Epiktétosz ​összes művei 5 csillagozás

Epiktétosz: Epiktétosz összes művei

„Mikor ​bukott el Akhilleusz? Amikor Patroklosz meghalt? Távolról sem! Akkor, amikor haragra gerjedt, amikor a nő elvesztését siratta, amikor megfeledkezett róla, hogy nem azért van ott, hogy szeretőket szerezzen magának, hanem azért, hogy harcoljon. Ezek az igazi bukások az ember életében, ez az ostrom, ez a kapituláció: amikor a helyes nézetek megsemmisülnek, amikor kivesznek az emberből.”

Epiktétosz a Kr. u. 1–2. században élt, sztoikus filozófus volt. Jelen kötet tartalmazza minden fennmaradt szövegét. Főműve, az Arrhianosz által lejegyzett Beszélgetések (Diatribai) négy könyve és a töredékek itt olvashatók első ízben magyarul, míg a legfontosabb tanításokat röviden kifejtő Kézikönyvecske (Enkheiridion) terminológiai szempontból javított fordításban jelenik meg újra. A szövegek egyedülálló bepillantást nyújtanak a sztoikus etika érett korszakába, de nem csupán történeti szempontból érdekesek: Epiktétosz számára a filozófia elsősorban arra tanít, miként kell élnünk. Bár… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Electa

Gondolat, Budapest, 2016
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636936938 · Fordította: Steiger Kornél
Gondolat, Budapest, 2014
366 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636934552 · Fordította: Steiger Kornél

Sli SP

Nekem minden jel kedvező, ha én úgy akarom: hiszen bármi történjék is, csak tőlem függ, hogy hasznomra válik-e.

289. oldal, Kézikönyvecske (Gondolat, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: haszon
Sli SP

Amikor étkezel, akkor közben azon bosszankodsz, hogy nem olvasol?

244. oldal, Beszélgetések - Negyedik könyv (Gondolat, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: étkezés · olvasás

Figyeld meg magad!

238. oldal, Beszélgetések, Negyedik könyv

Chöpp

A lényeg, hogy ne feledd, az ajtó nyitva áll. Nehogy a kisgyerekeknél is félénkebb légy, hanem ahogy ők is, ha nem tetszik nekik a dolog, azt mondják, „nem játszom tovább”, úgy te is, ha olyannak látod a helyzetet, mondd azt, hogy „nem játszom tovább”, és távozz! Ha pedig maradsz, hát ne siránkozzál!

Sli SP

Általában: ha csinálni akarsz valamit, tedd szokásoddá! Ha nem akarsz valamit csinálni, akkor azt ne csináld, hanem szoktasd rá magad arra, hogy valami mást teszel inkább helyette.

128. oldal, Beszélgetések - Második könyv (Gondolat, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: szokás
Sli SP

Hiszen a magányt nem az mulasztja el, hogy embereket látunk magunk körül, hanem hogy megbízható, önérzetes és segítőkész az az ember, akit látunk.

182. oldal, Beszélgetések - Harmadik könyv (Gondolat, 2014)

Sli SP

Egy emberrel mint emberrel találkozni annyit tesz, hogy megérted a másiknak a nézeteit, és cserébe megmutatod a sajátjaidat. Értsd meg a nézeteimet, mutasd meg a sajátjaidat, és utána mondd, hogy találkoztál velem.

176. oldal, Beszélgetések - Harmadik könyv (Gondolat, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: találkozás
Chöpp

Hát a halál micsoda? Mumus. Fordulj felé, hogy megismerd! Látod, nem harap. A testnek előbb vagy utóbb el kell válnia a lélektől, ahogy korábban is külön volt tőle. Miért méltatlankodsz, ha éppen most kell szétválniuk? Hiszen ha nem most, hát később. Miért kell szétválniuk? Hogy a kozmosz körforgása végbemenjen. Mert ehhez szüksége van a most keletkező, a jövőben keletkező, valamint a már teljesedésbe ment dolgokra. Mi a szenvedés? Mumus. Fordulj felé, hogy megismerd!

Kapcsolódó szócikkek: halál · szenvedés
Sli SP

77. oldal, Beszélgetések - Első könyv (Gondolat, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: bukás
Sli SP

A jót ne odakint keressétek, önmagatokban keressétek!

219. oldal, Beszélgetések - Harmadik könyv (Gondolat, 2014)

Kapcsolódó szócikkek:

Említett könyvek