Kézikönyvecske 59 csillagozás

Epiktétosz: Kézikönyvecske

Epiktétosz, a nyomorék rabszolga, Marcus Aurelius császár kortársa és mestere az antik filozófia egyik fő irányzatának volt legnagyobb hatású képviselője. A Kézikönyvecske, tanításainak tételekbe szedett kivonata a morális magatartás kérdéseivel foglalkozik – csakúgy, mint a római császárkorban a legmagasabb uralkodó köröktől az írástudó rabszolgák világáig mindenhol divatos sztoikus filozófia többi alkotása. Epiktétosz a római szörnybirodalom minden polgárára nehezedő hatalom önkényével szemben próbálta felvértezni olvasóit. Az a tény, hogy a fríg rabszolga és császár tanítványa lényegében ugyanazt az erkölcsi magatartást vallották, magában is bizonyítja, hogy a Kézikönyvecske jóval messzebb hat a maga koránál.

Epiktétos kézikönyvecskéje címmel is megjelent

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az ókori irodalom kiskönyvtára

csgabi P>!
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Vicces, hogy már régen befejeztem, és valahogy mégsem jelöltem olvasottnak. Talán – tudat alatt – benne van ebben az is, hogy ez olyan kis „könyvecske” (tényleg az), amit az ember mindig elővesz, olvasgat, újra és újra rácsodálkozik: Hihetetlen, hogy Epiktétosz ennyire bölcs volt, ennyire nagytudású.
Akár az egész könyvet ki lehetne idézni, csupán néhányat másoltam ki, hogy lássátok, mennyire érdemes elővenni és olvasni ezt az Epiktétosz-művet.

Egyébként döbbenet, hogy az egyik bölcsességével mennyire különösen aktuális volt nekem: https://moly.hu/idezetek/244697
És milyen, de milyen igaza van!! Pedig tudtam minden alkalommal ezt, amikor megtörtént velem a volt munkahelyemen, de ezzel így szembesülni…

Chöpp >!
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Ez bizony egy csoda! Minek dumálunk mellé itt a XXI.században, mikor ez a pasi az ókorban mindent tudott és megmondott! Felesleges – @Frank_Tyrell után szabadon – újra feltalálni a spanyol viaszt! Mindenkinek ajánlom; csak 34 oldal és igazán fontos dolgokról szól Velünk kapcsolatban. :)

Lunemorte P>!

Értékelésem egy másik kiadáshoz: https://moly.hu/ertekelesek/4223894
(Levontam egy csillagot, mert jók ugyan az idézetek, néhány dologgal azonban nem értek egyet. Pl. ha valaki valakit elveszít /halál/, nem fogja azt mondani, hogy „ja, ok, ez van" – jobb esetben).

Aurore>!
Epiktétosz: Kézikönyvecske

„A belső úton járhatsz homállyal fedve vagy fénnyel kísérve. Figyelj mindkét útra, melyek megnyílnak előtted.” (Silo)
Az igaz úton járni, a Tao útján járni, belső ellentmondásoktól mentes állapotot elérni vagy ahogy Epiktétosz fogalmaz „filozófussá” válni végső soron egy és ugyanaz. Mindig megdöbbent, ezek a gondolkodók a különböző korokban és földrajzi helyeken egymástól függetlenül vagy akár egymásra támaszkodva más-más szavakkal, de mind-mind ugyanarról beszélnek. Sok dolog rezonált bennem, és szinte az egész könyvet kiidézhettem volna, ha nem lenne már itt máris mindjárt a fele meg egyébként is a MEK-en fönt az egész.
Persze voltak olyan dolgok is, amik kegyetlennek hatottak, pl. ”amikor nagyon szomjas vagy, végy a szádba hideg vizet s utána köpd ki újból, de ne beszélj ezekről senkinek” (47.) – mit akar ezzel mondani? Gondolom, nem szó szerint érti, de a mögöttes jelentése homályos a számomra. Biztosan nagyon mély, és talán, ha megérteném, már nem is tűnne olyan kegyetlennek.
Vagy: „Ne nevess sokat, ne nevess ki sok dolgot, ne nevess féktelenül.” (33.) Ezt biztosan nem fogom betartani, mert szerintem hülyeség, kérem.
Azért én mégis inkább filozófus szeretnék lenni.

HA86>!
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Elképesztő, hogy Epiktétosz majd' kétezer évnyi messzeségből szól* hozzánk, és a tanításainak egy része némi portörlés után könnyedén átültethető a 21. századba… Persze, nem hozza el mindegyik életvezetési tanács a lelki békét. A rabszolgaként születő Epiktétosz, aki később filozófiát tanult Rómában, majd elűzetett onnan, nagy hangsúlyt fektet az önmegtartóztatásra és a lemondásra. De! a vezérfonal alapvetően követhető – napjaink sok spirituális tanítója ugyanezt a fonalat markolja. ;)

*tanítványa, Arrianosz jóvoltából, aki nem volt rest lejegyezni a szavait

Lady_L>!
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Régi kedvenc, néha úgy kell, mint egy kellemes zuhany egy forró nyári délutánon, miután egy órát gyalogoltál a térdig érő tehénlepényben.
Szerintem egy igazi értékelés itt ellentmondana a könyvből tanultaknak. Úgyhogy legyen elég annyi, hogy @Aurore-t idézem: „inkább filozófus szeretnék lenni.”

Sakura>!
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Epiktétoszt egy filmben hallottam először. Nem is gondoltam akkor, hogy egy 2. századi filozófusról van szó, aki nagy hatással lesz rám. Műve nem egy egyszeri olvasás, amin túl lehet lenni. Többször, elgondolkozva lehet értelmét megtalálni, megérteni és a magunkévá tenni. Azok a bölcsességek amiket leírt, hihetetlen, de ma is megállják a helyüket. Meleg szívvel ajánlom mindenkinek, aki úgy érzi, a világ nem jó irányba halad, vagy megnyugvást keres.

viidori I>!
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Self help, önsegítő könyv az ókorból.
***
Mókás kis könyvecske, ami a maga bájos ókori módján jár körül pár örök érvényű igazságot. Lám, már akkor is tudták, amiről sokan azt hiszik, hogy most találták fel! A központi magot persze kevésbé elegánsan kifejezhetnénk úgy is, hogy keep calm and don't give a fuck. Ahogy telnek az évek én is egyre inkább erre jutok, pedig mennyit megspórolhattam volna magamnak, ha hamarabb megmondja Epiktétosz.

esztie>!
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Döbbenetesen időtálló érték. Tiszta leírása annak a szemléletnek, amely az ént mint pillantról pillantra újra összeálló, önmagában nem létező konstrukciót ábrázolja. Egy ilyen esetleges változóra alapozza életét, és bízza halhatatlan (?) lelkét az ember? Nehéz út ez, de „Csak azt érdemes megcsinálni, ami lehetetlen.” – idézet Hamvastól.

Világossága és bölcsessége miatt érdemes elolvasni Epiktétoszt. A boldogságot kereső olvasó számára nehéz lenne ennél a könyvnél jobb útmutatót találni, mert egyszerűen és kristálytisztán vázolja, hogy hiábavaló olyan dolgok miatt aggódni, amelyek kívül esnek az hatáskörünkön és meghaladják erőnket. Megelőlegezve a modern pszichológiát (gondolok itt a kognitív viselkedésterápiára) azzal érvel, hogy nem a külső események tesznek minket nyomorulttá, hanem az ezekre az eseményekre adott reakcióink. Gyakran nem tudjuk irányítani a külső körülményeket, de tudjuk irányítani az ezekhez a körülményekhez való hozzáállásunkat.

Mocorog és helyezkedik bennem mindaz, amit olvastam (egymás után kétszer is), mert sajnálatos mód én ennél sokkal kevésbé vagyok objektív gondolkodású, fejsúlyos elme, de abszolút kívánatos létállapotról kaptam tanítást.

lzoltán IP>!
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Így gondolkodnak a szobrok. Csakis az önmagukban szilárdan állók kövessék, mindenféle elhajlás töréshez vezet.

Frank_Waters I>!

Ha valaha megtörténik, hogy kifelé fordulsz azért, hogy bárkinek a tetszését megnyerd, tudd meg, hogy belső egyensúlyod összeomlik.

14. oldal , XXIII.

Sli P>!

Bárhogy alakul is a helyzet, lesz rá módod, hogy szépen viselkedj, ebben senki sem akadályozhat meg.

23. oldal (Európa, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: viselkedés
Aurore>!

Ha visszamondják neked, hogy valaki rossz híreket terjeszt rólad, ne védekezz a rágalmakkal szemben, hanem ezt jegyezd meg: „Bizonyára nem ismeri a többi hibámat, mert különben nemcsak ezeket mondta volna.”

XXXIII.

Sli P>!

Nem a tények zavarják az embereket, hanem a tényekről alkotott vélemények.

8. oldal (Európa, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: tény · vélemény
Megitsune>!

Ne kívánd, hogy az események úgy alakuljanak, ahogy szeretnéd. Inkább a kívánságaidat szabd hozzá az események alakulásához, meglátod, nyugodt lesz életed folyása.

Sli P>!

Ha valaki rosszul bánik veled, vagy rosszat mond rólad, emlékezz erre: abban a hiszemben teszi vagy mondja, hogy alapja van rá. Ő csak aszerint cselekedhet, ahogy neki – nem pedig neked – helyesnek látszik; ha pedig hamis a véleménye, az neki árt, mert tévúton halad. Ha valaki egy helyesen megszerkesztett összetett mondatot hibásnak tart, ez nem az összetett mondatnak árt, hanem annak, aki tévedett. Ha ebből indulsz ki, nem fogsz haragudni a rágalmazódra. Bármit mond, jegyezd meg: „Neki úgy tűnt igaznak.”

28-29. oldal (Európa, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: tévedés · vélemény

XXI.

A halál, a száműzetés és minden a világon, ami irtózatosnak látszik, mindennap szemeid előtt lebegjen! Leginkább azonban a halál. Sohasem fogsz akkor közönséges dolgokra gondolni, és nem is fogsz túlságosan vágyakozni valamire.

Kapcsolódó szócikkek: halál
Chöpp >!

[…] sohase másokat okoljunk, amikor akadályokra bukkanunk, vagy nyugtalanok és szomorúak vagyunk; magunkat, azaz a magunk véleményét hibáztassuk. A műveletlen ember szokása másokra panaszkodni, amikor ő maga cselekszik helytelenül. Aki tanulni kezd, az magát hibáztatja, a bölcs pedig sem mást, sem önmagát.

Sli P>!

Minden helyzetben emlékezz rá, hogy önmagad felé fordulj és megvizsgáld, milyen képességed van a helyzet megoldására.

10. oldal (Európa, 1978)

Frank_Waters I>!

Társaságban ne emlegesd sokszor és mértéktelenül a saját tetteidet és kalandjaidat: neked kellemes visszaemlékezni a kiállott veszélyekre, a többieknek azonban nem esik jól mindig azt hallani, hogy mik történtek veled.

XXXIII.

Ezt a könyvet itt említik