Kézikönyvecske 39 csillagozás

Epiktétosz: Kézikönyvecske

Epiktétosz, a nyomorék rabszolga, Marcus Aurelius császár kortársa és mestere az antik filozófia egyik fő irányzatának volt legnagyobb hatású képviselője. A Kézikönyvecske, tanításainak tételekbe szedett kivonata a morális magatartás kérdéseivel foglalkozik – csakúgy, mint a római császárkorban a legmagasabb uralkodó köröktől az írástudó rabszolgák világáig mindenhol divatos sztoikus filozófia többi alkotása. Epiktétosz a római szörnybirodalom minden polgárára nehezedő hatalom önkényével szemben próbálta felvértezni olvasóit. Az a tény, hogy a fríg rabszolga és császár tanítványa lényegében ugyanazt az erkölcsi magatartást vallották, magában is bizonyítja, hogy a Kézikönyvecske jóval messzebb hat a maga koránál.

Epiktétos kézikönyvecskéje címmel is megjelent

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az ókori irodalom kiskönyvtára

csgabi MP
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Vicces, hogy már régen befejeztem, és valahogy mégsem jelöltem olvasottnak. Talán – tudat alatt – benne van ebben az is, hogy ez olyan kis „könyvecske” (tényleg az), amit az ember mindig elővesz, olvasgat, újra és újra rácsodálkozik: Hihetetlen, hogy Epiktétosz ennyire bölcs volt, ennyire nagytudású.
Akár az egész könyvet ki lehetne idézni, csupán néhányat másoltam ki, hogy lássátok, mennyire érdemes elővenni és olvasni ezt az Epiktétosz-művet.

Egyébként hihetetlen, hogy az egyik bölcsességével mennyire különösen aktuális volt nekem: https://moly.hu/idezetek/244697
És milyen, de milyen igaza van!! Pedig tudtam minden alkalommal ezt, amikor megtörtént velem a volt munkahelyemen, de ezzel így szembesülni…

Aigi P
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Sajnálom, nekem is csak szőrből van a szívem. Egyszerűen túl rövid. Ezért nem adhatok 5 csillagnál többet.

Epiktétosz: Kézikönyvecske

Ez bizony egy csoda! Minek dumálunk mellé itt a XXI.században, mikor ez a pasi az ókorban mindent tudott és megmondott! Felesleges – @Frank_Tyrell után szabadon – újra feltalálni a spanyol viaszt! Mindenkinek ajánlom; csak 34 oldal és igazán fontos dolgokról szól Velünk kapcsolatban. :)

Epiktétosz: Kézikönyvecske

„A belső úton járhatsz homállyal fedve vagy fénnyel kísérve. Figyelj mindkét útra, melyek megnyílnak előtted.” (Silo)
Az igaz úton járni, a Tao útján járni, belső ellentmondásoktól mentes állapotot elérni vagy ahogy Epiktétosz fogalmaz „filozófussá” válni végső soron egy és ugyanaz. Mindig megdöbbent, ezek a gondolkodók a különböző korokban és földrajzi helyeken egymástól függetlenül vagy akár egymásra támaszkodva más-más szavakkal, de mind-mind ugyanarról beszélnek. Sok dolog rezonált bennem, és szinte az egész könyvet kiidézhettem volna, ha nem lenne már itt máris mindjárt a fele meg egyébként is a MEK-en fönt az egész.
Persze voltak olyan dolgok is, amik kegyetlennek hatottak, pl. ”amikor nagyon szomjas vagy, végy a szádba hideg vizet s utána köpd ki újból, de ne beszélj ezekről senkinek” (47.) – mit akar ezzel mondani? Gondolom, nem szó szerint érti, de a mögöttes jelentése homályos a számomra. Biztosan nagyon mély, és talán, ha megérteném, már nem is tűnne olyan kegyetlennek.
Vagy: „Ne nevess sokat, ne nevess ki sok dolgot, ne nevess féktelenül.” (33.) Ezt biztosan nem fogom betartani, mert szerintem hülyeség, kérem.
Azért én mégis inkább filozófus szeretnék lenni.

Lady_L P
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Régi kedvenc, néha úgy kell, mint egy kellemes zuhany egy forró nyári délutánon, miután egy órát gyalogoltál a térdig érő tehénlepényben.
Szerintem egy igazi értékelés itt ellentmondana a könyvből tanultaknak. Úgyhogy legyen elég annyi, hogy @Aurore-t idézem: „inkább filozófus szeretnék lenni.”

dorothy_emerald I
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Self help, önsegítő könyv az ókorból.
***
Mókás kis könyvecske, ami a maga bájos ókori módján jár körül pár örök érvényű igazságot. Lám, már akkor is tudták, amiről sokan azt hiszik, hogy most találták fel! A központi magot persze kevésbé elegánsan kifejezhetnénk úgy is, hogy keep calm and don't give a fuck. Ahogy telnek az évek én is egyre inkább erre jutok, pedig mennyit megspórolhattam volna magamnak, ha hamarabb megmondja Epiktétosz.

Sakura
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Epiktétoszt egy filmben hallottam először. Nem is gondoltam akkor, hogy egy 2. századi filozófusról van szó, aki nagy hatással lesz rám. Műve nem egy egyszeri olvasás, amin túl lehet lenni. Többször, elgondolkozva lehet értelmét megtalálni, megérteni és a magunkévá tenni. Azok a bölcsességek amiket leírt, hihetetlen, de ma is megállják a helyüket. Meleg szívvel ajánlom mindenkinek, aki úgy érzi, a világ nem jó irányba halad, vagy megnyugvást keres.

lzoltán IP
Epiktétosz: Kézikönyvecske

Így gondolkodnak a szobrok. Csakis az önmagukban szilárdan állók kövessék, mindenféle elhajlás töréshez vezet.

proteus

kedves epiktétosz

észuralom – ez vagy vajon?
ha majd egyszer lezavarod,
nem lesz neked más
csak a semmi-
bajod.

Frank_Spielmann I

Ha valaha megtörténik, hogy kifelé fordulsz azért, hogy bárkinek a tetszését megnyerd, tudd meg, hogy belső egyensúlyod összeomlik.

14. oldal , XXIII.

Alfrodulson

Ne kívánd, hogy az események úgy alakuljanak, ahogy szeretnéd. Inkább a kívánságaidat szabd hozzá az események alakulásához, meglátod, nyugodt lesz életed folyása.

Aurore

Ha visszamondják neked, hogy valaki rossz híreket terjeszt rólad, ne védekezz a rágalmakkal szemben, hanem ezt jegyezd meg: „Bizonyára nem ismeri a többi hibámat, mert különben nemcsak ezeket mondta volna.”

XXXIII.

XXI.

A halál, a száműzetés és minden a világon, ami irtózatosnak látszik, mindennap szemeid előtt lebegjen! Leginkább azonban a halál. Sohasem fogsz akkor közönséges dolgokra gondolni, és nem is fogsz túlságosan vágyakozni valamire.

Kapcsolódó szócikkek: halál
Chöpp

(…) sohase másokat okoljunk, amikor akadályokra bukkanunk, vagy nyugtalanok és szomorúak vagyunk; magunkat, azaz a magunk véleményét hibáztassuk. A műveletlen ember szokása másokra panaszkodni, amikor ő maga cselekszik helytelenül. Aki tanulni kezd, az magát hibáztatja, a bölcs pedig sem mást, sem önmagát.

Frank_Spielmann I

Társaságban ne emlegesd sokszor és mértéktelenül a saját tetteidet és kalandjaidat: neked kellemes visszaemlékezni a kiállott veszélyekre, a többieknek azonban nem esik jól mindig azt hallani, hogy mik történtek veled.

XXXIII.

Aurore

Ha a tested valaki odaadná annak, aki éppen szembejön, bizonyára rossz néven vennéd. Azért viszont nem szégyelled magad, hogy a józan eszed bárkinek odaadod azzal, hogy felindulsz és elveszíted nyugalmadat ha szidalmaz.

XXVIII.

Sli SP

Bárhogy alakul is a helyzet, lesz rá módod, hogy szépen viselkedj, ebben senki sem akadályozhat meg.

23. oldal (Európa, 1978)

Kapcsolódó szócikkek: viselkedés
Chöpp

Tartsd végre méltónak magad rá, hogy úgy élj, mint érett ember, aki bölcsességre törekszik!

Frank_Spielmann I

Aki tanulni kezd, az magát hibáztatja, a bölcs pedig sem mást, sem önmagát.

V.

Kapcsolódó szócikkek: bölcs