Vulkánok ​tövében, vulkánok tetején 2 csillagozás

Erdélyi István – Sugár Lajos – Zsebeházy György: Vulkánok tövében, vulkánok tetején

Mi történik a föld mélyén, ha elszabadul a pokol?
Miről mesélnek a hamuba temetett városok: Pompeji és Herculaneum?
Hol volt Atlantisz?
És mi okozta pusztulását?
Miként tükröződnek régi népek mítoszvilágában a vulkanikus kitörések?
Mit köszönhet az emberiség a vulkánoknak? Ilyen és hasonló kérdésekre ad választ a három szerző: a régész, a geológus és a vulkanológus – kultúrtörténeti tudnivalókkal, kutatóútjaik élményeivel, nagy katasztrófák leírásával át- meg átszőtt érdekes könyvükben.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Természetbúvárok Könyvespolca Móra

Móra, Budapest, 1977

kaporszakall>!

Negyvenöt éves ismeretterjesztő könyv a vulkanológiáról, ami – sok kortársával ellentétben – szépen öregedett. Ehhez szükség volt arra, hogy a Föld tágulásáról és a lemeztektonikáról már szó essen benne, és így a vulkáni tevékenység elméleti megalapozást is nyerjen. Ráadásul a szerzők saját élményekkel is fűszerezik az elmondottakat, s emellett nem csak a vulkánok működését, a kráterből kikerülő anyagokat, a kitörések fajtáit ismertetik, hanem a vulkáni kőzetek hasznosításáról is szót ejtenek (lásd: pattintott és csiszolt kőkorszak), illetve néhány híres katasztrófa (Szantorin/Théra, Vezúv, Krakatoa, Mont Pelée) történetét is elbeszélik.

Ami a kötet gyengesége, az a korabeli nyomdatechnika: az ábrák fekete-fehérek, a fotókon dominál a sötétszürke… ez persze nem versenyezhet a mai képeskönyvek színes metszeteivel. És még egy apró hiányosság: a konkrét példák zöme itáliai (feltehetően a szerzők személyes tapasztalatai miatt): az Etnáról, a Vezúvról, a Stromboliról bőven olvashatunk, Izland, Indonézia, Mexikó, Hawaii vagy Kamcsatka vulkánjairól viszont alig esik pár szó.

Ám, mindent összevetve, jó kis könyv ez még ma is: a szöveg világossága és érdekessége ellensúlyozza a képanyag szürkeségét; bevezetésül a témába nyugodtan adható az érdeklődők kezébe.