézése, bár a Moise zsidó név. A férfias Momo, aki Moise, anya nélkül cseperedik fel, és ő visel gondot az apjára. Bevásárolni és lopni Ibrahim úrhoz, a sarki szatócshoz jár. „Végül is csak egy arab” – gondolja róla. „Nem vagyok arab, Momo, muzulmán vagyok” – szólal meg erre Ibrahim úr, a bölcs gondolatolvasó. Élelmiszerboltok esetében az „arab” ugyanis csak azt jelenti, hogy „nyitva reggeltől éjfélig, még vasárnap is”… Moise, akit tehát Ibrahim úr nevez el Momónak, egy napon apját is elveszíti. Ibrahim úr azonban „örökbe fogadja” a zsidó kiskamaszt. Az öreg fiaként végre boldog lesz Momo. Amikor pedig úgy látja Ibrahim úr, hogy Momo már egyedül is meg tud állni a lábán, magával viszi őt török szülőföldjére. Itt változik meg végleg Momo élete…

Eredeti mű: Eric-Emmanuel Schmitt: Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran

Eredeti megjelenés éve: 2001

Európa, Budapest, 2005
78 oldal · keménytáblás · ISBN: 963077772X · Fordította: Balla Katalin

ÁrnyékVirág
Eric-Emmanuel Schmitt: Ibrahim úr és a Korán virágai

Ibrahim úrtól sok mindent tanulhatunk. Ősi bölcsességet, a hit végtelen nyugalmát, szívből jövő derűt, a kimondott szó erejét és a csend békességét – vagy ha modernek akarunk lenni: slow food movementet, downshiftinget, meditációt.
Ibrahim úr tud élni. Amit tesz, végtelenül egyszerű.
Miért olyan nehéz mégis a mindennapokban egy kicsit Ibrahim úrnak lenni?
Ez egy olyan könyv, amit megköszönök. Nem is tudom, kinek. Eric-Emmanuel Schmittnek, mert megírta, a világ Momoinak és Ibrahim urainak, hogy inspirálták őt, a sorsnak, hogy olyan helyen dobott le a világba, ahol természetes volt, hogy megtanulhatok írni-olvasni. Ez a könyv szép. Köszönöm.

Juci P
Eric-Emmanuel Schmitt: Ibrahim úr és a Korán virágai

Ez a faszi igazán tarthatna egy „hogyan írjunk az élet nagy dolgairól pofátlanul könnyedén” kurzust. Én beiratkoznék :)

Mazsola_78 P
Eric-Emmanuel Schmitt: Ibrahim úr és a Korán virágai

Végre egy könyv, amit nagyon vártam, hogy elolvassak és nem kisebb-nagyobb csalódással csuktam be. Éppen annyira tetszett, mint amire számítottam.
Hihetetlen, hogy ilyen kevés oldalszámba hogy lehet ennyi emberséget, érzelmet beleszorítani. Imádtam.
(Most már még inkább vágyom egy saját példányra.)

GTM
Eric-Emmanuel Schmitt: Ibrahim úr és a Korán virágai

Ó, drága Ibrahim úr! De nagyon hiányzik ma nekünk! Olyan nagy szükségünk lenne ma is az Ibrahim urakra.
Csak valahogy felborult az import-export egyensúlya. És ha nincs egyensúly, akkor vajon létrejöhetnek-e ilyen találkozások? Ott találhatjuk-e Ibrahim urat a boltjában, vagy már elsodorta az új idők szele? Remélem, hogy nem. És bízom benne, hogy igen, mindenki megtalálhatja a maga Ibrahim urát.
Ha másutt nem, hát legbelül. Kezdjük el hát keresni! Hopp: Mosoly!

samsara
Eric-Emmanuel Schmitt: Ibrahim úr és a Korán virágai

Huuu, miért ilyen rövid? Bár , így, rövidségében tökéletes, ütős. Kis herceg 2 feeling.

Sárhelyi_Erika I
Eric-Emmanuel Schmitt: Ibrahim úr és a Korán virágai

Érzelemgombóc a torkomban. Kisebb, mint az Oszkár és Rózsa mami után, ez könnyebben lecsúszik. Ezt megnézném filmen is. Oszkárt nem bírtam volna, az úgy volt jó, hogy csak a szívemmel láttam.

janeeyre
Eric-Emmanuel Schmitt: Ibrahim úr és a Korán virágai

Egy mosollyal végigolvastam,s aztán ezzel a mosollyal az ajkamon sirdogáltam picit.

dorothy_emerald
Eric-Emmanuel Schmitt: Ibrahim úr és a Korán virágai

„A lassúság a boldogság titka.”
***
Mióta elkezdtem dolgozni, és jómunkás irodista lettem, két dolog hiányzik nagyon az egyetemi évekből: a lustán elnyújtózó péntek délelőttök, mikor sehova se kellett sietnem,ráérősen eltekerhettem a Margitszigetre, úszhattam a napsütésben. Azokon a délelőttökön a világ minden ideje az enyém volt. A másik pedig a két előadás közötti ebédek, hol a Fecskében, hol a Csigában. Keddenként a Szimplába jártunk, onnan meg a Hivatalba kávézni. Nevetős, jóllakott békesség volt.
Most a munka mellett rohanós korareggelek vannak, és még kapkodósabb délutánok, és csak néha érzem azt, hogy ibrahimurasodok és a világ minden ideje az enyém.

Galambdúc
Eric-Emmanuel Schmitt: Ibrahim úr és a Korán virágai

Ez talán még jobb volt, mint Rózsa mami. Na lám, hát tudtam én, hogy nem kell több száz oldalt írni ahhoz, hogy életre szóló olvasmányélmény legyen valami. A filmet is láttam, az kevésbé tetszett. A humor kevésbé jött át, mint a könyvben. Az alakok szerethetők. Tud ez a hapi nagyon.

Jeffi SP

– Jaj, ne, Momo, ne az autópályán. Az autópálya azt jelenti: menj tovább, nincs semmi látnivaló. Azoknak a bolondoknak van, akik a leggyorsabban akarnak eljutni egyik ponttól a másikig. Mi nem geometriát tanulunk, hanem utazunk. Találj szép kis utakat, hogy mindent látni lehessen.

Kapcsolódó szócikkek: utazás
krlany I+SMP

Az iránta érzett szerelmed akkor is a tiéd. A saját tulajdonod. Hiába utasítja vissza, nem tehet ellene. Nem kér belőle és kész. Amit adsz, Momo, az örökre a tiéd. Amit megtartasz, az örökre elveszett!

Veron P

Ibrahim úrtól tökéletes fegyvert kaptam. Az egész világot végiglövöm a mosolyommal.

Panelmacska

Amit adsz, Momo, az örökre a tiéd. Amit megtartasz, az örökre elveszett!

Im.: p. 43.

Miamona

Ebben a pillanatban esküdni mertem volna rá, hogy Ibrahim úr nem is olyan öreg, mint gondolni szokás.
– Ibrahim úr! Képzelje el, hogy egy hajón van, a feleségével és Brigitte Bardot-val. A hajó süllyed. Mit csinálna?
– Fogadok, hogy a feleségem tud úszni.

krlany I+SMP

– Miért nem mosolyogsz sosem Momo? – kérdezte Ibrahim úr.
Ez a kérdés igazi találat volt, komoly ütés, melyre nem készültem fel.
– A gazdag emberek mosolyognak, Ibrahim úr. Nekem nem telik rá.

Kapcsolódó szócikkek: mosoly
szera

– Nincs rendes cipőd, Momo. Holnap elmegyünk cipőt venni.
– Nincs pénzem, Ibrahim úr.
– Ajándék. Az én ajándékom. Momo, csak egy pár lábad van, vigyázni kell rá. Ha tör a cipőd, lecseréled. A lábadat nem cserélheted le!