Férfivá ​nevelni 0 csillagozás

Mit tanulhat egy szülő a haditengerészet elit kommandósaitól?
Eric Davis – Dina Santorelli: Férfivá nevelni

Mai ​modern életünkben, az okostelefonok és a közösségi hálók világában egyre több szülő ébred rá, hogy gyerekeink túl sok időt töltenek a virtuális valóságban, ahelyett hogy tapasztalatokat gyűjtenének a való életben, gyakorolnák az együttműködést, fejlesztenék a problémamegoldó képességüket vagy az állóképességüket. Nem véletlenül válnak egyre népszerűbbé azok a táborok, amelyekben a gyerekek valóságos helyzetekben, valódi nehézségekkel szembesülve próbálhatják ki magukat, és közben ráérezhetnek a helytállás, a próbatétel ízére.
Eric Davis több mint tizenhat évet szolgált az amerikai hadseregben, és ebből mintegy tízet a SEAL-nél, az amerikai haditengerészet különleges alakulatánál. Átesett a világ legkeményebb katonai kiképzésén, és megtanulta, hogyan álljon helyt a legnehezebb körülmények között is. Megtanult kreatívan gondolkodni, kitágítani a saját határait, sőt túllépni azokon.
A hadseregben szerzett tapasztalatainak a magánéletében, a gyermekeivel, elsősorban a… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2019
310 oldal · ISBN: 9789634752653 · Fordította: Holbok Zoltán
Jaffa, Budapest, 2019
310 oldal · ISBN: 9789634751618 · Fordította: Holbok Zoltán

Fiatal felnőttek egész generációjára jellemző az az attitűd, hogy nekik minden jár, mindenhez joguk van, és minden egyes helyzetben megkövetelik az igazságosságot. Megfigyeltem, hogy sok cég próbál is megfelelni nekik, és kínosan ügyel arra, hogy mindenben fair legyen. Ez soha nem fog működni, mert az élet nem fair. Az ellenségeinket és a versenytársainkat nem érdekli, hogy mi fair; őket az érdekli, hogy mit diktál az érdekük. Ez az egész mostani generáció hatalmas maflást fog kapni azoktól, akik nem átallják akkor is elvégezni a munkát, ha az ebédidejüket megkurtítják, és későig bent kell maradniuk. Vajon az fair, hogy külföldi munkavállalók elveszik a munkájukat? Valószínűleg nem, de a cégek és az ügyfeleik szempontjából ez a hatékony.
Uraim, a fiaink lépten-nyomon igazságtalanságokkal fognak szembesülni. Betegségek és sérülések fogják őket sújtani. Találkozni fognak részrehajló tanárokkal igazságtalan osztályzással, manipulált diákpolgármester-választással, egyenlőtlen versenyfeltételekkel, méltatlan barátokkal és olyan helyzettel, amikor valaki más kapja meg helyettük az állást, pedig ők lettek volna a legalkalmasabbak. Ha gyerekként úgy láttad, a világ igazságtalan, várj, amíg megtapasztalod, hogy apaként mennyire az. A gyerekeinket erre fel kell készíteni. És magunkat is.

Eric Davis – Dina Santorelli: Férfivá nevelni Mit tanulhat egy szülő a haditengerészet elit kommandósaitól?

Kapcsolódó szócikkek: igazságtalanság

Gyakran segítek a cégeknek, hogy hatékonyabb munkaerő-kiválasztási rendszereket alakítsanak ki. Ijesztő statisztikával találtam magam szembe: mire egy átlagos fiatal dolgozó eléri 33–35. életévét, már hétszer váltott szakmát. Nem félreértés: nem a hetedik munkahelyét fogyasztotta el ugyanabban az iparágban, hanem hétszer vágott bele teljesen új dologba! Ez irgalmatlanul nagy szám! Ha itt nem érzem jól magam, belefogok valami másba.
Ez a statisztika két fontos dolgot üzen számomra az emberek könnyelmű, felületes munkahelyválasztásával kapcsolatban:
1.Sok fiatal még sosem gondolkodott el igazán, mit is akar csinálni az életben.
2.Nem tudják, hogyan kezeljék a nehézségeket. Ha valami nem úgy megy a karrierjük során, mint szeretnék, egyszerűen lelépnek, ahelyett hogy megpróbálnák direkt módon orvosolni a problémát.
[David Rutherford: A kommunikáció ereje]

Ha folyamatosan fejlesztjük magunkat, azt fogjuk érezni, hogy nincs olyan, amit ne volnánk képesek megcsinálni. A nem tudom megcsinálni hozzáállásból ezt még nem tanultam meg lesz. Az akadályokból lehetőség lesz. Ha felhagyunk a folyamatos önfejlesztéssel, nemcsak az önfejlesztés napi szintű rutinját veszítjük el, hanem az önbizalmunkat is, hogy képesek vagyunk a fejlődésre, az előrelépésre. Ha már tíz éve nem próbáltál semmi újat megtanulni, nagy valószínűséggel azt fogod hinni, hogy már nem is vagy rá képes.

8.Az egyetlen könnyű nap a tegnapi volt

Kapcsolódó szócikkek: önfejlesztés

A SEAL-ek körében van egy kedvelt mondás: Ha nem csalsz, nem tettél meg mindent. Harci körülmények között, nem konvencionális hadviselés esetén ez azt jelenti, hogy a SEAL-eknek muszáj megszegniük a szabályokat, vagyis minden rafinériát bevetniük az eredmény érdekében, ahelyett hogy ragaszkodnának a célra nem vezető, hatástalan paradigmákhoz, és gúzsba kötnék magukat mindenféle előzetes elképzelésekkel, hogy mit lehet és mit nem. Az egész a szabadságról szól: hogy ne kövessük mindenáron a csordát, és ne akarjunk mindenáron illeszkedni az általánosan elfogadott keretekbe.

3.Ne igazad legyen! Légy hatékony!

Kapcsolódó szócikkek: Navy SEALs

Néha még negyvenhárom éves fejjel is hajlamos vagyok Belisát [a feleségem] okolni, ha valami gebasz van a házzal vagy a gyerekekkel. Pedig nem tudok annál férfiatlanabb dolgot, mint elcseszni valamit és azt arra az emberre kenni, aki a legjobban támogat. Néha attól félek, hogy egyszer kirángat az ágyból, és körbeteker ragasztószalaggal. És meg is lenne az oka rá!

3.Ne igazad legyen! Légy hatékony!

Mi az igazságosság? Mit jelent? Egyenlő játékszabályokat? Előítélet- és részrehajlás-mentességet? Egyenlő körülményeket, feltételeket? Ilyen nem létezik, és azok, akik azt hiszik, hogy az igazságosság alapvető emberi jog, kétségkívül csalódottak lesznek. Az igazságosság nagyon hasznos és hathatós koncepció, amely lehetővé teszi, hogy egy bizonyos csoport tagjai megbízható, kiszámítható módon működjenek együtt az előre megállapodott játékszabályaik betartásával. Ám ezen az előre megállapodott, kölcsönös viszonyrendszeren kívül az igazságosság csupán szubjektív, személyes elvárás arra vonatkozóan, hogy a dolgoknak hogyan kéne működniük, és az embereknek hogyan kéne viselkedniük. Az élet nem mindig igazságos, és ha ezzel nem tanulunk meg együtt élni, az igazságtalanság felemészthet minket.

Kapcsolódó szócikkek: igazságosság

Mivel a SEAL-ek folyamatosan nagy hatóerejű fegyvereket használnak feladataik végrehajtásához, a fegyver használatának valamennyi aspektusát kötelező felmérniük és kontrollálniuk – nemcsak saját biztonságuk, hanem minden olyan személy biztonsága érdekében, aki nyolc kilométeres sugarú körben tartózkodik. Ha megtapasztalják, minek mi a következménye valós környezetben, ki fog alakulni bennük a biztonságos, hatékony működéshez szükséges felelősségérzet és cselekvési autonómia. Arra képezik ki őket, hogy mivel ők irányítják az eseményeket, felelősséget vállaljanak tetteik következményeiért. Így sosem válnak a körülmények áldozatává, mert maguk tudják alakítani őket.

1.Csapatépítés

Izzadtan és kiszáradtan kutattam a kijelölt célpontot a kaliforniai Niland forró sivatagi vidékén, és már csak két órám maradt arra, hogy becserkésszem.