Eötvös ​Károly balatoni utazásai 5 csillagozás

Eötvös Károly: Eötvös Károly balatoni utazásai

„A Balaton ábránd és költészet, történelem és hagyomány, édes-bús mesék gyűjteménye, különös magyar emberek ősi fészke, büszkeség a múltból s ragyogó reménység a jövőre.”
Eötvös Károly

Jó másfél évszázaddal ezelőtt Siófok, Kenese, Almádi, Alsóörs, Fülöp, Badacsony, Balatonföldvár, Boglár, Fonyód még kopár partok voltak, idegen látogatókat nem ismertek. Egy-két úriember szegényes deszkaviskóban ugyan mindenütt feredőzött, s négy-öt vasárnapon a közeli falvak lakossága oda vonult kocsikon egyszer megfürödni: de aztán ebből állott az egész. Holt tenger volt a Balaton, még zarándokok se látogatták. Csak Füred állott és Keszthely, s kissé távolabb Hévíz, az se túl rég óta.
Aztán a Balaton Gőzhajózási Társaság megtartja első közgyűlését, s alig fél évre rá, 1846. szeptember 21-én a füredi kikötőből első útjára indul a Balaton költőjéről elkersztelt Kisfaludy-gőzös, fedélzetén az 55. születésnapját ünneplő Széchenyi Istvánnal…

Fiesta, 2012
Fiesta, Budapest, 2011
142 oldal · ISBN: 9789639258389 · Illusztrálta: Margarita

Balaton

Véda MP
Eötvös Károly: Eötvös Károly balatoni utazásai

Eötvös Károly: Eötvös Károly balatoni utazásai Válogatás Eötvös Károly Utazás a Balaton körül és A balatoni utazás vége című műveiből

Hiánypótló mindenképp. És szépséges. A maga legendáival, útirajzával, anekdotáival, szociográfiájával. Az a bizonyos „kell” kategória. Répa Rozistól, Hatlábú Jóskástól, Szegedy Rózástul, Tátika várastul.
Én nem tudtam, hogy Eötvös ilyen jól ír, de az, aki, annak olvastán, hogy „…Minő ragyogás, mennyi mosoly, mekkora élet a nyári nap sugarai alatt! Színe örökké változik, mint a szűz hajadon arca az első szerelmi vallomás közben. Ezüst és arany, smaragdos zöld és zafíros kék, amint verő napfény, rajzó bárányfelhő vagy viharos felleg terül el az égen.” nem látja maga előtt a Balaton színeit a fényben és nincs az orrában máris a víz illata…hát…meg is érdemli!

Gólyanéni
Eötvös Károly: Eötvös Károly balatoni utazásai

Nem tudok elfogulatlanul írni a könyvről, mert hazánknak azt a vidékét eleveníti meg, mely a szívemhez a legközelebb álló. Imádom a Balaton-felvidéket, ezen belül a Káli-medencét , no meg a Tapolcai-medence tanúhegyeit. Magyarország várai közül pedig az örök kedvenc: a Szigligeti vár.
És ebben a könyvben ezekről mind-mind olvashattam. Nem is akárhogy! A gyönyörű, változatos, számtalan meglepő részletet rejtegető tájékról a szerző úgy mesél, hogy az is el tudja képzelni a megidézett helyszíneket, aki még soha nem járt ott. De nemcsak táj- és útleírást kaptam, kultúrtörténeti, népmesei elemekkel, történelmi személyekkel és eseményekkel is kapcsolatba kerülhettem.
Ez a kötet egy válogatás. Valószínű, hogy számomra szerencsésen sikeredett a szerkesztő „szemezgetése”, imádtam olvasni. (Gondolkozom rajta, hogy elolvasom az eredeti művet is, de sajnos Eötvös másik könyve a Bakonyi utazás, két évvel ezelőtt kifogott rajtam. Pedig a Bakonyt is szeretem, ismerem. Túl töménynek, túl részletesnek találtam a leírásokat. Félúton feladtam…)
Most viszont szívesen karon ragadnám a szerzőt és mennék, és mennék vele e csodás vidéken, közben persze hallgatnám történeteit, legendáit. Sokat járom magam is e vidéket, sok hegyét megmásztam már, ismerem várait, várromjait, de érzem Eötvös tudna mit mesélni…
(Köszönet a kötet gyönyörű illusztrációiért is! Magával ragadó válogatás.)

Eötvös Károly: Eötvös Károly balatoni utazásai

Élvezetes írások Balaton-körüli utazásokról, az ottani látnivalókról, számomra eddig ismeretlen regékről, balatoni emberekről kedves humorral, iróniával és öniróniával. És maga a könyv is gyönyörű

Eötvös Károly: Eötvös Károly balatoni utazásai

Gyönyörű, értékes könyv ez, melyben a Balatont és környező tájait ismerhetjük meg úgy, ahogy azt 1850 körül ismerhette Eötvös Károly.
Nagyon sokat változott azóta minden, éppen ezért értéket képvisel szerintem ez a kötet.
Történeteiben felbukkan a tájszeretet, a néprajzi ismeret, és jó néhány anekdota, valamint legenda is szerepet kap. Eötvös valóban igyekezett úgy bemutatni ezt a vidéket, hogy mindenről meséljen, ami csak előfordul a Balaton mentén.
Bemutatja a növényeket, állatokat, a sok kis falut, várost, s annak híresebb, és kevésbé híres lakosait, vendégeit.
Gyönyörű nyelvezete élvezetessé teszi az olvasást, és az a mély hazaszeretet, amely átsüt a köteten, otthonossá varázsolja még azokat a történeteket is, amit soha nem hallottunk. Szól Széchenyiről, Jókairól, de még Sobri Jóska szeretőjéről is.
Letűnt kor maradványa ez a válogatás, amit mindenkinek ajánlok, aki szereti a Balatont, és annak környező vidékét, a borokat, az embereket, a természetet.
Furcsa lehet az olvasása azonban azoknak, akiknek leginkább az Aranypart jelenti a Balatont, mert ezen olvasó nem fogja értékelni a tó élővilágáról, gyönyörű tájairól szóló hosszas leírásokat.
Az ember szeretne venni egy vonatjegyet Balaton irányába, miután becsukta a kötetet, bár szinte semmi nem úgy néz már ki, ahogy Eötvös azt megörökítette. Én is szomorúan megyek most majd dolgozni ahelyett, hogy meghallgassam mit zúg nekem a Bakony, s a Balaton parti nádas…

feherandrea
Eötvös Károly: Eötvös Károly balatoni utazásai

Csodálatos, elragadó, csak a legszebb jelzőkkel tudnám illetni a könyvet Eötvös gyönyörű nyelvezetével, tájleírásával, anekdotáival, amivel bemutatja korának Balaton partját, ami számunkra szinte teljesen megelevenedik. Először egy reprint kiadást olvastam, majd volt olyan szerencsém, hogy antikvár példányt sikerült szereznem belőle, amit nagy kincsként őrzök. Számomra a Balaton az örök szerelem, s ez a könyv, amit fellapozok, amikor nagyon-nagyon hiányzik a szerelem…

Baba082

A magyar oda nem megy, ahová nem hívják.
Oda nem megy, ahol dolga nincs.
Azért, hogy utazzék, nem utazik sehova.
Ami a másé, azt nem bámulja.
Ami nem az ő kenyérkeresete, azt tanulgatni esze ágában sincs.
Még a cél nélkül való sétálgatás se természete a magyarnak.

125. oldal, - Okos ember nem megy a víznek (Fiesta, 2011)

Baba082

A magyarnak a szilfa a nemzeti fája. A német elfoglalta a tölgyet, a lengyel fenyőt, az olasz és a francia az olajfát. Ezer falu, város, halom, dűlő, határrész viseli nálunk a Szilas és Szilágyi nevet. S ahol ez a név van: ott magyar lakik, ott magyar telepedett meg ezer év előtt. Mert a magyar csak a rónát, csak a síkot, csak a végtelent szerette. Aminthogy a lova is azt szerette. Van fája is a síknak. De csak puhafája. A nyár, a fűz, a rekettye. Szilaj fája csak a szilfa.

14. oldal - A magyarok fája ( Fiesta 2011.)

Habók P

Százszínű pompájában játszik a vízszín tükre. Ezüstfehér, halványkék, haragoszöld, égszín, barna-kék óriási foltonként és vonalanként változva. Itt állandó, amott változó, itt eltűnik, amott felbukkan egy-egy színárnyalat. Nagy Miklós nem érti. Mert ő csak a vizet nézi, s az eget nem nézi. Pedig az ég s a Balaton vize együtt sír és együtt nevet, együtt derül és együtt borul, együtt mosolyog, együtt haragszik. Mint a hű szeretők és igaz hitvesek.

Baba082

Széchenyi a nagy alkotások közben azt gondolta, hogy a magyarnak még a nyári szórakozásra is itthon kell maradni. Ne költse pénzét a külföldön. Ne csatangoljon messze tenger partján. Ne gazdagítsa az idegen népeket. S ne legyen maga is idegenné. Szokjék hozzá, minden munkát itthon kell keresni, minden élvezetet itthon találni. Télen Pest, nyáron a Balaton mulattassa őt.

139. oldal, - A régi Balatonfüred (Fiesta, 2011)

Baba082

Én csodálom az a mélységet, erőt, fenséget és tisztaságot, mely otthon van a szegény ember, szegény lány szerelmében is. S amely oly ritkán van otthon a társadalom fennsíkján élő lelkek szerelmében.

93. oldal - Répa Rozi története (Fiesta, 2011)

Gólyanéni

Nekem ezt a temetőt meg kell néznem. Sokat lehet tanulni a temetőben. Sok kincset lehet ott gyűjteni. Gondolatok és érzések kincsét, ábrándokat és sejtéseket, tanulságokat és erényt. Csak bűnt és gonosz indulatot nem lehet. Tiltja ezt az enyészet.
Sokféle temető van. Annyi, mint az ember és az ő bolondsága.
Az egyik tele van az alakító művészet fenséges alkotmányaival. Sírboltok, emlékek, áhítat oltárai, remek szobrok, bölcsesség szülte, bánat sugallta sírversek, bölcs mondások. Tudomány és művészet és költői erők gyűjteménye.
De én ezt nem nagyon szeretem. Eszembe se jut, aki alant porlad. Eszembe se jut, aki fájdalmának vagy hiúságának tömegével, pénzének és a szokásnak súlya alatt ültette oda a műalkotmányokat. Csak az alkotmány köti le a figyelmet. A temető ékszerei a halál kirakata. Mintha vásárt és versengést, diadalt és bukást látnék az enyészetben.
Jobban szeretem a virágot a síron. A virág nem hazudik, nem hivalkodik, nem dicsekedik. Elhervad, mint a halott. Elhervad, mint a halott emlékezete az élők szívében. Aki a virágot ülteti és ápolja a síron: annak keze, szíve és lelke ott van a mellett, aki a sírban nyugszik. S ha már nem dobog a szív, ha már a lélek elrepült s a kéz is elszáradt, megszűnik a virág is. Minek élne tovább? Miért szórná illatát és sugarait?

96. oldal (A balatonudvari temető)

Szelén

Negyedszázad előtt még nem volt Siófok, nem volt Kenese, Almádi, Alsóörs, Fülöp, Badacsony, Balatonföldvár, Boglár, Fonyód. Mind e gyönyörű fürdőhelyek sivatag partok voltak, s idegen közönséget nem ismertek.

Az előszó 2. mondata magától Eötvös Károlytól.

Szelén

És eljött oda Széchenyi. Széchenyi a nagy alkotások közben azt gondolta, hogy a magyarnak még a nyári szórakozásra is itthon kell maradni. Ne költse pénzét külföldön.

Előszó 3. bekezdés

Kapcsolódó szócikkek: Balaton
Szelén

Ha látja az asszony, hogy csak a pipádra ügyelsz s nem a nyelvére: elhallgat és otthagy.

Patvarkodik az anyósod? Gyújts rá! Fújj akkora füstöt, hogy anyósodat ne láthassad.

48. oldal: Míg a pipaszó járta

Habók P

Borban, tájak szépségében, régi századok fennálló emlékeiben, még a pojnik almában is a Dunántúlt a legelsőnek állítottam.
Gyulai lecáfolt keményen.
– Jól van, Gyulai Pál úr! Ön a Dunántúlt és a Balaton vidékét sohasem látta. Tehát kettő közül választania kell. Vagy eljön velem Badacsony vidékére, vagy nem vitatkozik többé se velem, se mással.
Mit? Nem vitatkozni többé? Inkább eljött volna Gyulai Pál úr velem az Északi-sarkra.
Így született meg a Balaton körüli utazás nagy gondolata.