Epiktétos ​kézikönyvecskéje 35 csillagozás

Vagyis a stoikus bölcs breviáriuma
Epiktétos: Epiktétos kézikönyvecskéje Epiktétos: Epiktétos kézikönyvecskéje

A stoicizmus a végzet megértését hirdeti, nem a forradalmat, de még kevésbé a megalázkodást. A stoikus nem jajgat, nem könyörög kegyelemért a hatalmasokhoz, s nem kér tőlük pártfogást. Felelősnek csak azért érzi magát, amit saját erejéből változtatni tud. A halott dogmák ellen is harcol s ezáltal utat nyit a léttel való új, teremtő szembenézésre. Így idejétmúlt dogmák fátyolát széttépve, segít megtalálni az élet új meg új formáit. „Ha olyan szerepet vállalsz, amely az erő-det túlhaladja, akkor egyrészt ebben is kudarcot vallasz, másrészt pedig azt is elszalasztod, amelyet képes lettél volna betölteni."

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kétnyelvű klasszikusok Officina

Gladiátor, Budapest, 2004
118 oldal · keménytáblás · ISBN: 963804361X · Fordította: Sárosi Gyula
Gladiátor, Budapest, 2001
118 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638043482 · Fordította: Sárosi Gyula
Móra, Budapest, 1991
50 oldal · ISBN: 9631167658 · Fordította: Sárosi Gyula

Epiktétos: Epiktétos kézikönyvecskéje Vagyis a stoikus bölcs breviáriuma

„Ha valaha megtörténik, hogy kifelé fordulsz azért, hogy bárkinek a tetszését megnyerd, tudd meg, hogy belső egyensúlyod összeomlik."

Epiktétosztól eddig még nem olvastam sajnos, de most egy régi vágyam megvalósult.
A szerző rabszolgának született, Musonius Rufustól tanult filozófiát és 89. után, amikor Domitianus kiűzi Rómából a filozófusokat, Nikopolisban alapított iskolát. Tanításait nem foglalta írásba, az utókorra maradt Kézikönyvecskét tanítványa, Arrianos jegyzetelte le. Népszerűségét annak köszönheti, hogy a Kézikönyvecske lapjain olyan tanácsokra bukkan a mindenkori olvasó, amelyek többféle élethelyzetben megnyugvást adhatnak. Többek között útbaigazítást ad baráti kapcsolatainkhoz, tanácsokkal segíti a félelem leküzdését, a betegség vagy a nyomorúság elviselését. Gondolatai tovább élnek a késő-antik pogány és keresztény filozófiában, többek között Marcus Aureliusnál, Lukianosnál, Órigenésznél és Próklosnál. A 6. században a Kézikönyvecskének terjedelmes értekezést szánt az Aristotelész-kommentátor Simplikios.
Szinte minden mondatát ki lehetne idézni, rövidsége ellenére is jelentős.

kaporszakall>!

Epiktétos: Epiktétos kézikönyvecskéje Vagyis a stoikus bölcs breviáriuma

Egy ókori görög-latin Buddha-utánzó bölcselmei, zsebkiadásban.

Eule P>!

Epiktétos: Epiktétos kézikönyvecskéje Vagyis a stoikus bölcs breviáriuma

Kiváló összefoglalója a stoicizmus elveinek, világnézetének. Stílusa szórakoztató, képei, példái és tanácsai világosak, bár olykor megmosolyogtatók.

Egyik-másik gondolat pedig kifejezetten figyelemre méltó (pl. csak a tőlünk függő dolgokra koncentrálni, a nem tűlünk függőkön viszont nem is bosszankodni).

A másik, ami nekem különösen tetszett, hogy a filozófiát nem valami iskolapadban/fa alatt ücsörögve folytatott elméleti értekezésnek tekinti, hanem a mindennapi életben használható, eligazodást segítő viselkedésmintának.

András_Kalinics>!

Epiktétos: Epiktétos kézikönyvecskéje Vagyis a stoikus bölcs breviáriuma

Az egyetlen self-help könyv, amire eletedben szükseged lesz.

b_edina>!

Epiktétos: Epiktétos kézikönyvecskéje Vagyis a stoikus bölcs breviáriuma

Életem egyik legszórakoztatóbb olvasmánya, ajánlom mindenkinek, aki kellemesen szeretne eltölteni egy órácskát. Az a fajta könyv, amit lehet éjjeliszekrényen vagy akár táskában tartani, és időről időre elővenni.
Természetesen a legtöbb pontja tarthatatlan, és mára lényegét vesztette – én is inkább javában kuncogtam, mint hogy komolyan vegyem tanításait; szegény Epiktétos, ha tudná.
Az oilimpiai játékokról szóló részt pedig különösen érdemes megfogadni!

thuki>!

Epiktétos: Epiktétos kézikönyvecskéje Vagyis a stoikus bölcs breviáriuma

Nem tudom egész pontosan melyik kiadást olvastam, de az elején volt egy olyan megjegyzés miszerint Epiktétos nem tett hpzzá újat a sztoikus filozófiához, de remekül összefoglalta azt.
Én is pont ezt éreztem, hiszen megvolt itt minden: az erény a legfontosabb, aminek eléréséhez pedig tudnunk kell hogy mi az, ami tőlünk függ, és mi az ami nem. Figyelni természetesen az előzőre kell, valamint le kell hogy csillapítsuk káros érezleminket, el kell fogadnunk a természet rendjét. Nem csoda, hogy Marcus Auréliust is olyannyira befolyásolta.

Kár, hogy alig maradt fel tőle valami, egy volt rabszolgából lett filozófus különösen érdekeseket gondolhatott még.

Lunemorte P>!

A bölcsességben előrehaladó embert jellemzi, hogy senkit sem ócsárol, senkit sem dicsér, nem vádaskodik és nem panaszkodik, sohasem beszél úgy magáról, mint aki számít és tud valamit; ha nehézségekbe és akadályokba ütközik, önmagát okolja. Ha dicsérik, önmagában kineveti azt, aki dicséri, s ha ócsárolják, nem védekezik.

smee>!

Nekem minden csak jót jelenthet, ha én úgy akarom: bármi is történik, tőlem függ, hogy javamra fordítom-e.

Lunemorte P>!

Hiszen más nem árthat neked, ha te nem akarod. Csak akkor szenvedsz kárt, amikor azt hiszed, hogy másvalaki árt neked.

Lunemorte P>!

Minden kellemetlen képzet felmerülésekor nyomban jegyezd meg: “Te csak képzet vagy, és egyáltalán nem az, aminek látszol.”

Lunemorte P>!

Ne kívánd, hogy az események úgy alakuljanak, ahogy te szeretnéd. Inkább a kívánságaidat szabd hozzá az események alakulásához, meglátod, nyugodt lesz életed folytatása.

Lunemorte P>!

Igazságtalan és telhetetlen vagy, ha anélkül, hogy megfizetted volna az árat, amelyért az olyasmit adják, ingyen akarsz hozzájutni.

smee>!

Hogyan volnál te semmirekellő, mikor csak azokban a dolgokban kell valakinek lenned, amelyek pusztán tőled függenek, és amelyekben a legmagasabb fokra emelkedhetsz.

Lunemorte P>!

Így hát sohase másokat okoljunk, amikor akadályokra bukkanunk, vagy nyugtalanok és szomorúak vagyunk; magunkat, azaz a magunk véleményét hibáztassuk. A műveletlen ember szokása másokra panaszkodni, amikor ő maga cselekszik helytelenül. Aki tanulni kezd, az magát hibáztatja, a bölcs pedig sem mást, sem önmagát.

Lunemorte P>!

Nem kell dicsérned, akit nem akarsz, és nem kell meghunyászkodnod az ajtónállói előtt.