Túlélés 1 csillagozás

Egy fotográfus visszaemlékezése
Erdélyi Lajos: Túlélés

Erdélyi ​Lajos marosvásárhelyi születésű fotográfus visszaemlékezéseit adta ki Túlélés címmel a Zachor Alapítvány; a kötetet csütörtökön este mutatják be a szerző jelenlétében a Bálint Házban.

Szőnyi Andrea, a Zachor Alapítvány elnöke elmondta az MTI-nek, hogy Erdélyi Lajossal, akit mindenki Lalónak ismer, először akkor találkozott, amikor interjúkat készítettek az Auschwitz-túlélőkkel. Megragadta, hogy Erdélyi milyen jól mesél és, hogy nem elfogult, pedig az egész családját deportálták Marosvásárhelyről.

Az 1929-ben született Erdélyi a könyvben azt írta meg, hogy milyen hatással volt az életére a koncentrációs tábor, az, hogy édesanyja és húga soha nem került elő, apja túlélte a poklot, de nem tudtak egymásról. Az auschwitzi transzportból a dörnhaui munkatáborba vitték, a helyet a foglyok csak „száraz krematóriumnak” nevezték, mert halálra éheztették őket a kemény munka mellett. A fiatal fiúnak egy kőbányában kellett dolgoznia. Egyik névsorolvasásnál hallotta meg… (tovább)

Zachor Alapítvány, Budapest, 2012

Vannak reális csodák …

Biedermann_Izabella>!

A szögesdrót mögött pucérra vetkezett a lélek.

Biedermann_Izabella>!

Ötven évvel a történtek után olvastam a feljegyzéseit. Mint előhívó tálba helyezett fényérzékeny papíron a kép, úgy bontakoztak ki a feledés homályából ezek a jelenetek. Ekkor döbbentem rá, miért utasítják el, utalják emlékezetük, tudatuk küszöbe alá egykori lágertársaim az ott látottakat.