Perugia ​szűk utcáin 3 csillagozás

Erdődy János: Perugia szűk utcáin

Az ​itáliai reneszánsz becses hagyatékára, a perugiai Francesco Matarazzo mester Krónikájának szövegére támaszkodott Erdődy János könyvének megírásakor. Nem mellőzött el a szerző persze más egykorú forrásokat sem, mint például Giovanni Burcardo pápai szertartásmester Diariuma, firenzei és velencei követjelentések, Niccoló Machiavelli levelezése, a Borgia-korszak egyéb dokumentumai; és használt modern forrás-feldolgozásokat is. Hangsúlyozandó mégis; nem történelemkönyvet vesz most kezébe az olvasó, hanem regényt! A szereplők nagy része valóban létezett történelmi személy, mások viszont az írói képzelet szülöttei, az események azonban, – még a kitalált mozzanatok is – összhangban vannak a történelmi valósággal.
Hogy miért éppen a nem elsőrendű szerepet játszó városállam, a viszonylag kicsi Perugia áll ennek a könyvnek a középpontjában? Mert ennek a városnak itt bemutatott néhány esztendeje olyan sűrített képét adja a tizenötödik-tizenhatodik századforduló itáliai pártharcainak,… (tovább)

>!
Szépirodalmi, Budapest, 1980
410 oldal · ISBN: 9631516091

Most olvassa 1

Várólistára tette 2


Kiemelt értékelések

kaporszakall >!
Erdődy János: Perugia szűk utcáin

Erdődynek ez a munkája jóval sikerültebb, mint ez a nemrég olvasott korábbi, jóllehet, igazi, sokarcú szereplőkben ez sem bővelkedik. Ám elég érdekes képet fest az itáliai reneszánsz kb. egy évtizedéről, a Borgia család uralkodásáról és hanyatlásáról, de nem a nagyszínpad cselekménye révén, hanem a színtér egy félreeső zugára fókuszálva: az umbriai város, Perugia belharcain keresztül.

A város két befolyásos nemesi családja, a Baglionik és az Oddik egymás elleni – sőt néha saját családon belüli – véres küzdelmei dúlják fel a város nyugalmát, s e belharcokat ügyesen használja ki, s fordítja a maga hasznára a nevető harmadik: a pápai hatalom.

A regény igazi főszereplői nem is a Baglioni család vezetői, még csak nem is a város jámbor krónikása, vagy annak ifjú padovai titkára, hanem VI. Sándor, a Borgia-pápa, s főként annak tehetséges, minden hájjal megkent, s egyben minden aljasságra képes katonafia, Cesare. Aki modellül szolgált Machiavelli híres tanulmányához, A fejedelemhez. S biztos vagyok benne, hogy Erdődy regényét nem is annyira Perugia szépséges városa, mint inkább Cesare Borgia sötét figurája ihlette.

Igazi szépirodalmi munkának ezt sem tekintem, de egy jó mesterségbeli tudással megírt történelmi (ismeretterjesztő) regénynek igen. Itália, és a reneszánsz kedvelői díjazni fogják.


Hasonló könyvek címkék alapján

Pezenhoffer Antal: VI. Sándor meg Luther
Berkovits Ilona: Signorelli
Berzeviczy Albert: A Cinquecento festészete és szobrászata
Ijjas Antal: Mirandola fordulása
Klára Garas: Portraits de la Renaissance Italienne
Passuth László: Nápolyi Johanna
Kabdebó Tamás: Giorgione nyomában
Madarász Imre: Két máglya
Tormay Cécile: Virágok városa / Szirének hazája
Makkai László: A reneszánsz világa