Etta ​és Otto és Russell és James 38 csillagozás

Emma Hooper: Etta és Otto és Russell és James Emma Hooper: Etta és Otto és Russell és James

A 83 éves Etta elindul. 3200 kilométert tesz meg gyalog, hogy lássa az óceánt. Útja során a nyomába szegődik James, a prérifarkas, aki érti az emberi beszédet és énekelni is szeret.
Férje, Otto közben türelmesen vár otthon. Russell szintén vár és emlékezik, de másra és másképp. Még mindig ugyanúgy szereti Ettát, mint amikor először meglátta, több mint ötven évvel ezelőtt.
A regényben összemosódik a jelen és a múlt, a valóság és a képzelet, csakúgy, mint Alessandro Baricco írásaiban. Legalább annyira költészet, mint próza.

Tericum, Budapest, 2015
336 oldal · ISBN: 9786155285899 · Fordította: Sümegi Balázs
Tericum, Budapest, 2015
332 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155285707 · Fordította: Sümegi Balázs

Paulinusz_Tünde P>!
Emma Hooper: Etta és Otto és Russell és James

Nagyon szeretem az efféle történeteket, mégha helyenként fájdalmas is, mert így van ez rendjén az életben. Hol felragyogtat minket a boldogság, hol mélybe ránt a szomorúság, a fájdalom.
Etta egy imádnivaló karakter, és a gondolatait is nagyon szerettem. Esendő, néhol szánni való, de nagyon is emberi.

„Mindannyian félünk, az idő nagy részében. Az élet halott lenne, ha nem félnénk. Félj csak nyugodtan, vesd bele magad a félelembe! Újra és újra. De közben ne felejtsd el megőrizni magad!”

Valahányszor egy ilyen könyvet olvasok, ahol a főhős fogja magát és csak úgy elindul, eszembe jut, hogy én is mennyire szeretnék csak úgy elmenni, neki rugaszkodni, neki feszülni a világnak. Nem törődni a dolgokkal, kivenni magam a körforgásból, és csak raknám egyik lábam a másik után. Tudom, hogy sokan megteszik, talán én is megtehetném más körülmények között. Nem tudom, nem merem.
A könyv vége felé volt bennem egy kis képzavar, mert az egyik szituációban majd később is összefolytak a nevek, furcsán felcserélődtek, sajnos nem tudtam a helyükre tenni a dolgokat. Lehet csak nekem nem esett le valami.
Ettől függetlenül hibátlanul szép olvasmány!

Emma Hooper: Etta és Otto és Russell és James

Nagyon szép könyv. Kissé talán kiforratlan, de gyönyörű. Egy kis gyöngyszem. Különleges, természetes, őszinte, és nagy-nagy szeretet(ek) van(nak) benne.

Lázárné_Csernus_Anikó>!
Emma Hooper: Etta és Otto és Russell és James

Bosszantanak az olyan történetek, amelyekben rengeteg az utalás a múltra vagy a jövőre, de azok nem egyértelműek, így az olvasóra bízza a megoldást. Egy befejezésnél még csak-csak, de egy egész történetet ne nekem kelljen már kitalálni. Néha különlegesnek éreztem az írásmódját, máskor szimplán hatásvadásznak, talán az volt a cél, hogy a demenciát jobban megismerjük és belelássunk ebbe a betegségbe, de így sem teljesen egyértelmű. Egy-egy mellékszereplő megjelenését és hirtelen távozását sem értettem. Maga a sztori Harold Fry valószínűtlen utazására hasonlít (vagy arra a jelenetre, amikor Forrest Gump elkezd futni és csak fut, fut). A legvégén derül ki, hogy miért indult útnak a főszereplő, de a motivációját így sem sikerült teljesen megérteni. Ami miatt talán érdemes elolvasni, az a kanadaiak szerepe a háborúban részek, bár soha nem használ pontos időpontokat, így csak találgatni lehet, hogy a második világháborúról van szó, de ebből is olyan keveset mutatott az író. Sajnos a befejezése nagyon „lecsapott” lett.

Chrysalis>!
Emma Hooper: Etta és Otto és Russell és James

„Etta Gloria Kinnick a Deerdale farmról. Augusztusban leszel 83 éves.
Családod:
Marta Gloria Kinnick. Anya.(Elhunyt.)
Raymond Peter Kinnick. Apa (Elhunyt.)
Alma Gabrielle Kinnick. Nővér.
James Peter Kinnick. Unokaöccs.
Otto Vogel. Férj. (Él.)
Russell Palmer. Barát. (Él.)”

Ezt a cetlit viszi magával Etta, a hátizsákjában lévő minimális elemózsián kívül és vág neki Kanadában a 3200 km-es gyalogútnak, hogy eljusson a tengerig, amelyet még sosem látott. Megy, és közben megismerjük a történetét. És Otto, a férje történetét, aki várja, várja türelmesen, hogy Etta végre hazaérjen.
Ettának közben társa is akad, egy hűséges prérifarkas képében, aki beszélget vele, segíti és ellátja tanácsokkal is.

Rossz volt befejezni és hiányozni fog esténként. Szkeptikusan kezdtem neki, mivel a könyvtárban, mint friss sikerkönyvet nyomták a kezembe. És a bestsellerekkel gyakran elutasító vagyok elsőre. De ennek a stílusa megnyert.
Őszinte, nyers, valódi. Nem mézes-mázos, nincs happy end. Az élet van. Úgy, ahogy lehet. Mégis békés, mégis megnyugtató.
Nagyon szép történet. Örülök, hogy találkoztam vele.

anni_olvas>!
Emma Hooper: Etta és Otto és Russell és James

Gyönyörű, nagy hatású regény ez az élet kínálta csavarokról, az emberi kapcsolatokról, a sors szerepéről az életünkben és létünk végén az elmúlásról és a visszatekintésről. Gyorsan olvasható, haladós könyv, szép nyelvezete, rövidebb fejezetre tagolva, és az igazán ütős mondatok után hosszabb szünetekkel. Az időskori visszaemlékezés zarándoklattal megspékelve kicsit más formában már ismerős volt a Harold Fry valószínűtlen utazásából. Ettől függetlenül nagyon tetszett.

erta>!
Emma Hooper: Etta és Otto és Russell és James

Gyorsan olvasható szívet melengető könyv az életről, az emberi kapcsolatokról, öregedésről, az elmúlásról. A sok sok emlék, a levelezések, a zarándoklat, a múlt és a jelen, a valóság és a képzelet…én egyszerűen imádtam.

mzuzzo>!
Emma Hooper: Etta és Otto és Russell és James

Nagyon kedves, nagyon egyszerű, nagyon elbűvölő. Hihetetlen, hogy több mint 1 évet vártam vele, hogy elolvassam. Pont olyan volt, amilyennek lennie kellett. Kalandos, tanító, elgondolkoztató, vicces, amennyire kell, sötét, amikor szükséges.

Chöpp >!

Az anyaságnak soha nincs vége. Soha, soha, soha.

Kapcsolódó szócikkek: anyaság
Chöpp >!

A rádió gyönyörű volt. Kívülről szedett-vedett, toldozott-foldozott, de a belseje messziről. nagyon messziről jövő hangokkal volt tele, emberekkel, zenével és gondolatokkal.

Kapcsolódó szócikkek: rádió
Chöpp >!

Otto családjában nemcsak neve, hanem száma is volt mindegyik gyereknek, hogy könnyebb legyen a létszámellenőrzés. Marie-1, Clara-2, Amos-3, Harriet-4, Walter-5, Wiley-6, Otto-7, és így tovább. Marie-1 volt a legidősebb. A számozás az ő ötlete volt.

1?
    8?
    Jelen!
    9?
    Itt vagyok!

Mindenki mindig ott volt. Soha senki nem hiányzott az ebédről. A vacsoráról sem.

Chöpp >!

A fényképedet a zsebemben tartom, azon az oldalon, ahol nincs fegyver. Az egyensúly kedvéért.

Kapcsolódó szócikkek: egyensúly
Chöpp >!

Borzalmas, ha valaki feladja. Borzalmas!
    Tudom.

gingalló>!

Mert Otto édesanyja, Grace, egyetlen gyermekét sem veszítette el. Egyetlenegyet sem. Terhességeiből gond nélkül születtek az életerős csecsemők, egyik a másik után, és elálló fülű gyermekké cseperedtek mindannyian, hogy szürke pizsamájukban ott feszítsenek testvéreik között, kisbabát tartsanak a karjukban, egy nagyobb testvér kezét szorítsák, és a szüleik szobájának ajtajára tapadva , megbabonázva hallgassák a kiszűrődő nyögéseket.

anni_olvas>!

Otto!

kezdődött a levél kék tintával,

Elmentem. Még nem láttam a nagy vizet, úgyhogy oda megyek.

Chöpp >!

A hangjában túl sok volt a levegő, nem volt benne elég hang.

Kapcsolódó szócikkek: hang
Chöpp >!

Mit csináljunk ma? kérdezte Otto másnap reggeli közben (fahéjas csiga, narancs).
    Talán el kéne mennem, mondta Etta. Egy olyan helyre, ahol azok vannak, akik elfelejtik önmagukat.