A ​magyar kormányzat európai látóköre 1848-ban 1 csillagozás

Erdődy Gábor: A magyar kormányzat európai látóköre 1848-ban

Erdődy ​Gábor tanulmánya a minisztertanácsi jegyzőkönyvekre, a király személye körüli minisztérium és az Országos Honvédelmi Bizottmány anyagára, a Kossuth-gyűjtemény 1848-ra vonatkozó részére, mindenekelőtt pedig a vezető magyar politikusok egykorú levelezésére, parlamenti hozzászólásaira és hírlapi cikkeire támaszkodva mutatja be az 1848-as magyar kormányzat nemzetközi tájékozottságát. A korszakonként ismétlődően felerősödő bírálatokkal vitatkozva elveti azokat az álláspontokat, melyek Batthyányék külpolitikájának lényegét egyfelől a magyar ügyet az európai mozgalmaktól elszigetelő egyoldalú alkalmazkodásban, másfelől az ellenforradalmi megtorlást kiprovokáló meggondolatlan „lázadásban” láttatják. Egykorú forrásokat bőségesen idézve bizonyítja, hogy Kossuthék tájékozódását nem bénították a provinciális szemléletmód korlátai, hogy Magyarország lehetőségeit a változó körülmények szem előtt tartásával, az európai fejlődés összefüggésrendszerében vizsgálták, korántsem titkolva el a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Értekezések a történeti tudományok köréből Akadémiai

Akadémiai, Budapest, 1988

Beatrice8>!
Erdődy Gábor: A magyar kormányzat európai látóköre 1848-ban

Nem tudom miért olyan kritikus a tanárúr, szerintem ez is teljesen jól tárgyalja a Batthyány-kormány külpolitikáját. Lehet úgy érzi, hogy az azóta eltelt potom 35 év alatt ő is meghaladta a saját álláspontját?
A felét ez a könyv adta a referátumomnak/szemidogámnak. Értékelem, hogy ilyen rövid. Egészen érthető, ha nem is kimondottan izgalmas, de ebben nagy szerepe van azért adnak, hogy tökre nem érdekel a korszak.