Küzdelem ​a tengerekért 17 csillagozás

A nagy felfedező utazások kora
Erdődy János: Küzdelem a tengerekért

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Képes történelem

Móra, Budapest, 1981
Móra, Budapest, 1976
Móra, Budapest, 1970
158 oldal

Erdődy János: Küzdelem a tengerekért A nagy felfedező utazások kora

Amikor kamaszkoromban a 'Képes Történelem' darabjait olvastam, az egyik kedvencem ez volt.

És még most is – több mint negyven év után – nagyon jó könyvnek tartom: mind a sorozat, mind a szerző, Erdődy János egyik legjobban sikerült kötete.

Eleven, színes, és – apró pontatlanságoktól eltekintve – hiteles krónikája ez a nagy felfedezések korszakának, lényegében a Kolumbusz első útja és a Nagy Armada pusztulása között eltelt mintegy száz évnek. Kapunk azért egy rövid előzetest a vikingek ötszáz évvel korábbi portyáiról is, amelyek azonban visszhangtalanok maradtak. Majd Kolumbusz, Vespucci, Magellán útjai, Mexikó és Peru meghódítása következik, a spanyol és portugál gyarmatbirodalom kiépítésével és a rabszolgakereskedelem beindulásával. Egy érdekes fejezet mutatja be a Karib-tenger kalózvilágát (nem pont ugyanúgy, de nem kevésbé érdekesen, mint Hollywood), hogy aztán a korszakváltással, a spanyol tengeri hegemónia alkonyával, Franciaország, Hollandia és főleg Anglia felemelkedésével fejeződjön be a történet.

Izgalmasan és jól megírt könyv, aminek a képanyaga még ma is tetszetős. A sorozat több kötete már elavult, vagy legfeljebb a kommunista színezetű hazugságok gyűjteményeként tarthat számot némi érdeklődésre, de ez nem! Ma is érdekes bevezető a tengeri hódítások hőskorába.

pwz ISP

Erdődy János: Küzdelem a tengerekért A nagy felfedező utazások kora

Nem tehetek róla: imádom a hajózást és még a felfedezések kora is a szívem csücske :)

kaporszakall P

Pontosan megszabták a kalózok törvényei az ’üzemi balesetek’, a kalóztámadások közben történt sebesülések és testi károk után járó térítéseket is:

jobb kar elvesztéséért 600 spanyol ezüsttallér;
bal karért 500;
jobb lábért szintén 500;
bal lábért pedig 400 ezüsttallér járt;
egy szem vagy egy ujj elvesztéséért 100 ezüsttallért kapott a sebesült;
haslövés esetén 500 tallér fájdalomdíjat kapott – és így tovább.

A karibi kalózvilág, 146. oldal

kaporszakall P

A zsákmány felosztásának arányait is meghatározták a kalóztörvények. Mindenekelőtt ki kellett fizetni a szerződésben megszabott részt a hajót bérbeadó gazdának vagy az építő hajóácsnak. Ezután megkapta fizetését a minden kalózhajón szolgálatot teljesítő seborvos és esetleg egy-két szegődött szakember, kézműves. A megmaradt összegből levonták a sebesülteknek járó kártérítést – és a többit osztották fel a bandatagok között. Egy részt kapott minden tag, négyet a kapitány, a hajósinasnak fél rész jutott.

A karibi kalózvilág, 146. oldal