Vers ​a tengerben 41 csillagozás

Erberling Judit: Vers a tengerben

Erberling Judit első verseskötete igazán hű a címéhez. Hiszen, ahogy a tenger is végtelen, úgy végtelen az emberek lelkének mélye is. A Vers a tengerben pedig egy-egy versnyi bepillantást enged a lélek és a gondolatok végtelenségébe.

S ahogy olykor a lélek is összegabalyodik és különböző mintákba, formákba rendeződik, úgy ebben a kötetben is, nem szabályos témákra bontva követik egymást a versek.

Izgalmas utazás a gondolatok világában.

Eredeti megjelenés éve: 2021

NewLine, Bakháza, 2021

Erberling Judit: Vers a tengerben

„Hamis minden, mit szívembe ragasztasz,
én voltam a hóhér, mégis engem akasztasz.”

Valamikor évekkel ezelőtt megismertem egy fiatal lányt, aki tele volt élettel, sokat nevetett és mindig azt mondta ki, amit az én szívem is sugallt. Ennek a hölgyeménynek számos előnye volt őszintesége mellett, többek között, hogy csodálatos gondolataival örvendeztette meg olvasóit. Hasonlóan hozzám is bloggerként tevékenykedik és egy különleges oldal tagja a mai napig is, de mint kiderült, a szavakkal másképpen is tud bánni. Verset írni sokan tudnak, viszont szívhez szóló üzeneteket küldeni általa már igen kevesen. A mostani értékelésem írónőjéről meséltem fentebb és bár nem vagyok elfogult, mégis hálásan köszönöm a barátságát és a költészetét is egyben.

Erberling Judit – Vers a tengerben kötete idén jelent meg a NewLine Kiadó gondozásában. A könyv számos előnnyel rendelkezik, ugyanis nem tudom ki, hogy van vele, de én kimondottan szeretem, ha könnyen forgatható, vastag papíron olvasható az adott szöveg és keményfedeles.

A borító már önmagában lenyűgöző a számomra, hiszen egy olyan természeti elem mutatkozik meg rajta, melyért külön is rajongok. Számos tulajdonságot mutat be a figyelmes szemlélőnek, elvégre gondolatok végtelenjével találkozunk egy-egy vers olvasása során, melyek mélységükkel és viharoságukkal csak fokozzák az olvasóban az elmélyülés élményét. A tenger ezt is jelenti számomra.

A kötet egy érzelmi vihar a javából, hiszen minden időből és eseményből egy őszinte lélek kiáltása vagy ábrándozása olvasható. Természetesen nem csak emocionális indíttatásokat fedezhetünk fel a lapokon, hanem véleményt is a világ ügyes – bajos dolgairól, gondjairól…

Bővebben:

NewLine, Bakháza, 2021
melody_89>!
Erberling Judit: Vers a tengerben

Imádtam az összes verset egytől egyig, fantasztikusan tehetséges Judit, és nagyon köszönöm neki a lehetőséget, hogy elolvashattam!
Egyszerűen egy csoda ez a verses kötet!

Molymacska>!
Erberling Judit: Vers a tengerben

Ezzel a verseskötettel szemeztem már, de most Könyvhét volt az az esemény, amikor úgy éreztem, oké, most meg is veszem. Nagyon jól tettem, mert kellemes olvasási élménnyel gazdagodtam.
Még mielőtt bármire rátérnék, meg kell mondjam, engem nagyon zavart, hogy nem verscilusokat olvashatunk, mint ahogyan más kötetekben, hanem verseket, valós szabályozás nélkül (talán ennek az is lehet az oka, hogy folyamatosan változatos maradjon a kötet, ez valamennyire sikerült is, de azért a szervezettség…) olvashatjuk őket. Miközben azt is láthatjuk, hogy többféle elrendezési mód is tökéletes lett volna. Alapvetően észrevehető, hogy Judit három témakör felé épít: a szakítás, barátság megszakadása és ezen továbblépés; évszakok, természet, és ünnepek; és minden egyéb, érzések, felvillanások, pillanatkép-érzések. Én ilyen módon is fogok most írni róluk.
Az első kategória szívemnek nagyon kedves volt, mert bár nem szerelmet, de én is mostanság vezstettem el egy kapcsolatot, így ezek a „szakítós” versek nagyon megtudtak érinteni. Átéreztem teljes mértékben, és éreztem a sorokból lévő érzéseket, és annak változásait is (nagyon érdekes disszonanszcia, hogy Judit ezekben a versekben sokszor kiválaszt egy erős érzelmet, dühöt vagy szomorúságot, ez csap össze a nyugalom és boldogság érzésével, amely a vers végére éri el a harmoniát.
A második témánk az évszakok, és ez talán az a jolly joker, amit mindig el lehet sütbni egy versben, mert egy évszak változatos, és még rengeteg minden egyéb gondolat csatlakozik hozzá. Lehet meghökkentő kapcsolat (egy alapvetően nem szép évszak, de pozitív gondolat kapcsolatával) vagy csak elfogadott mintálban gondolkodó vers, alapvetően kellemes belesimulni a leírásokba, és átélni az adott időszakot, ünnepet akár.
A harmadik rész pedig a minden egyéb, ami azért érdekes, mert ezek a versek adják valójában a kötet változatosságát, és ezek a versek amelyek kicsit segítenek abban, hogy ne merüljünk bele teljesen az előbbi két téma (nem mindig vidám) hangulatába.
Alapvetően a versekre jellemző Judit naivitása is, és emiatt lehet az az érzése az olvasónak, hogy kissé giccsesek. Valójában viszont ez inkább Judit személyiségére utal, az szüremlik ilyen formán át a szavakon, így nehéz azt mondanom, hogy másmilyennek jobbak lennének, hiszen dehogy lennének! Ilyen a költő, ilyen a vers, és így őszinte, ezért így is tökéletes.
A verseknél látható, hogy sokszor nem is a téma, hanem a forma a fontosabb: a csengő rímek a belső rímekkel való harmóniája, a különféle versformák alkotása, játékosság, szépség, és kellemes ritmizálás jellemző a versekre.
A kiadvány nagyon szép, nem csak a borítója, mely élénk színeivel elképráztat, hanem a kemény kötés és a belső, vastagabb lapok is nagyon igényesek. Jó kézbe venni, lapozgatni, forgatni.
Kellemes volt olvasni, és ajánlom is ezt a kötet.

luthienlovemagic IP>!
Erberling Judit: Vers a tengerben

Három utazókönyv után elmondhatom, nagyon szeretek így olvasni könyvet. Ad egy kis pluszt az élményhez, hogy előttem több kézben is járt a könyv. Érdeklődve olvastam a többiek gondolatait, a szerző üzenetét a könyv elején. Egyedi hangulatot teremtettek az olvasáshoz, ezért különösen köszönöm Juditnak, hogy útnak indította a könyvét, és elolvashattam.

Azzal a meglepetéssel kezdeném, ami a boríték felnyitásakor ért. Egyrészt a borító sokkal szebb élőben, mint képen. Gyönyörű a grafika és a színösszeállítás. Tökéletesen illik a kötet hangulatához, egyszerre borús és derűs, pont, mint a versek. Másrészt a kemény kötés ugyancsak kellemesen meglepett, mert puhára számítottam, a lapok vastagságáról nem is beszélve. Nagyon igényes kivitel.

A belbecsről ugyanez mondható el. A verseket nagy gonddal válogatták össze, és látszik, hogy határozott koncepció állt a kötet mögött. Az élet sokszínűségét hivatott bemutatni egy emberi lélek belső hangjain keresztül. Azt, hogy milyen szárnyalni, szeretni, gyászolni és bízni, reménykedni. A sötétség és a világosság egységük révén kiegyensúlyozzák egymást, és a köztes árnyalatok megjelenítése betekintést enged egy lélek belső titkaiba.

Bővebben:

gazibla IP>!
Erberling Judit: Vers a tengerben

Először is köszönöm szépen a kötet cserét @Judyt! :)

Küllemét tekinte nagyon szép könyv egyszerű, letisztult és minőségi, a kemény borító nagyon feldobja a kötetet.

Voltak versek, amelyek megérintettek és voltak, melyek kevésbé, de összességében tetszett a kötet. A legtöbb mű szerelemről, csalódásról, mindennapokról és a költőnő világlátásáról szól. Jó volt elmerülni ebben a verstengerben. :)

Kedvenc versem a Szerelem című. Hozom a legjobb sorokat a műből:
Szerelem…
oh, milyen bolondos gondolat,
ábrándos, parányi fondorlat.

Erberling Judit: Vers a tengerben

Abban a szerencsében és megtiszteltetésben volt részem, hogy előolvashattam ezt a gyönyörű verseskötetet.
Egyik vers szebb, mint a másik. Nem is tudnék kedvencet kiemelni belőle, mert ahogy olvastam őket, mindig úgy voltam vele, hogy „uh, igen, ez lesz a kedvencem” aztán jött a következő, én meg „nem, ez lesz a kedvencem” És ezt eljátszottam az összessel XD
Szóval nincs kedvenc, mert az összes az *.*
Tuti, hogy újra és újra előveszem majd és elolvasom őket. Mindegyikben olyan sok az érzelem, és annyira megragadják az ember lelkét, hogy nem lehet nem kötődni hozzájuk.
És a leírások olyan gyönyörűek. Látom magam előtt az egészet.
Egy szónak is száz a vége, aki szereti a verseket, annak ez a kötet kihagyhatatlan.
Szóval ajánlom bátran mindenkinek :)

Az újraolvasás alkalmával elolvashattam a köszönetnyilvánítást is. @Judyt olyan vagy. Most itt bőgök *.*
Nagyon örülök, ha tudtam segíteni :) erre valók a barátok ;)

Buótyik_Dorina I>!
Erberling Judit: Vers a tengerben

Rég nem olvastam verseket, és azt kell mondanom, hogy iskolában sose szerettem annyira őket – talán egy-kettőt. Talán Ady versei álltak hozzám olyan közel, mert olyan érzelmes, fájó és érdekesek voltak. Ezt éreztem Judit versei olvasása közben is. Tele volt érzelemmel, szép leírásokkal, rímekkel és hihetetlen befejezésekkel. Mikor felfigyeltem erre, elhatároztam, hogy majd a verssorok végeit lesem. És igen, mindegyiknek micsoda vége van, hogy hűha!
Kedvencem a Búcsúzóul lett, minden sora mélyen hatott, hiszen idén vesztettem el mindkét nagyapámat.
Gratulálok Juditnak, hiszen én sose tudnék ilyen szép verseket írni! Kívánom, hogy további sikereket érjen el! Nagyon tehetséges!
Ajánlom mindazoknak, akik szeretik a verseket és azoknak is, akik elmerülnének az érzelmek tengerében.

SzemreValó_könyvek >!
Erberling Judit: Vers a tengerben

Ismét utazókönyvként olvashattam egy könyvet, mégpedig ezt a verses kötetet. Nagyon örültem, hogy jelentkeztem rá, mert már a megjelenéskor szemeztem a kötettel. Jó volt így olvasni, csak úgy, mint az előző utazó könyvek esetében. Bár itt azzal a különlegességgel szembesültem, hogy az előttem olvasók üzenetet hagytak a könyvben, illetve a Erberling Judit is írt az olvasóinak egy kis üzenetet. Ezáltal még hangulatosabbá tették a kötetet.

Nem sűrűn olvasok verseket, de amikor van lehetőségem, nyitok efelé S műfaj felé is. Örülök, hogy olvashattam, mert ezáltal jobban megismertem az írónőt és az írói stílusát is. Voltak versek, amelyek jobban tetszettek, közelebb álltak hozzám, jobban megérintettek, emellett voltak olyanok is, amelyek kevésbé. Összességében nem bántam meg, hogy jelentkeztem rá és elolvastam.

Erika_Bogár IP>!
Erberling Judit: Vers a tengerben

Azt mondják, ez nem a versek ideje, mégis jelennek meg új kötetek, születnek új költemények, és vannak, akik olvassák őket.
A vers lehet szigorú formákhoz, előírt verslábakhoz kötött, betűkből alakot formázó kép, lehet eklektikus, lázadó, ritmustalan, rímtelen, szabad… A vers líra, műnem; a vers líra, vagyis lant, hangszer. Húrjai együtt pendülnek az ember lelkének húrjaival. Versszerető, -olvasó, dalhallgató ember vagyok, ám a versolvasáshoz hangulat és csend kell – bennem, körülöttem –, hogy tisztán, őszintén pendüljenek a sorok.
Erberling Judit kötetét már igényes kivitelezése miatt is megéri kézbe venni, a fiatalos, nőies színvilágú borító lágyan szedett címeket és barátságosan tördelt verssorokat rejt magában.
Több a blogon:
link

Heni_s_BookBar>!
Erberling Judit: Vers a tengerben

Először is szeretném megköszönni Juditnak, hogy utazókönyv keretében elolvashattam a verses kötetét! Nagy élmény volt a számomra, hiszen ez volt az első utazó könyv, amely megérkezett hozzám. Amikor belekezdtem olvasni a kötetbe kissé magam alatt voltam, de egyszerre csak azt vettem észre olvasás közben, hogy jobban érzem magam, pedig nem minden vers volt vidám a kötetben. Inkább érzelem dúsnak írnám le, és pont ezek az érzelmek zökkentettek ki a szürke hétköznapokból. Fantasztikus élmény volt közelebbről megismerni Judit lelkét, amely szerintem megannyi titkot rejt. Bízok benne, hogy még sok-sok verses kötetben megmutatja nekünk olvasóknak az érzelmekben gazdag lelki világát.
Nem tudom, hogy a többiek hogy vannak az utazó könyvekkel, de nekem nagyon tetszett olvasás közben, hogy a többi moly gondolatait, jegyzeteit olvashattam. Adott egy fajta plussz érzést olvasás közben, így biztosan fogok máskor is még jelentkezni utazó könyv olvasására. :)

Juditnak köszönöm szépen mégegyszer az élményt és a lehetőséget! :)

Itt állok egyedül,

Elfogytak az álmok,
Talán a vágyak is.
Észre sem veszem, és
Eljő a halál is.

29. oldal, Egyedül (NewLine, 2021)

BookTime>!

Te nem keresel engem, és én sem téged,
pedig idegeim összegyűrtem érted.

78. oldal, Hamis ragasztás (NewLine, 2021)

Nikolett0907 P>!

Az éjszaka jő, s bekebelezi
a nappali örömben fürdőző
házak falát szépen, lépésenként.
Percről percre lopva lobban az éj
egy sötét lángja, s alábukik a
Napnak utolsó sugara végre.
Üdvözlégy, te, a világnak titkos,
éjben búvó, lopott csókú násza.

10. oldal, Súgja a naplemente (NewLine, 2021)

BookTime>!

Hamis minden, mit szívembe ragasztasz,
én voltam a hóhér, mégis engem akasztasz.

78. oldal, Hamis ragasztás (NewLine, 2021)

Hömpölygő emberáradatban
nem vagyok más: csak utazó.

67. oldal, Utazó (NewLine, 2021)

Felráztok álmomból
mámorban reszketek.
Csak egy őrült vagyok
s már elvesztettetek.

65. oldal, Fausttá lennék... (NewLine, 2021)

Álom vagy valóság?
Nem tudom biztosan.

74. oldal, Álom vagy valóság? (NewLine, 2021)

Félek és féltelek.
Félek megbántani.
Hisz szíved érzékeny,
Meg tudsz bocsátani?

76. oldal, Elengedlek (NewLine, 2021)

Fróna_Zsófia IP>!

Egy váz vagyok, egy héj,
a hideg átfúj rajtam.
Én az üresség vagyok,
apró, fájó dallam.

21. oldal, Üresség (NewLine, 2021)

Molymacska>!

Nyújtom már érted kezem, bőröd karmolom.
Hirtelen ébredek, s a semmit markolom.

41. oldal, Riadás (NewLine, 2021)