Másmilyen ​mesék 16 csillagozás

Erdős Virág: Másmilyen mesék

Erdős ​Virág „az egy extrém sport, felhajtasz egy szponzort, aztán nekimész fejjel a falnak.
Erdős Virág az egy természeti katasztrófa, függőleges, tizenkét betű.” (Hazudós mese)
"Nem ajánlom senkinek” írja a szerző „szigorúan kilencvenkilenc éven felülieknek” szóló provokatív könyve elején – mármint hogy azt nem ajánlja, hogy kikezdjenek vele, mert abból nyilván újabb kegyetlenül indulatos szövegek születnének. A Roskó Gábor abszurd rajzaival illusztrált „mesegyűjtemény” jobbára a klasszikus mesék figuráit használja fel a bulimiában szenvedő világfaló női Kisgömböctől kezdve a Világszép Nádszálkisasszonyig, a mi legkevésbé sem klasszikus (Erdősnél egyenesen apokaliptikus) világunkban, amely (ahogy a szerző mondja egy interjúban) „nem áll meg a küszöbünknél, és mindazoknak a szörnyűségeknek, amelyektől olyannyira szeretnénk elhatárolódni, valójában éppannyira vagyunk elkövetői, mint áldozatai, vagyis legszemélyesebb magánügyeink köre valójában sokkal tágabb, mintsem… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2003

Magvető, Budapest, 2003
106 oldal · ISBN: 9789631423389 · Illusztrálta: Roskó Gábor

Bábel tornya

Csabi P
Erdős Virág: Másmilyen mesék

Azt gondoltam erről a könyvről, hogy majd írok egy ilyen értékelés félét az Erdős Virág stílusában, de már fáradt vagyok kicsit hozzá, meg Erdős Virág is írt, hogy ne erőlködjek, mert úgysem tudok olyant, amilyeneket ő sziporkázik, neki erről papírja van, és különben sem támogat az NKA az írás közben, csak a szék háttámlája, de ennek semmi köze az életünkhöz, nem úgy az Erdős Virágnak, aki rajta tartja a kezét az ütő erén, néha el is szorítja, de mindig időben elengedi, hogy jó legyen, ilyenkor az élet fellélegzik, de hiába, mert annyian szorongatják, hogy százezer Erdős Virág kellene, hogy felfújják, mint egy légvárat, és az emberek újra önfeledten ugrálhassanak benne, de így csak az Erdős Virágon ugrálhatunk egyesével, aki egy egyszemélyes légvár, ha jó nagy levegőt vesz, de a Teszkóban éppen elfogyott a levegő a polcon, így az Erdős Virág nem kap levegőt, hiába annyi a pénze, mint a rohadás, ja nem, az egy másik Erdős Virág, ez szegény, mint a templom egere, mert mit lehet kapni egy ilyen könyvért?, néhány jó szót, meg szigorított adóellenőrzést, ezért az Erdős Virág már nem is ír több könyvet, vagyis de, az az Erdős Virág nem ír, aki gazdag, mert úgyis a pénz beszél, az Erdős Virág, szegény, meg nem ugat, hiába, a karaván meg halad, de az meg egy sajt, ennek lassan már semmi értelme, úgyhogy visszaadom a szót Erdős Virágnak, nála jó helyen lesz.

az egy szócikk,
több-kevesebb részletességgel.

Erdős Virág
az egy Lenni jóarcú fészbuk profil,
csak még nem vagyunk
egymásnak bemutatva.

az egy újság nekem,
olyan, hogy az utca írmondója.

az egy írva-ríva vigadó,
jelentős események színhelye,
eleven irodalom.

sophie P
Erdős Virág: Másmilyen mesék

Hát jól odamondogatja! És meghökkentő. Annyira tömény sziporka, hogy egyszerre csak picit érdemes.
Ámulok a sok bravúros megoldáson, miközben egy kicsit haragszom is. Erdős Virág elcsaklizott néhány jól ismert népmesét, és egyéb történetet, összeszabdalta, átgyúrta, megtöltötte a mai világ észjárása szerint és feltálalta. Sokszor nevettem volna. Sokszor szégyelltem. Olyan értelemben, mint mondjuk ahogy Pató Pállal vagyunk. Karikatúra az, de mégsem vicces.
Mivé lett a Kisgömböc falánkságában, és Boldog Margit boldogtalanságában. Meg a tücsök. Sajnáltam, a meséket főleg, (a legenda maradjon legenda, a mese maradjon mese) de minden elismerésem, nagyon ötletes. Bábel tornyáért oda voltam, és az Erdős Virág Hazudós mese remek végszó.

Erdős Virág: Másmilyen mesék

Nagyon vegyesek az érzéseim, élményeim.
Néhol azt éreztem lehetne rövidebb, túl sok az erőltetett hablaty.
Néhol úgy éreztem, hogy egy elbaltázott stand-up comedyt olvasok, csak hiányzik belőle a csattanó.
Néhol azt éreztem, hogy szabad asszociációk egymásra hajigálva.
Látom benne az iróniát, szarkazmust, de ez már nem az a fajta, amit én szeretek. Néhol a jóízlés/jóérzés határait feszegeti, és bicskát nyitogat a zsebemben. Thomas Mann Mario és a varázslója is eszembe jutott közben. Van ahol intoleráns és diszkriminatív felhangokat érzek.
Nem tisztel se Istent, se embert csak kifiguráz. Belém sokszor belém gázolt.
Lázad, kritikus, provokál és játszik mindennel és mindenkivel kicsit feltűnősködve, szerintem egysíkúan. Nem látom a másik oldalt, azt ahol meg érték mellé teszi le a voksát.
Hatással bíró, megmozgató írások. Nem az enyémek.

Erdős Virág: Másmilyen mesék

Az Erdős Virág az a „Kedves Versmondó lány!” a Zsebtévéből.
Előperdül, pukedlizik. Ha megkéred, mesél a gyerekeidnek, sőt még ő ajánlkozik. Csak azt szeretné kérni, hogy legyél a háta mögött, és onnan figyeld csendesen, nehogy véletlenül felfalja őket.
Aztán csak mondja, csak úgy áradnak belőle a szavak. De ha a háta mögött összekacsintasz a gyerekeiddel, vagy grimaszolsz, pisszegsz, de akár csak a szemedet forgatod, akkor előkapja a mesekönyvéből, és hipp-hopp beléd vágja a kisfokosát.

kaen
Erdős Virág: Másmilyen mesék

Hat igen, a versei jobban tetszenek, bar ebben is volt jopar verses mese. Alapvetoen szeretem a klasszikusok modern atiratait, legyen az bibliai tortenet, okori legenda vagy egyeb kotelezo irodalom, es tetszett a magyar mesek atirasanak az alapkoncepcioja is. Ennek ellenere nem azok fogtak meg leginkabb, hanem a Babelrol szolo vers, az nagyon otletes, illetve az Erdos Viragrol szolo Hazudozos mese a vegen, ami tokeletes zarszo a kotethez. Mindenesetre egy eleg sotet „mese”-gyujtemeny, szomoru jelent es jovot mutat, nyelvileg viszont bravuros, ez segit elviselni talan. :)

Gáborr_Nagy
Erdős Virág: Másmilyen mesék

Hát én nem nagyon tudtam követni a szerző agymenését, így nem sokat adott a kötet, sajnálom. A rajzokat is utáltam. 1-2 furi szókapcsolata viszont nagyon tetszett a Virág néninek, pl.: kisül a husi, vagy: flangálhatott tangában a gangon, vagy: szaros a sushi.

Gregöria_Hill
Erdős Virág: Másmilyen mesék

Mesék és meseátiratok felnőtteknek. Verses mesék vagy prózaversek. A mesék klasszikus szófordulatai és egyéb kellékei hol kifordítva, hol kicsúfolva (túlnagyítva, bagatellizálva, megsemmisítve), modernizálva és szlengesítve. Közhelyesítve.
Nem feltétlenül mindenhol az a fajta Vicz, amin én halálra röhögöm magam, sok részleten ciccegtem, de azért találtam benne néhány idéznivalót (más meg majd mást talál olyannak).
Elcserélném, de nem azért, mert nem tetszett, hanem mert nem tetszett annyira, hogy még egyszer elolvassam, és ehhez itthon kevés a hely :)

FruzsinaRacz
Erdős Virág: Másmilyen mesék

Nekem ez nagyon felemás volt. Nem sejtettem, hogy ennyire elvont ez a nő. Persze volt benne,ami kellemes volt, de annyira sok helyre kapkod minden művében- ebben a kötetben biztos, hogy már-már zavaros inkább, mint élvezhető. számomra.

egy_ember

Mese a vízilóról, aki félt az oltástól

Ráadásul nem is csak az oltástól félt,
hanem még a felesleges izgalmaktól is.
Ezenkívül még a poklok poklától is félt,
ami pedig sajnos pont az ágya alatt helyezkedett el.
Ezenkívül még a mások fogkeféjétől is félt,
úgy értve, ha előzőleg bacilusba mártják.
Ezenkívül még a pókembertől is félt,
hogy majd megszereti és nem meri lecsapni.
Ezenkívül még az esetleges atrocitásoktól is félt,
akik összeverik a járókelőt.
Ezenkívül még a golyózáportól is félt,
ami pedig gyakori.
Ezenkívül még a baljós előjelektől is félt,
akik az úttesten szoktak szaladgálni.
Ezenkívül még az igazságtól is félt,
pedig az mind hazugság.
Ezenkívül még a régi kommunistáktól is félt,
hogy majd bejönnek és elveszik az idejét.
Ezenkívül még az arab terroristáktól is félt,
mert azoknak folyton az kell, ami másoknak is.
Ezenkívül még az elnök embereitől is félt,
pedig azok gazdagok és szépek.
Ezenkívül még a Tapsi Hapsitól is félt,
mert az egy állat.
Ezenkívül még a népek millióitól is félt,
pedig azoknak egy árva szava se lehet.
Ezenkívül még a romlás virágaitól is félt,
úgyhogy olyat nem vett.
Ezenkívül még a súlyos nélkülözéstől is félt,
pedig az az utca másik végében lakik.
Ezenkívül még a boldogságtól is félt,
hogy majd leveszik a számlájáról.
Ezenkívül még a boldogtalanságtól is félt,
hogy majd nem fér be a kocsiba.
Ezenkívül még a valóságtól is félt,
pedig az csak film.
Ezenkívül még a következményektől is félt,
hogy akkor majd mit ad nekik enni.
Ezenkívül még az illetéktelen betolakodótól is félt,
pedig az ki van zárva.
Ezenkívül még a saját árnyékától is félt,
hogy majd egyszer kiderül.
Ezenkívül még a kényes kérdésektől is félt,
pedig azoknak már meg lett mondva.
Ezenkívül még a munkás hétköznapoktól is félt,
mert egyszer már olyan is volt.
Ezenkívül még az Amorf Ördögöktől is félt,
pedig az buli.
Ezenkívül még a piros lámpától is félt,
mert sokkal jobban szerette, ha zöld.
Ezenkívül még a tömegek lázadásától is félt,
pedig attól garantáltan nem kell félnie.
Ezenkívül még a klónok támadásától is félt,
úgyhogy inkább letakarta mind a két szemét.
Ezenkívül még a fedél nélküliektől is félt,
hogy a végén mind egy szálig hazajönnek.
Ezenkívül még az anyám kínjától is félt,
attól viszont én is.

krlany I+SMP

És csak evett a kisgömböc, evett, három éjjel három nap, evett, és egyre csak evett, ült a hideg konyhakövön, feledte az álmát, és evett. De akármennyit evett is, csak nem volt elég.
S mikor aztán nem maradt más, csak az üres flakonok, plusz körülbelül másfél köbméter újrahasznosításra gyakorlatilag teljességgel alkalmatlan polietilén, akkor a kisgömböc arra gondolt, szó mi szó, most már bizony késő volna eredménytelen tárgyalásokba bocsátkozni a pszichológusával, magyarán a legtöbb, amit megtehet, hogy minden dráma ellenére megkísérli önerőből élvezni az életét. És tovább nem is vonakodott, vett egy jó nagy levegőt és azon nyomban bekapta a hűtőt.

A kisgömböc

Bábelnek van egy tornya,
a kilátásai azonban kedvezőtlenek.

Bábel tornya

Erdős Virág
a másik leghíresebb magyar író,
pólókat ír,
szélvédőket,
állítólag ő írta hogy
„I love Budapest”.

Ez a mesekönyv
a mikroorganizmusokról szól,
akik egyelőre még nagyon picikék,
de majd megnőnek,
és megházasodnak

cippo IP

És meglepire semmit se kért,
se holdjárót,
se tutyit,
mindig csak egy csöpp odafigyelést,
mert rájött,
hogy azt aztán vissza lehet csomagolni,
és oda lehet adni másnak.

Boldog Margit

Aztán előbb-utóbb odáig ment,
hogy már szinte éjjel-nappal egy ágyban aludt az ellenséggel,
ami viszont kész petefészekgyulladás,
arról nem is beszélve,
hogy a biztosítótársaságok sem nézik jó szemmel az ilyesmit.

Boldog Margit

Gregöria_Hill

Az ilyen ember olykor még
a kukában is csak a
saját maga hasznát keresi.

az egy amfetamin-származék,
csak az a gáz,
hogy később elég nehéz róla leállni.

Hazudós mese