Az ​indiai vendég 9 csillagozás

Erdős Renée: Az indiai vendég Erdős Renée: Az indiai vendég Erdős Renée: Az indiai vendég Erdős Renée: Az indiai vendég Erdős Renée: Az indiai vendég

Az 1920-as évek, a háború, a forradalmak és a fehérterror után konszolidálódó, ébredő Budapesten játszódik az a romantikus hangvételű regény. Az anyában depresszióvá, lelki betegséggé fokozódik nagyobb fia utáni vágyakozása, aki eltűnt a fronton. A kisebbik fiú súlyos sérüléséből felépülve igyekszik visszatalálni az életbe, míg a szép leány boldog házasságra készül a vőlegényével. Ebbe a környezetbe érkezik az „indiai vendég”, akit a fiú hív meg beteg édesanyja gyógyítására. Az indiai vendég kissé misztikus lénye mindenkit a bűvkörébe vonz. S szinte törvényszerű, hogy a fiatal lány, házassága küszöbén beleszeret az indiai vendégbe, aki nem viszonozhatja ezt a vonzalmat… A krisztusi szeretet, a szerelem, az örök emberi érzések regénye ez a mű, amely méltán aratott sikert első megjelenésekor is.

Eredeti megjelenés éve: 1929

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2010
Garabonciás, Budapest, 1991
Révai, Budapest, 1929
254 oldal · keménytáblás

kolika>!
Erdős Renée: Az indiai vendég

Az ajánlás szerint a szerzőnő a lányainak szánta a könyvet. Szép gondolat és tett, de véleményem szerint egy kicsit magasröptű is egyben. Nem könnyű olvasmány témáját és nyelvezetét illetően, így eléggé meglep, hogy ilyen könyvet szán gyermekeinek. Felnőttként lehet értik a leírtakat, de nem tartom valószínűnek, hogy gyermekfejjel is meg lehet birkózni a művel és mondanivalóval.
A története egy vendég érkezése során enged betekintést az európai ember számára még annyira nem ismerős világba. Az indiai vendég, doktor az, aki sokak életét megváltoztatja.
Olvastam a változásról, az anya gyógyulásáról, az új gondolatok elültetéséről, de közben kétkedés is felmerült bennem. Üdvözlendő, ha ez a „gyógyítás” örök érvényű, de mi van, ha csak a vendég ottléte adja az erőt ehhez? Mi van, ha nincs aki újra és újra az új elgondolásról, hitről beszéljen, akkor elsorvad az, ami alig szökkent szárba? Az évekig tartó, lassan mániákussá erősödő felfogás ilyen könnyen megváltoztatható? S ha igen, ez maradandó marad, vagy csak ideig -óráig hat?
A szöveg eléggé nehéz volt, a vendég szerepe misztifikálva lett. A beszélgetések, tanítások helyenként nehezen követhetőek voltak.

Gvendolin P>!
Erdős Renée: Az indiai vendég

Az írónő a lányainak szánta ezt a történetet, amiben az európaii és a keleti gondolatvilágot próbálja összhangba hozni egymással. Sőt, arról próbál meggyőzni minket, hogy azokkal a problémákkal, amelyeket a szereplők évek óta nem tudnak feldolgozni, a keleti életszemlélet segíthet megbírkózni. Nekem azonban mindvégig az volt az érzésem, hogy az indiai vendég csak újabb problémákat teremtett, vagy addig működő kapcsolatot tett tönkre, hiszem a fiát évek óta gyászoló anyát arról győzi meg, hogy fia újjászületett. ezzel az anya az élők felé fordul, de nekem az az érzésem, hogy egy újabb őrület is kezdetét veheti. Az esüvő előtt álló lány érzései ugyancsak összezavarodnak, és egyáltalán nem biztos, hogy a vendég távozásával ugyanúgy tud fordulni vőlegénye felé, mint korábban. Semmi bajom a keleti vallásokkal, és ha valaki európaiként ebben akar hinni, hát tegye, de ne próbáljon meg másokat is arról meggyőzni, hogy ez hozhatna megoldát az életben fellépő nehézségekre.

Aurora_Michaelis P>!
Erdős Renée: Az indiai vendég

Nem igazán tetszett ez a könyvecske. A történet, a karakterek érdekesek lettek volna, de ők valahogy háttérbe szorultak a filozófikus elmélkedések mellett, amelyek számomra túlzottan elvontak voltak, és nem is minden gondolattal tudok azonosulni.

kolika>!

Hiszen itt voltam, tehát valamiképpen itt is maradok. Az ember sohasem mehet el egészen egy helyről…

dll89>!

Nem szeretni semmit annyit tesz, mint kívül állni a teremtett dolgok hatáskörén. Része lenni a kozmikus életnek, anélkül, hogy ez a részvétel fájna, vagy örömet szerezne. Mint ahogy a napnak nem fáj, hogy világít, s mint ennek az ágnak nem öröm, hogy virágait kibontja.Engedni, hogy az élet a maga törvényét kiélje bennünk, és nem ujjongani, és nem sírni, annak semmiféle esélyén.Mint ahogy a föld tűri, hogy bele barázdát vájjanak, magot vessenek, termését learassák.Mint ahogy a föld tűri a meleget, az esőt, a fagyot, a napfényt, és a sötétséget. Lenni, mint a föld, a nap, az elemek. Égni, mint a tűz, anélkül, hogy ez az égés fájna, vagy jól esne.Viselni az életnek ránk eső részét, azt a pillanatot úgy, hogy mintha évezredekről volna szó és évezredeket, mint egy pillanatot. Hiszen ez az életnek mindegy. Egy perc vagy az örökkévalóság. Minden mindegy az életnek.