Személyre ​szabott táplálkozás 1 csillagozás

Korszakalkotó program az egészség megőrzéséhez
Eran Segal – Eran Elinav – Eve Adamson: Személyre szabott táplálkozás

A Személyre szabott táplálkozás korszakalkotó kézikönyv, amiből megtudhatjuk, miért nem működnek az egy kaptafára készült étrendek, amelyek mindenkinek ugyanazt javasolják. Manapság a táplálkozás és az egészség területén elterjedt feltételezéseket általános érvényű igazságnak tekintjük: a káposzta jó, a fagylalt egészségtelen. Ám dr. Segal és dr. Elinav kutatásai egyértelműen bebizonyították, hogy ugyanazok az ételek különbözőképpen hatnak az egyes emberekre – ami egészséges az egyik ember számára, az egészségtelen a másiknak. A szerzők egyetlen tollvonással idejét múlttá tették az összes egyetemesnek tekintett táplálkozási programot, és e kötettel olyan eszközt adtak a kezünkbe, amellyel mi magunk alakíthatjuk ki egyéni táplálkozási módszereinket, ha figyelembe vesszük, kedvenc ételeink milyen hatással vannak ránk.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Egészségünkre! Partvonal

Partvonal, Budapest, 2020
296 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155783241 · Fordította: Kovács Krisztina

Paulinusz_Tünde P>!
Eran Segal – Eran Elinav – Eve Adamson: Személyre szabott táplálkozás

Eran Segal – Eran Elinav – Eve Adamson: Személyre szabott táplálkozás Korszakalkotó program az egészség megőrzéséhez

Mondhatom, hogy ez egy roppant logikusan megírt mű. Szerzőink orvosok, és mellesleg emberek is problémákkal. Ezért kezdték keresni a megoldást, ami talán minden embernek jó lehet.
Nos nem diétáról van szó.
Szerzőink azt vizsgálták, hogy az egyes ételek egyes emberekre miért hatnak másként. Ugye ez érdekes kérdés? Eddig rengeteg táplálkozással kapcsolatos könyvet olvastam már, mégsem kaptam választ a kérdéseimre. A vega étrendről, a Paleoról, a vércsoport diétáról, a mediterrán diétáról, a Ketoról…stb. Azt hiszem ebben a könyvben azért találtam meg pár választ, mert belegondolva logikusnak tűnik. Elmondom miért.
A két legfontosabb dolog a könyvebn a gyomrunk bélflórája, a másik az inzulin válasz az ételekre. Mindkettő egyedi. Van akinek az alma emeli meg a vércukor szintjét, van akinek a fagyi sem. Érdekes ugye? Ha még hozzáteszem azt, hogy van egy brutális baktérium, ami ha beeszi magát a gyomrunkba bele is halhatunk, magától nem gyógyul. Egészséges ember bélflóráját „ültetik át” a betegbe, és sikerül! Teljesen elképedtem.
Mindezek mesélése közben kapunk akkora pofonokat, hogy a fal adja a másikat. Számokat a betegségek alakulásáról, és ezek valóban elrentettőek! Csak egy példa: egy évszázada a vezető halálok a tüdőgyulladás, TBC és a hamenés/bélgyulladás volt. Vagy. 1958-ban Amerikában 1,6 millió embert diagnosztizáltak cukorbetegként és ez a szám ma: 21,9 millió! Lehet azt mondani, hogy jaj hagyjuk már ezt a dumát…mert ez meg az meg amaz van, de ez akkor sem normális! Az emberek átlagsúlya ötven év alatt egy nőnél így alakult: 63 kilóról 77 kilóra. Én komolyan azt gondolom, hogy az élelmiszeripar szép lassan megöl bennünket. Csábít, hogy még többet fogyasszunk és sajnos mára az evés nem táplálkozás, hanem az ízek harmóniájának kiélése. Megkívánom megeszem. Megyek a metrónál és vanília, frissen sült sütemény illat van, kirakatokban állnak a gyrosok, kínai ételek és már megyünk is. A szervezetünk nem képes ezt feldolgozni, ezért zsírként teszi el, ami nem jó. Lehet azt mondani, hogy egy kövér ember milyen vidám, hogy mosolyog állandóan, de ebben nem hiszek! Elzsírosodnak azok a szerveink, amikből később súlyos szövődmények lesznek, kialakul a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az érelmeszesedés, rák betegség…stb. És aztán szomorúan állunk a temetésen, hogy szegény milyen fiatal volt. Mondom ezt úgy, hogy komoly súlyfeleslegem van, érintett vagyok. Pontosan az motivál, hogy néhány alapvető kérdésemre megtaláljam a választ, és annak megfelelően lépjek tovább. A két legfontosabb dolog az, hogy csak olyan életmódváltást lehet választani, amit tudunk folyamatosan tartani, és nem okoz problémát/visszaesést, a másik, hogy a gyomrunk akkora, mint a saját öklünk. Gondoljunk erre, amikor egy csülkös káposztát akarunk belepaszírozni.
Plusz egy dolog az érzelmi evés, ami szinte mindenkinél játszik vagy a stressz miatt, vagy a kevés idő miatt, amit az étkezéssel tölthet, vagy mindegy milyen okból. Nemrégen az evészavarokról olvastam és volt benne egy mondat ami megfogott. Így szólt: „amikor a kezedbe veszed a csokoládét, croissant, süteményt, bármit akkor gondolj arra, hogy most milyen érzelmet fogsz megenni.”