Dublineszk 15 csillagozás

Enrique Vila-Matas: Dublineszk

„Hamarosan ​hatvanéves leszek. Két éve üldöz a halál jelenvalósága, közben pedig azzal foglalom el magam, hogy elnézem, mennyire rossz irányba tart a világ" – mondja Samuel Riba, a Dublineszk főhőse, egy igazi kultúrember, akinek élete egybeforrt az irodalommal. Most éppen felszámolja a könyvkiadóját, két éve innia se szabad, feleségével pedig reménytelennek tűnő küzdelmet folytatnak egykori szerelmük életben tartásáért. Riba egész nap a számítógép előtt ül, teljes elszigeteltségben fürkészi a nélküle zajló világ dolgait. Aztán egy nap hirtelen ötlete támad: el kellene menni Dublinba, a Bloomsdayre, végigjárni Joyce Ulyssesének nevezetes helyszíneit és méltó pompával eltemetni Gutenberg aranykorát. Vila-Matas könyve egyszerre intellektuális pikareszk és egy „érzelmes utazás" regénye – a dublini sikátorok és a Joyce- és Beckett-idézetek szövegfolyosói hol párhuzamosak, hol merőlegesek egymásra. Kizökken az idő és összemosódik a tér, ami drámai találkozásokat hoz Riba számára.… (tovább)

Eredeti cím: Dublinesca

Eredeti megjelenés éve: 2010

Magvető, Budapest, 2014
336 oldal · ISBN: 9789631431278 · Fordította: Imrei Andrea

Írország

Enrique Vila-Matas: Dublineszk

Ez a könyv nyilvánvalóan azért született, mert az íróembernek ez esetben az az ötlete támadt, hogy megörökíti három hónap alatt lejegyzetelt dolgait (gondolatait), és egy dublini utazás története köré halmozza.
    És ha az íróembernek elég sok érdekes dolog jutott az eszébe, mondjuk egy kötetnyi, az nem baj, ha kiadják. Az olvasó pedig élvezettel veszi kézbe, főleg, ha szívesen veszi az okfejtéseket, szívesen vesz kölcsön párbeszédeket, és szívesen veszi a terelgetést. A lépten-nyomon felbukkanó irodalmi és zenei idézetek hol ismerősek, lehet egyetérteni vagy vitatkozni, hol pedig ismeretlenek, és utána lehet olvasni. Ez benne a szórakoztató.
    A Dublineszket olvashatnánk regényként is, csak nem érdemes. Egy idősödő pasasról olvasnánk (nem kétséges, hogy a főszereplő maga a szerző, legalábbis nagyjából biztosan), aki egy régi álmának engedve Dublinba utazik, egyrészt hogy az Ulysses-rajongásának adózzon, másrészt hogy nem csak gondolatban, de a valóságban is a könyvkiadás aranykorát temesse. Ez így – lássuk be – eléggé abszurd történet lenne, egészen unalmas is. De közben Riba folyamatosan értekezik erről-arról: főleg irodalomról és könyvkiadásról van szó, de a családról, az öregedésről, a számítógép hatalmáról, ilyesmi, ami viszont érdekes és elmés.
    Mindenesetre nekem nagy kedvet csinált, hogy elővegyem az Ulyssest.

Kuszma>!
Enrique Vila-Matas: Dublineszk

Talán az én hibám, de engem meg lehet venni bármilyen regénnyel, ami tele van zsúfolva irodalmi személynevekkel, anekdotákkal és utalásokkal. Úgyhogy a Dublineszk nyerő pozícióból indult, és nem is rontott. Már pusztán az a tény is, hogy ellenállhatatlan vágyat érzek az Ulysses elolvasására (remélem, elmúlik), önmagáért beszél.

Vila-Matas könyve két galaxis amortizációjának (már ha amortizáció…) krónikája: az egyik a Guttenberg-galaxis, a másik Riba, a volt könyvkiadó személyes galaxisa. Én a magam olvasata alapján csak abban vagyok biztos, hogy Riba tudata repedezik a könyv lapjain szépen, elegánsan, a könyvnyomtatást még nem temetném (vele ellentétben) olyan sietve. A katalán író mindenesetre borzasztó biztos kézzel vezet be minket a főszereplőn keresztül az egyre homályabb homályba, egyre szaporodnak a jelek, a tudat kitörni próbál, de úgy fest, sikertelenül (ebben persze azért olyan biztosak nem lehetünk).

Vila-Matas könyve pont azoknak az olvasóknak szól, akik imádnak az irodalomban nehéz munkával jelentéseket és titkokat találni, lehetőleg olyanokat, amik kevesek számára hozzáférhetőek. A Dublineszk ehhez az univerzumhoz hozzáteszi a maga kis jelentéseit és titkait, Vila-Matas pedig azon írók egyike, akik miatt a Guttenberg-galaxis nem pusztán egy raktárépület tele bezúzásra váró telefonkönyvekkel és IKEA-katalógusokkal, hanem maga a csoda.

makitra P>!
Enrique Vila-Matas: Dublineszk

„De nemcsak az ő múltját járhatjuk végig, hanem megismerkedhetünk közben sok-sok szerzővel és az ő gondolataikkal is, ugyanis a szöveg teli van idézettel, olyan szövegekkel, amikről nem is tudom, honnan idézte őket a szerző, mert nem ismerem fel őket. Riba folyamatosan reflektál, újraértelmezi ezeket a gondolatokat, mintha azokon keresztül közelebb kerülhetne a saját életéhez. A vendégszövegek közül központi szerepe Joyce-nak és az Ulyssesnek van; főhősünk a regény egyes jeleneteit, képeit próbálja megtalálni a saját sorsában, mintha Bloom és a többi temetésre tartó alak utat mutathatna számára. Ez az utalásrengeteg alkotja a regény gerincét, amelyet teljesen megfejteni lehet, hogy egy élet is kevés. De az biztos, hogy sokat kell olvasni.

Viszont a regény a mélyebb jelentésréteg felismerése vagy megértése nélkül is tökéletesen élvezhető, mert a fő mondanivaló könnyedén megfejthető: meg kell tanulnunk egy-egy tragédia, vagy legalábbis a saját életünkben annak érzett esemény után felállni, és megtalálni azt, ami továbbvezet bennünket utunkon. Enrique Vila-Matas ezt a keresést depresszív, de hatásos képeken keresztül mutatja be, amelyek könnyen magával rántják az olvasót, és bizony az is előfordulhat, hogy míg a végkicsengés fénye át nem süt ezen a felhőrétegen, a mindennapjaink is kicsit borúsabbak lesznek.

A Dublineszk többrétegű prózája felfedeznivalót kínál mind a szépirodalom rutinos, tájékozott ismerőinek, mind Dublin szerelmeseinek, mind pedig azoknak, akik csak egy emberi, felemelő történettel kívánnak megismerkedni. Remek ismerkedés volt a spanyol irodalommal, mert bár nem vagyok az ország rajongója, ezzel most megfogott magának.”

Bővebben: http://ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2014-05-11+…

rec>!
Enrique Vila-Matas: Dublineszk

Óda az Ulysseshez, Dublinhoz, az öregedéshez, sok idézés, sok idézhető sor. Talán egy kicsit sok az önismétlés, talán kicsit túlírt, viszont ennek ellenére (vagy épp ezekkel együtt) ez egy majdnem tökéletes posztmodern regény.

Kuszma>!

Még mindig arról ábrándozik, hogy egyszer majd leáldoz a bestsellerek tündöklésének napja, visszatér a tehetséges olvasó és újra terítékre kerül a szerző és közönsége közti morális egyezség kérdése. Reméli, eljön a nap, amikor újra fellélegezhetnek azok az irodalmi könyvkiadók, akik az aktív olvasóért rajonganak, azért, aki elég nyitott ahhoz, hogy ha megvesz egy könyvet, a sajátjától alapvetően eltérő tudat rajzolatának is helyet adjon a fejében.

giggs85 >!

Sokkal jobb, ha a végén eltűnik a bánat, és visszatér a csend. Végül is így voltál mindig. Egyedül.

giggs85 >!

A hold sütött, más választása nem lévén, bár nem volt alatta semmi új.

giggs85 >!

– Elmegyek Corkba, mert ott vár rám a megvilágosodás – felelte. – Celia régi szerelmével szeretnék beszélni.
– Nem halt meg?
– Pontosan tudod, mama, hogy az efféle apróságok bennünket mindig hidegen hagytak.

Kapcsolódó szócikkek: Cork
sophie P>!

– Kicsi a világ. Mindig van, hogy valaki csak úgy megjelenik, az ember nem is álmodott róla.

332. oldal -( utolsó mondat)

sophie P>!

[…] a világ tavasszal mindig tágasabb.

Kapcsolódó szócikkek: tavasz
sophie P>!

Mert szerinte az ír alkotók tudják legintelligensebben ábrázolni az egyhangúságot, megtalálni a csodát a hétköznapi unalomban.

sophie P>!

Kialudt bennem a fény, gondolja. De ennél is rosszabb lenne, ha valaki a fejébe venné, hogy meggyújtja a lámpákat.

sophie P>!

De mégis, nem vádolták meg talán sokan azzal, hogy úgy olvassa a saját életét, mint egy ismeretlen szerző kéziratát? Hányszor hallotta már ezt, hogy abnormális módon, irodalmi szövegként viszonyul hozzá?

sophie P>!

Aztán eszébe jut Monica Vitti egy mondata a Vörös sivatagban, amely az igazat megvallva – most veszi csak észre -majdnem olyan veszélyes, mint bárkinek a legtébolyultabb és legrögeszmésebb egyénre szabott East Endje:
– Fáj a hajam.
Ő is mondhatná.